nezařazené

Shenzhen připravuje zákaz konzumace koček a psů po propuknutí koronaviru

SHENZHEN, Čína (Reuters) – Jižní čínské technologické centrum v Shenzhenu se snaží zakázat spotřebu psů a koček, když se země omezuje na obchod s divokými zvířaty, který vědci podezřívali, že vedl k vypuknutí koronaviry.

Lidé jedí psí maso během místního festivalu masa psů v Yulin, Guangxi Zhuang Autonomous Region, Čína 21. června 2018. REUTERS

Navrhovaná nařízení městské správy uvádí devět mas, která jsou povolena ke spotřebě, včetně vepřového, kuřecího, hovězího a králíka, jakož i ryb a mořských plodů.

“Zákaz spotřeby volně žijících zvířat je běžnou praxí ve vyspělých zemích a je univerzálním požadavkem moderní civilizace,” uvádí se v oznámení.

Vědci mají podezření, že nový virus přešel na lidi ze zvířat. Některé z nejčasnějších infekcí byly nalezeny u lidí, kteří byli vystaveni trhu s volně žijícími živočichy v provincii Hubei v provincii Wu-chan, kde se prodávali netopýři, hadi, civety a jiná zvířata.

Dokument uznal status psů a koček jako domácí zvířata a zakázal by jejich spotřebu. Hadi, želvy a žáby byly ze schváleného seznamu vyloučeny, přestože se jedná o oblíbená jídla na jihu Číny.

Zákaz konzumace psího a kočičího masa v Shenzhenu by byl „velmi vítán,“ řekl Peter Li, odborník na politiku Číny pro lidskou společnost Humane Society International.

“Ačkoliv je obchod v Shenzhenu ve srovnání se zbytkem provincie [Guangdong] poměrně malý, Shenzhen je stále obrovské město a je větší než Wuhan, takže by to bylo velmi významné a mohlo by to mít dominový efekt i po dalších městech.”

Další povolená masa jsou jehněčí, osel, kachny, husy a holub. Návrh poznamenal, že v Číně existuje více než 2 000 druhů chráněných volně žijících živočichů.

Shenzhenův návrh navazuje na rozhodnutí ústřední vlády v pondělí o okamžitém zákazu obchodu a spotřeby volně žijících zvířat po počátečním pozastavení v lednu.

Státní správa lesního hospodářství a pastvin se také snaží rozšířit oblast ochrany volně žijících živočichů a zruší licence organizacím pro šlechtění volně žijících živočichů, o nichž se zjistilo, že chovají pro spotřebu, informovala ve čtvrtek Xinhua.

Podle návrhu by se těm, kteří byli uloveni při konzumaci chráněných zvířat, uložila pokuta až do 20 000 juanů (2 850 $) a do 2 000 juanů za nechráněná zvířata. Obchody nabízející chráněné masové pokuty až do výše 50 000 juanů.

Veřejnost bude muset podle návrhu do čtvrtka reagovat na návrh.

V Yulin, městě v sousední provincii Guangxi, proslulém svým festivalem masa psů, byla většina operací zabíjení psů v posledních dvou měsících uzavřena z důvodu omezení pohybu psů přes provinční hranice, řekl Li.

Reportáž Davida Kirtona; střih Richard PullinNaše standardy: Zásady důvěryhodnosti Thomson Reuters.

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
7. 3. 2020 20:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Ježišmarijápanno… cos to tam dal za obrázky… auauau… pozdě, neměla jsem na ten článek dívat. To je hrůza, to je hrůza.

Editor
7. 3. 2020 21:08
Odpovědět  josh-xy

Nech toho ty jeden… ani to neříkej… nechci to slyšet, vidět ani číst… a příště prosím výstrahu… varování.. nevhodné pro Janinnu… nebo tak něco.