Šéf uprchlické mise OSN varuje před narůstajícím počtem válečných vyhnanců v Libyi

12 Jan 2020 – Šéf libyjské mise UNHCR Jean-Paul Cavalier varoval před zhoršujícími se podmínkami, kvůli kterým bylo po celé Libyi z domovů vyhnáno přes 200 000 lidí.

Cavalieri své komentáře tento týden sdělil italským médiím, kterým řekl, že probíhajícím konfliktem v zemi byla spousta Libyjců nucena uprchnout ze svých domovů, takže nejspíš zvýší počty těch statisíců migrantů z jiných částí Afriky, kteří už teď v Libyi váznou, hlásí Il Giornale.

„Je tam před 217 000 IDP (tj. vnitřních vyhnanců uvnitř země): jsou to děti, ženy, muži nacházející se v podmínkách extrémního ohrožení. A my ani nejsme schopni se do všech oblastí v Libyi dostat,“ řekl Cavalieri.

„Jsou tam také desetitisíce lidí, kteří jsou svévolně zadržováni a bojují o každodenní přežití. Tamní ministerstvo vnitra už přestalo být schopno pro všechny zadržené zajistit jídlo a vodu,“ dodal a tvrdí, že řada vězňů dokonce platí, aby mohli zůstat ve vězení, protože když tam za ostnatým drátem zůstanou, budou v první linii nouzové evakuace.

Když se ministerského předsedy Fayeze al-Sarraje ptali, kolik je kromě domácích vysídlenců v Libyi migrantů čekající na šanci překročit Středozemní moře do Evropy, tak řekl, že to není úplně jasné, ale mohlo by jich být i 800 000, ale řekl, že jen 20 000 z nich je umístěných v různých táborech v zemi.

Jiní, kteří se k tomu vyjadřují, jako neblaze proslulá německá kapitánka dovážející migranty pro neziskovky Carola Rackete, tvrdili, že to číslo bude blízko 500 000. Rackete, která byla za pomoc ilegální migraci do Itálie za Salviniho zatčena, loni požadovala, aby Evropská unie otevřela brány pro všech 500 000 migrantů a dovolila jim vstupovat do všech zemí tohoto politického bloku.

V době, kdy jako italský ministr vnitra sloužil vůdce Matteo Salvini z populistické proti masové migraci bojující strany Liga, počty přistávajících drasticky poklesly.

Avšak od té doby, kdy byl Salvini a jeho Liga z vlády v září 2019 vyhozen, tak pod nepopulární levicovou vládou Hnutí pěti hvězd a Demokratické strany činnost migračních neziskovek a počty nově příchozích zase narostly.
https://bit.ly/383OCe1

ARIS MESSINIS/AFP/Getty

CHRIS TOMLINSON

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/01/12/un-refugee-mission-head-warns-growing-displacement-people-libya/

sdílet na