Sebastian Kurz: Jednání Rakouska o koupi „Sputniku V“ vstoupila do závěrečné fáze

Moskva. 6. dubna. INTERFAX.RU – Jednání o možném nákupu ruské vakcíny proti koronaviru „Sputnik V“ ze strany Vídně jsou v závěrečné fázi, uvedl rakouský kancléř Sebastian Kurz.

„Zůstávají poslední podrobnosti,“ citovala jej v úterý tisková agentura Apa.

Kancléř uvedl, že existuje šance, že Rakousko dostane vakcínu přednostně.

“Pokud jde o Sputnik, vše závisí na tom, jak dlouho bude proces registrace [v EU] trvat a z jakých důvodů se to zdržuje. Mám pocit, že někteří jednají geopoliticky. Myslím si, že ve věcech očkování a zdraví by se nemělo mluvit o geopolitice. Pokud je vakcína účinná a bezpečná, musí být použita,“ cituje TASS Kurze .

Dodal, že Rakousko dělí tuto otázku na dva přístupy, z nichž jeden je zadávání veřejných zakázek a druhý je registrace. Zároveň jsou jednání s ruskou stranou v konečné fázi.

“Máme možnost koupit tuto vakcínu, máme šanci, že Rakousko dostane přednost. Myslím, že je to velká šance. Existují různé způsoby registrace: počkat na registraci EMA nebo postupovat na národní úrovni,“
uvedl kancléř.

Na začátku března se Kurz setkal s Kirillem Dmitrievem, šéfem Ruského fondu přímých investic (RDIF), který je zodpovědný za mezinárodní výrobu a dodávky vakcíny “Sputnik V”. Dmitriev a Kurtz diskutovali o otázce používání “Sputniku V” v Rakousku, uvedl ruský velvyslanec v Rakousku Dmitrij Ljubinskij. 

Rakousko má zájem o nákup ruské vakcíny a spolupráci na její výrobě, uvedl Kurz.

Kurz dříve uvedl, že Rakousko plánuje v dubnu koupit z Ruska 1 milion dávek ruské vakcíny “Sputnik V”. 

Evropská komise již Rakousko varovala před „odpovědností“ za používání „Sputniku V“.

https://bit.ly/3fM1e0h
https://bit.ly/3s1w7k4

sdíletj na