nezařazené

Šéf Wagneru vyjádřil radost nad Victorií Nulandovou


Pouhá zmínka o Wagnerově PMC přiměla USA zvážit uznání nové vlády v Nigeru, prohlásil Jevgenij Prigožin
Šéf společnosti Wagner vyjádřil “radost” nad Victorií Nulandovou
foto: Jevgenij Prigožin, zakladatel soukromé vojenské společnosti Wagner © Elena Kopylova; RIA Novosti
Šéf společnosti Wagner Jevgenij Prigožin prohlásil, že je hrdý na členy své soukromé vojenské společnosti, neboť pouhé vyslovení jejich jména může Washington přimět k přehodnocení jeho postojů. Úřadující náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová nedávno vyzvala novou nigerskou vojenskou vládu, aby nevyužívala pomoci ruských dodavatelů.

V úterním telefonickém rozhovoru s novináři byl Prigožin požádán, aby se vyjádřil k osobní návštěvě Nulandové v Nigeru a k její radě nové vládě, aby neuzavírala žádné dohody s Wagnerem.

“Jsem na chlapce z Wagneru hrdý,” odpověděl Prigožin. “Už jen při pomyšlení na ně jsou ISIS a Al Kajda malí, poslušní, hedvábní chlapci. A USA uznaly vládu, kterou včera neuznaly, jen aby se vyhnuly setkání s Wagnerovou PMC v zemi.”

“To přináší radost, paní Nulandová,” zavtipkoval.

Jeden z členů nové vojenské vlády v Nigeru, generál Salifou Moody, údajně vyhledal pomoc Wagnera, aby jim pomohl zajistit jejich moc. Vůdci převratu v současné době čelí blížícímu se termínu, kdy buď vrátí svrženého prezidenta Mohameda Bazouma k moci, nebo budou čelit možnému vojenskému zásahu sousedních států.

V pondělí Nulandová, která hrála roli v událostech vedoucích k Západem podporovanému převratu na Ukrajině v roce 2014, prozradila, že se osobně setkala se současným nigerijským šéfem obrany Moussou Barmouem a třemi dalšími vysokými veliteli, aby je vyzvala k obnovení ústavního pořádku v zemi.


Americký úředník rovněž tvrdí, že varoval Barmoua před získáním pomoci ruské PMC, a naznačuje, že Prigožinova skupina je “hrozbou pro ty země, kde je přítomna”. 

Noví nigerští představitelé se však zřejmě zdrželi jakýchkoli pevných závazků v této otázce.

Moskva mezitím prohlašuje, že je proti jakémukoli zahraničnímu vměšování do situace v Nigeru, a tvrdí, že by se s největší pravděpodobností nepodařilo změnit situaci k lepšímu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyjádřil naději, že se neklidná země brzy vrátí k “ústavní normálnosti”.

Majdanská “porodní bába” varuje Niger před námluvami s WagneremÚřadující náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová odcestovala do Nigeru, kde se setkala s novou vojenskou vládou a varovala před získáním pomoci ruského dodavatele obranných zařízení Wagner Group. Nulandová, která před svými hostiteli hovořila o rizicích zahraničního vměšování, sama hrála důležitou roli při Západem podporovaném převratu na Ukrajině v roce 2014.

V pondělním projevu k novinářům během zvláštního brífinku Nulandová prozradila, že se setkala s šéfem obrany vojenské vlády Mousou Barmou a třemi dalšími vysokými veliteli. Jednání popsala jako “nesmírně upřímné a někdy dosti obtížné”.

Minulý měsíc zadržela prezidentská garda nigerijského prezidenta Mohameda Bazouma a jeho rodinu, což vyvolalo mezinárodní odsouzení. Převrat rovněž vyvolal nátlak Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které pohrozilo vojenskou akcí proti nigerským spiklencům, pokud Bazouma nevrátí do funkce. Nová vláda odmítla ustoupit.

Nulandová rovněž uvedla, že naléhavě vyzvala vůdce převratu, aby “vyslyšeli naši nabídku pokusit se s nimi spolupracovat na diplomatickém řešení a návratu k ústavnímu pořádku”.

Podle amerického představitele “nadnesla [otázku] společnosti Wagner a její hrozby pro ty země, kde působí”. Přestože její protějšky nepřijaly žádné pevné závazky, věřila prý, že jejímu sdělení porozuměly.

