SENIOŘI AŤ ZEMŘOU BEZ POMOCI, VZKÁZALO DRSNĚ RUSKO

Staří lidé mají nyní v Rusku smůlu, v tamních státních zdravotnických zařízeních je zakázána moderní lékařská péče pro občany nad 60 let. Zprávu o tom přinesl ruský web Rossijskaja gazeta.

Toto skandální rozhodnutí je dílem příkazu ministerstva zdravotnictví Ruské federace ze dne 20. 12. 2019, ve kterém se pod číslem 1067n zakazuje zdravotnické ošetření občanů nad 60 let za použití moderních technologií od 11. 1. 2020. V seznamu zakázaných výkonů jsou uvedeny různé druhy chirurgických zákroků včetně operací očí a endoprotéz. To je hodně nepříjemné, protože například bez léčby šedého zákalu člověk oslepne,….. atd.

Tento článek publikoval JAN ZIEGLER zde:
https://pravyprostor.cz/seniori-at-zemrou-bez-pomoci-vzkazalo-drsne-rusko/

Takže jak se věci mají doopravdy.

Tato falešná zpráva, není ani citátem vyňatým z kontextu, je to negramotný výklad dokumentu Ministerstva zdravotnictví Ruské federace. Mluvíme o nařízení č. 1067, které zavádí změny v organizaci lékařské péče v profilu „geriatrie“. 

Dokument neříká, že high-tech péče je pro seniory nedostupná nebo omezená. Říká, že se vytváří třístupňový systém zdravotní péče pro seniory. Vyhláška je v platnosti od roku 2016 a v souladu s ní se otevírají geriatrická oddělení na klinikách, vznikají geriatrická oddělení v nemocnicích a vytvářejí se geriatrická centra.

Starším lidem není upírána high-tech lékařská péče! Naopak, podle statistik u starších lidí roste počet ortopedických, oftalmologických a audiologických operací, protetik kloubů, stentingu, kardiostimulátorů. 
Výměna kloubů ve věku 80-85 let byla dříve exkluzivní, ale nyní je to běžná praxe.

Pacientům všech věkových kategorií je poskytována špičková lékařská péče. Samotná geriatrie, medicína pro seniory, je moderní specializovaná, konzervativní (tj. neoperační) pomoc. Vyvíjí se také geriatrická péče za účelem provádění speciálních příprav pro chirurgický zákrok a rehabilitaci po high-tech operacích ve stáří. 
V roce 2018 byla vypracována doporučení týkající se péče o starší osoby v předoperačním a pooperačním období.

Existují postupy pro poskytování lékařské péče v traumatologii a ortopedii, kardiologii, srdeční chirurgii, oftalmologii a dalších oblastech medicíny. V souladu s příkazy je všem pacientům poskytována high-tech pomoc bez diskriminace na základě věku.

Jeden z odstavců příkazu v novém vydání zní: „Lékařská péče v geriatrickém profilu je poskytována ve formě primární specializované zdravotní péče, specializovaná, s výjimkou high-tech, lékařské péče …“. 

Toto vyjasnění bylo provedeno kvůli skutečnosti, že na území geriatrického oddělení neposkytovali dříve a
v současné době neposkytují špičkovou pomoc. Na území geriatrického oddělení se provádí konzervativní terapie (bez chirurgických high-tech zásahů), což mimo jiné umožňuje pacientům připravit se na high-tech intervence. Operace a další typy high-tech péče jsou prováděny na území příslušných pracovišť (ortopedické, chirurgické, kardiochirurgické atd.).

Znovu zdůrazňuji, že geriatrie nenahrazuje ani neruší high-tech péči. Geriatrie je doplňující lékařská péče, která se vyvíjí za účelem prodloužení délky a kvality života starších lidí.

Olga Tkačeva, hlavní geriatr ruského ministerstva zdravotnictví
https://bit.ly/2umCiGW

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
21. 1. 2020 23:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobře ty 🙂