nezařazené

Situace na polsko-běloruských hranicích je vypjatá, EU schválila sankce

ČTK – Varšava/Minsk/Brusel – Na běloruské straně hraničního přechodu do Polska Bruzgi-Kuźnice se dnes shromáždilo velké množství migrantů. Varšava se obává, že se dav může pokusit proniknout na polské území násilím. Pobaltské země mezitím obvinily režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka z toho, že nutí migranty, aby ilegálně pronikli do Evropské unie. Lukašenko naopak viní Varšavu, že si přeje konflikt na hranicích s Běloruskem vzhledem ke svým vnitřním potížím a problémům s unií. Státy Evropské unie schválily nové sankce proti běloruskému režimu. Zasáhnou aerolinky Belavia a další firmy podílející se na svážení migrantů.

Na jiném místě se podle policie o přechod pokusila větší skupina migrantů, ale neúspěšně. Migranti házeli na policisty kameny a jednoho z nich zasáhli do helmy. Podle policie byl zásah tak silný, že helmu poškodil. Agentura DPA uvedla, že policista utrpěl lehké zranění.

Polská policie v pohraničí v sobotu zadržela rovněž čtyři osoby podezřelé z převaděčství, které se pohybovaly společně s migranty. Šlo o dva Gruzínce, jednoho Poláka a jednoho Syřana, napsala DPA.

Celkově polská pohraniční stráž za sobotu podle agentury Reuters zaznamenala 223 pokusů o ilegální překročení hranice. Informace je těžké ověřit, v polském příhraničním pásmu platí nouzový stav a nesmí tam novináři ani humanitární pracovníci. To platí i pro pohraniční oblast na běloruské straně, upozornila DPA.

Polské ministerstvo vnitra podle agentury AP uvedlo, že se snaží zastavit zvěsti šířící se mezi migranty, podle kterých se Polsko dohodlo na pondělním přesunu migrantů do Německa. Na mobilní telefony v oblasti proto posílá vysvětlující zprávy v angličtině. “Je to naprostá lež a nesmysl! Polsko bude dál chránit svou hranici s Běloruskem,” cituje AP z těchto zpráv.

U hranic s Běloruskem je nyní na 15.000 vojáků, které tam polská vláda vyslala na pomoc pohraničníkům kvůli většímu počtu migrantů z Blízkého východu. Ti se přes tuto hranici snaží dostat už několik měsíců, v posledním týdnu se jich tam ale nahromadilo několik tisíc. Větší skupiny migrantů se v posledních dnech opakovaně snaží dostat přes plot z žiletkového drátu. Z vyhrocení situace viní Varšava a Brusel běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který podle nich podporuje přesun migrantů ze třetích zemí k běloruským hranicím ve snaze destabilizovat Evropskou unii. Podle Západu jde o Lukašenkovu odvetu za unijní sankce uplatňované proti běloruskému režimu za porušování lidských práv.

Polsko a pobaltské státy zvažují aktivaci článku čtyři smlouvy o NATO

Polsko spolu s Litvou a Lotyšskem kvůli migrační krizi na hranicích s Běloruskem zvažuje aktivaci článku čtyři smlouvy o Severoatlantické alianci, řekl dnes agentuře PAP polský premiér Mateusz Morawiecki. Tisíce migrantů, původem hlavně z Blízkého východu, nyní táboří na běloruské straně u polských hranic a jejich skupiny se opakovaně pokoušejí zdolat pohraniční plot a proniknout na polské území.

“Diskutujeme s Lotyšskem a zejména s Litvou, zda nemáme využít čtvrtého článku (smlouvy o NATO). To je řešení, které předpokládá vzájemné konzultace, pokud podle názoru kterékoliv členské země bude ohrožena její územní celistvost, politická nezávislost či bezpečnost. Zdá se mi, že je to čím dál více potřebné. Protože už jen nestačí, abychom veřejně vyjadřovali své znepokojení, teď jsou zapotřebí již konkrétní kroky a zapojení celé aliance,” řekl Morawiecki, který v sobotu jednal se šéfy lotyšské a litevské vlády.

Polsko, Litva a Lotyšsko čelí přílivu migrantu, pokoušejících se o nelegální překročení hranic. Varšava, Vilnius a Riga obviňují Minsk, že migranty používá jako nástroj v hybridní válce proti Evropské unii v odvetě za sankce, které EU přijala kvůli porušování lidských práv při potlačování protestů proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka.


sdíletj na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
15. 11. 2021 19:33

Ejle špejle! A v případě Řecka co?! To se valili naše prachy sultánovi a na Řecko se sere? Takové eurounijní sudety co úlitba machometánům? PŘYČ Z EU !!!

Kral
15. 11. 2021 20:02

Teď záleží zda Bělorusko letadla vrátí… Mají pronajmutých 17 letadel přes Irskou společnost… Pokud EU embarguje Bělorusko, tak se třeba můžou cítit že také nemusejí dodržovat žádná pravidla… To by pak z těch letadel už neměl na západě nikdo nic, ani splátky…

Editor
15. 11. 2021 20:40

Dobytek, nažerou se a krabičku od jídla hodí na zem a jdou. Holt jaderní inženýři a lékaři!

krtek
15. 11. 2021 21:17

Dle mně, se s pory a problémy řeší od data vzniku. Kdo to ve zavinil, pozval je sem, platí je, dělá mezi nimi falešnou propagandu atd.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
KarelDar
15. 11. 2021 21:51

Poláci se budou divit, až se na ně EU a NATO vyprdnou.

Albi
16. 11. 2021 10:47

Umí EU taky něco jiného, než udělovat sankce? A našel by se jeden jediný příklad, kdy se tím něco vyřešilo?

Michal47
16. 11. 2021 14:08
Odpovědět  Albi

Neumí, ta tzv. “eu” to je velké varování pro ještě samostatné státy Evropy, jako např. Švýcarsko, aby nikdy ale opravdu nikdy do tohoto hnojníku nelezly!!!