“Při svých dnešních jednáních jsem nabyla dojmu, že lidé, kteří zde přijali tuto akci, velmi dobře chápou rizika pro svou suverenitu, když je Wagner pozván,” dodala Nulandová.

Nulandová, všeobecně považovaná za zahraničněpolitického jestřába, se před převratem na Majdanu v roce 2014 proslavila cestou do Kyjeva, kde rozdávala pečivo ukrajinským demonstrantům požadujícím, aby jejich země přijala prozápadní kurz.

Nulandová se během převratu dostala do centra pozornosti také poté, co unikl její telefonát, v němž hovořila o možných nástupcích tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a v téže věci trvala na tom, že “F**k the EU”. Janukovyč byl později odstaven od moci, což vedlo k připojení Krymu k Rusku a násilným střetům v Donbasu.

Minulý týden kremelský tiskový tajemník Dmitrij Peskov varoval, že jakékoli vměšování mimoregionálních mocností do dění v Nigeru by situaci k lepšímu pravděpodobně nezměnilo. Zopakoval také naději, že se neklidná země vrátí k “ústavní normálnosti”.
stroj. překlad : https://n9.cl/cn7vr

sdílet na

35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
8. 8. 2023 20:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Však ji taky poslali “zdvořile” domů … Možná by Amerika měla vytvořit PMC Cracker Nulands … už jen proto, aby byla sranda.

8. 8. 2023 21:13
Odpovědět  Peter 008

Na některých ruswebech psali vypakovali. Ale kdoví, jak mi to de-bil přeložil, žejo. Třeba se už ode mě nakazil. A mluvili tam o ní dost vošklivě.

ANTIUKRAJINEC
9. 8. 2023 06:44

O téhle prostitutce se ani slušně mluvit nedá👍

katango
9. 8. 2023 13:12
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Ta by si prostitucí nevydělala ani na suchý z nosu, je šeredná jako…nevím co.

jiří
9. 8. 2023 19:29
Odpovědět  katango

Mě připadá, jako hodně ošklivý chlap.

Albi
9. 8. 2023 21:41
Odpovědět  katango

Ve tmě je každá kočka černá. 🙂

katango
10. 8. 2023 14:35
Odpovědět  Albi

Pravda je, že takzvaný obličej se dá zakrejt sukní nebo novinama. A někteří potřební pánové berou fšecko.

Albi
9. 8. 2023 10:08

Otázka mimo téma, omlouvám se všem, ale možná i ostatní to bude zajímat, nebo budou vědět a odpoví.

Máš i české weby prověřené – konkrétně ECHO? Náhodně jsem ho včera otevřela a tam překvapivě ostrý článek na téma PePa – viz ukázka:
“Na Hradě je zvolené navoněné něco, se stejnou problematickou minulostí a pochopením pro ni, které je marketingovým produktem, který umí tak akorát jezdit na motorce i bez přilby.”
A ta otázka: Nevíš /nevíte ostatní na kolik % je ECHO mainstream, na kolik alternativa? Nebo je to “obojživelné”?
https://echo24.cz/a/Hnid5/editorial-balsinek-marketingovy-prezident-pavel-v-nesnazich

Markýza
9. 8. 2023 10:24
Odpovědět  Albi

Já čtu Echo dost průběžně. Má zajímavé komentátory, tak jsem měla jeden čas i předplatné – myslím, že není ničí, mejnstrým rozhodně ne, alternativa taky ne. Ostatně není nutno to takhle rovnou dělit……..v Echu najdu věci, které mě nadzvednou i věci, které mě potěší – prostě na něčem se shodneme, na něčem ne. Řekla bych, že je nezávislé, a to konzistentně, ale nevím, kdo ho platí, ani komu patří. Mluvím o dojmu čtenářky.

Albi
9. 8. 2023 11:14
Odpovědět  Markýza

Díky, to jsem chtěla vědět.
Já totiž to ECHO otevřela jen náhodou, nejspíš o něm byla někde znímka právě na téma PePy a protože stejná slova na jeho adresu jsem našla už asi 3x v jednom dni a každý v jiném “zdroji”, zdály se mi podivné ty stejné zprávy – proč zrovna dnes, co se asi stalo, protože tohle co se píše je přece jasné snad už od jeho kandidatury a potvrzeno hned prvními dny jeho prezidentování.

Ještě jednu osobní otázku – našla jsi odpověď ohledně té nemocnice na Praze 6 (už si nepamatuji u které diskuze to bylo)?

