Slzný plyn a zatýkání: protesty “Freedom Convoy” přicházejí do Evropy

Situace s protesty řidičů kamionů inspirovanými Kanadou je ve Francii obzvláště choulostivá kvůli blížícím se volbám.

Konvoj svobody dorazil do Evropy. Lidé, kteří se staví proti maskám a pasům Covid, se inspirovali protesty v Kanadě a v sobotu se sjeli do Paříže, kde způsobili celodenní nepokoje, které vyústily ve střelbu slzným plynem a více než 50 zatčených. Protestující se nyní plánují přesunout do Bruselu, kde se uskuteční ještě větší celoevropská demonstrace.

Na rozdíl od Kanady byly úřady ve Francii, které se s protesty setkávají pravidelně, připravenější. Francouzská policie dala jasně najevo, že ti, kteří budou přistiženi při blokování silnic, budou pokutováni částkou 4 500 eur, a ke strategickým mýtným branám bylo nasazeno přes 7 000 policistů, aby zabránili řidičům kamionů ve vjezdu do města. To však neodradilo ty, kteří byli odhodláni protestovat proti pravidlům Covid prezidenta Emmanuela Macrona, jež vstoupila v platnost v lednu. Do Paříže se totiž sjely kolony až z Toulouse, Le Mans, Nice a dalších měst.

Přestože francouzská policie tvrdila, že zabránila vjezdu do města nejméně 500 vozidlům a rozdala 300 pokut, přibližně 3 000 vozidel “Konvoje svobody” se podařilo dostat do centra Paříže a zablokovat Champs Elysées.

DÍVEJTE SE, jak policie zasahuje proti protestujícím z “Konvoje svobody “VÍCE ČTĚTE ZDE: Sledujte, jak policie potlačila protesty “Konvoje svobody” na Elysejském náměstí.
Ale co to všechno znamená ve velkém měřítku? Není pochyb o tom, že značná část Evropanů je frustrována restriktivní politikou svých vlád a někteří jsou připraveni jednat. Situace je však ve Francii politicky choulostivější než kdekoli jinde, protože v dubnu se mají konat prezidentské volby.

Už jen to pomáhá vysvětlit, proč byl prezident Macron ve svém odsouzení protestů poměrně zdrženlivý, pouze připustil, že s vypuknutím Covidu je spojena “únava”, a vyzval “k maximálnímu klidu”. To představuje prudkou změnu taktiky oproti Macronovi, který ještě minulý měsíc prohlašoval, že chce “nasrat” ty, kteří odmítají očkování a jsou proti jeho systému pasů Covid. Zdá se, že nyní, když se mu jeho přání plní, svého předchozího bravurního kroku pravděpodobně lituje.

ČTĚTE VÍCE: Macron slíbil, že “naštve” neočkované, aby se podřídili
Macronova poněkud zdrženlivá reakce je dána tím, že ví, že si nemůže dovolit, aby se situace vyhrotila tak blízko prezidentských voleb. V politice záleží na jazyku a Macron chápe, že potřebuje každý hlas, aby si zajistil druhé funkční období v Elysejském paláci. Navíc to poslední, co francouzský prezident chce, je obnovení něčeho podobného kampani žlutých vest, která zastavila Paříž a zhatila jeho prezidentství v letech 2018 a 2019.

Jenže na druhou stranu je to přesně to, co jeho protivníci, kteří za ním v průzkumech zaostávají, potřebují. Marine Le Penová například prohlásila, že “chápe” cíle protestujících, a uvažovala, zda nejde o začátek “jiné formy” demonstrací Žlutých vest. Přinejmenším pro Macrona je tedy sázka příliš vysoká na velkohubé a robustní odsouzení současných protestů.

Zatímco Macron se chová poněkud zdrženlivě, média, která se snaží obvinit “konvoje svobody” z toho, že jsou součástí globálního krajně pravicového spiknutí, to nedokážou. V Kanadě totiž politici a média vykreslili řidiče kamionů jako “bílé supremacisty” a kanadský premiér Justin Trudeau obvinil řidiče kamionů z “nenávisti, zneužívání a rasismu”. Není překvapením, že se těmto krajně pravicovým konspiračním teoriím oddávají i americká média, což ještě umocňuje skutečnost, že jejich strašák, bývalý prezident Donald Trump, vyjádřil kanadským řidičům kamionů podporu.

Každopádně zpět do Evropy. Z Paříže se protestující přesunou na sever do srdce Evropské unie, do Bruselu. V pondělí se plánují setkat s řidiči kamionů z celé Evropy, kteří mají v úmyslu zastavit belgické hlavní město a narušit evropskou čtvrť, v níž sídlí Evropský parlament, Evropská komise a Evropská rada.

Belgická vláda bere hrozbu zjevně vážně a zvýšila hraniční kontroly. Kromě toho starosta Bruselu Philippe Close oznámil, že on a belgičtí ministři zakázali “Konvoj svobody”, protože městským úřadům nebyla podána žádost o povolení protestu.

Mám osobní zkušenost s tím, jak bruselské úřady reagují na nepovolené pouliční protesty, a není to nic pěkného. V roce 2007 uspořádala strana UKIP v Bruselu protest proti navrhované ústavě EU s nafukovacím buldozerem. Úřady tvrdily, že jsme nepodali správnou žádost, a náš nafukovací buldozer byl rozřezán, čímž náš protest náhle skončil.

Hlavní město EU zakázalo protest “Freedom Convoy
Zdá se však, že řidiče kamionů to neodradilo a jsou odhodláni ve svém protestu v belgickém hlavním městě pokračovat. Například jeden vlámský příznivec napsal na skupině Telegram nazvané Belgický konvoj: “Nemohou nás zastavit … pokračujte a bojujte za svou svobodu. Kašleme na tuhle s**cí vládu, ať už je zakázaná, nebo ne”. Úřady navíc zjistí, že odstranit třicetitunový kamion bude obtížnější než nafukovací buldozer.

Nyní se tedy všechny oči upírají k Bruselu, kde se bude konat valentýnský protest. Z minulých zkušeností belgických úřadů jsem si celkem jistý, že láska ve vzduchu nebude. Nikdo si vlastně není jistý, jak a kde tyto protesty skončí a jak ovlivní francouzské prezidentské volby. Macronova zdrženlivá reakce, která postrádala jeho obvyklou rozmáchlost, však ukazuje, že potřebuje, aby protesty skončily co nejrychleji, a že si nemůže dovolit jejich eskalaci. Jisté však je, že tyto protesty mají potenciál narušit každodenní život v hlavních městech a pekelně podráždit úřady i politiky. Jestli je někdo opravdu poslouchá, ukáže jen čas a my to nepochybně zjistíme, až půjdou Francouzi v dubnu k volbám.

sdíletj na