Markýza
9. 8. 2023 15:44
Odpovědět  Albi

Nenašla – už jsem tam asi nebyla. Nebo počkej – nepsala něco, že přesně nevíš?

9. 8. 2023 14:36
Odpovědět  Markýza

Teď jste nastartovala mou zvědavost a jdu se popídit, komu patří. Takhle od boku bych hádal na sympatizanta/ty strany PRO. Tak schválně. Tedy jestli to vůbec půjde.

9. 8. 2023 15:26

Takže můj tuch byl správný. Komu patří příliš dlouhé, takže kusé info zde – https://cs.wikipedia.org/wiki/Echo24 -, ale když vám to přijde moc kusé, tak stačí hodit si do lišty pány tam jmenované.
No a vzhledem k mančaftu Echa bych řekl, že ani se sympatizováním s lepšolidskou rajchlostranou nejsem vedle. Protože když ne (doufejme) vlastenečtí lepšolidi PRO byznys, tak kdo by pak bublině lepšolidí od živnostníků po miliardáře na české politscéně zbýval. Někde musí zahnízdit, pokud chtějí držet palec na tepu dění, žejo.

9. 8. 2023 14:33
Odpovědět  Albi

Podle mého web zaměřený spíše na alternativní bublinu lepšolidí, informačně tak drobet ode zdi ke zdi. Občas si na něj odskočím, protože když si najedu sem – https://pravednes.cz/world.news -, tak to pak beru podle titulků a někdy to jde, jindy mě vystřelí z pantoflí.

Albi
9. 8. 2023 21:46

Ď !

Albi
8. 8. 2023 22:20
Odpovědět  Peter 008

A ona byla tak plná snahy dopomoci k “ústavnímu pořádku”. To není hezké, jak se k ní zachovali. 🙂

Ale – ten ústavní poádek – napadlo mě, co kdybychom Prigožinovi poslali “zvací dopis”? U nás by ten ústavní pořádek taky potřeboval trochu provětrat.
Hlavně jestli bychom sehnali dost těch pragováků. Kolik že jich bylo? Aby se pro ně včas vyjednala dovolená u jejich zahraničních zaměstnavatelů. Napsat takový dopis není jen tak, chce to dobrou přípravu a úhledný rukopis. -)

Mike
9. 8. 2023 08:54
Odpovědět  Albi

No jo, když on je Jevgenij Viktorovič žoldák, nevím, kde bysme na něj vyhrabali prachy, ledaže bysme mu nabídli ty F 35 jako naturálie. Vždyť oni ti Wágnerovci taky neví, kam dřív skočit – to je Bělorusko, teď Niger, za chvíli to bude Tchajwan, protože tam to taky pěkně buble…

Albi
9. 8. 2023 10:16
Odpovědět  Mike

Dobrý nápad, jsem pro.
Lepší, než ty náklady navyšovat ještě o cenu za jejich provoz spolu se zvyšováním”uhlíkové stopy” – musíme přece myslet i ekologicky. Tohle válečná ministryně nedomyslela.
No, nejen tohle, že? 🙂

Rattus
8. 8. 2023 20:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen počkej babo až si Wágnerovce odjedná Mexiko.

Vladimír
8. 8. 2023 20:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Asi jim chtěla nabídnout “Mozartovce” co na Ukrajinu přišli Wagnerovce zrušit a potom utíkali až se jim od kopýtek prášilo!!

Vanja
8. 8. 2023 21:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Nulandová se správně jmenuje od NULY.

Me Two
9. 8. 2023 02:40
Odpovědět  Vanja

Nudelman bylo málo americký

Boomer
9. 8. 2023 19:28
Odpovědět  Me Two

..nojo, zatrachtilá příjmení. Tak třeba typičtí Rusové Nudelman a Richtěr zkonstruovali velmi úspěšný automatický letecký kanon NR 23, který byl dokonce testován ve vojenském vesmírném programu Saljut 3 při palbě na družici..

Jaris
10. 8. 2023 09:14
Odpovědět  Vanja

Nudlova baba. Kam tahle otyla babizna prileze, tam to vesti nestesti, svrab a nestovice, jako smula od pikove damy.

8. 8. 2023 21:06
Ohodnotit příspěvek :
     

No, nevypadá to, že by se Niger pos-ral:
Niger uzavírá vzdušný prostor, protože ECOWAS vyprší lhůta pro zvrácení převratu
7. srpna 2023

Nigerští vůdci převratu uzavřeli vzdušný prostor země poté, co odmítli ultimátum západoafrických států, aby znovu dosadili sesazeného prezidenta Mohameda Bazouma nebo riskovali vojenskou intervenci…
https://www.aljazeera.com/news/2023/8/7/niger-closes-airspace-as-ecowas-deadline-for-coup-reversal-expires

Nigerští vůdci převratu odmítají diplomatické předehry z AU, ECOW
8. srpna 2023

Nigerská vojenská vláda odmítla nejnovější diplomatickou misi z afrických zemí zaměřenou na obnovení ústavního pořádku po převratu z 26. července a odolala tlaku Spojených států a Organizace spojených národů, aby se dostaly k jednacímu stolu.
Africká unie (AU) plánovala v úterý vyslat do Nigeru společnou misi se zástupci OSN a západoafrického bloku ECOWAS, ale vojenská vláda jí odepřela povolení, protože uzavřela nigerský vzdušný prostor, uvedl francouzský časopis Jeune 
https://www.aljazeera.com/news/2023/8/8/niger-coup-leaders-rebuff-diplomatic-overtures-from-au-ecowas

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
8. 8. 2023 22:36

To se vždycky vyrojí tolik pomocníků, že jeden žasne proč se nedostavili na plac, když jich bylo potřeba.

Například – kde byla Organizace spojených národů, když ji Rusko vyzývalo, aby poslala komisi vyšetřit masakr v Buči.

Kde byli všichni, aby objasnili, kdo a co bylo za otravou Litviněnka, pokusu o otravu Skripala, sestřelení letu MH-17 zlikvidování ropovodu do Evropy … ?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
9. 8. 2023 02:28
Odpovědět  Albi

Jsou proste pripady, ktere se nesmi nikdy vyresit ci nedejboze vyslovit pravda. A ze jich je a jeste bude! V nejhorsim pripade se takovy pripad zamlci s tim, ze se otevre az za padesat let, jak to bylo s vrazdou JFKennedyho. Padesat let sice uplynulo, ale gansteri jeste nestacili zdechnout, tak se to odlozilo o dalsich padesat let a pak uz nikoho zajimat nebude, kdo byl jakysi Kennedy.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Juraj
9. 8. 2023 09:46
Odpovědět  Albi

OSN-organizácia spojených národov, nie je organizácia spojených národov, OSN je organizácia diktátu USA, ktorá je používaná k rozvratu vybraných (záujmových) štátov sveta s podstatou rabovania a obohacovania sa USA a KOZA. Presne tak ako píše Albi.
KOZA krade a lže

Jaris
10. 8. 2023 09:19
Odpovědět  Juraj

No a USA diktuje Izrael. A jsme zase doma.

Frank1
9. 8. 2023 09:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Zakuklena zidovska jezibaba Nulandova jela hasit penezi puc v Nigeru. Ty natistene zelene zaby uz nemaji tu pritazlivost. Mimoto Africane vedi co je zac. Mstiva a zakerna zidovka s predky z Ukrajiny.

Oy Vey
9. 8. 2023 11:36
Odpovědět  Frank1

zadky má také odsud

sergej
9. 8. 2023 16:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Majdanská porodní bába zní stejně dobře jako mutr multikulturních mimokontinentálních rodidel syřanů kalergi od rio negro, burundi po kajmanské ostrovy ala sandokan a i s uhlíkovou 100. pičkou by mohly hrát do karet vykladačkám taroku? U digitalizovaných nosičů mozku demence v ruce sudoku. 🙂

Standa
15. 8. 2023 16:56
Odpovědět  sergej

Rozvedte myšlenku, prosím!

15. 8. 2023 16:48
Ohodnotit příspěvek :
     

 Standa

Standa
15. 8. 2023 17:10

Typické, ubohé, mimo mísu.
Zahrádkáři nějak strádají na duchu .Fyzická stránka mě nezajímá je dána zchátralostí věkem.
Sebrali Vám v kolonii záhon na mrkvičku? Cibule roste?
Co takhle vynechat Vaše invektivy. Hovoří o Vaší… viz výše!
Začal jste Vy a já mám ( mezi námi , at to nikdo nečte) počet podrazů na rozdíl od Vás méně.Jsem na rozdíl od Vás slušný a nemám rád , když někdo lže.
A držím linii , nelavíruji a když mě někdo očividně lže , klidně ho označím za ,,kastrovaného domácího tura”!