nezařazené

SBI odhaluje zpronevěru 250 milionů hřiven vysokými úředníky Ukrpatentu pod záminkou nákupu neprůstřelných vest pro armádu


03/11/2022 
Šťastný Den obránců Ukrajiny!
Pracovníci SBI odhalili bývalého zastupujícího státního tajemníka ministerstva hospodářství, bývalé vedení státního podniku Ukrpatent a také vedoucího jedné z charitativních organizací, kteří zpronevěřili státní prostředky ve výši 250 milionů hřiven. (170 milionů korun)

Peníze byly převedeny na účty dobrovolníků údajně na nákup neprůstřelných vest pro armádu, ve skutečnosti je však zpronevěřili úředníci.

Bývalý ředitel státního podniku měl na účtu zůstatek finančních prostředků, které mohl použít pouze pro zákonem stanovené potřeby. Rozhodl se však, že se jich zmocní.

Bývalý ředitel SE zapojil komplice – hlavního účetního, který připravoval účetní a finanční podklady pro transakci, a zastupujícího státního tajemníka příslušného ministerstva. Ten musel transakci schválit a vytvořit podmínky pro zatajení trestného činu.

Do zpronevěry finančních prostředků byla zapojena charitativní organizace. Její ředitel poskytl vědomě nepravdivé informace a dokumenty o údajné potřebě nákupu neprůstřelných vest pro ozbrojené síly. Peníze převedené “dobrodinci” byly proplaceny prostřednictvím řady fiktivních společností a účastníci transakce si je přivlastnili.

Po spáchání trestného činu bývalý ředitel společnosti Ukrpatent opustil zemi. Důvody jeho odchodu se v současné době prověřují. Úřadující státní tajemnice ministerstva rezignovala na svou funkci v naději, že se vyhne odpovědnosti za své činy.

Krátce po spáchání trestného činu však jednání pachatelů odhalil Státní úřad pro vyšetřování, který v nejkratší možné době získal důkazy o nezákonném jednání úředníků. Účty společností zapojených do systému výběru peněz byly obstaveny, byla přijata opatření k zajištění náhrady škod způsobených státu.

Bývalému řediteli a hlavnímu účetnímu státního podniku, zastupujícímu státnímu tajemníkovi ministerstva a řediteli charitativní organizace bylo doručeno oznámení o podezření podle části 5 čl. 191 trestního zákoníku Ukrajiny (zpronevěra, defraudace nebo zabavení majetku zneužitím funkce).

Horní hranice trestní sazby podle těchto článků stanoví trest odnětí svobody až na 12 let.

Procesní pokyny poskytuje generální prokuratura.

https://bit.ly/3DBBTR1

sdíletj na

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
4. 11. 2022 09:50

Všichni tam kradou a podvádí.Mafie vítězí a Evropa chudne.

sizok
4. 11. 2022 10:04

Jenom ať jim posílají peníze naši občané. Dělají sbírky.
Stále tvrdím, 93 % lidí jsou hloupé ovce. Nic je neodradí dělat hloupé věci.
Jenom jim posílejte. Oni se vám odvděčí, ovečky. Nebo hlupáci?

Pavel z Moravy
4. 11. 2022 10:09
Odpovědět  sizok

Je to opravdu smutné zjištění, jaká je duševní úroveň našeho národa. Ale ta 33 letá výchova a propaganda udělala své. Myslím, tedy jsem tu pro většinu neplatí. Hrůza a děs jímá mne z tohoto stavu dnes.

Jája
4. 11. 2022 11:42
Odpovědět  Pavel z Moravy

Dávám Vám za pravdu.

František
4. 11. 2022 12:08
Odpovědět  Pavel z Moravy

To je výsledek zombifikace vakcínou Pfitzer. Grafen v ní poškodil mozek.

Gene
4. 11. 2022 12:39
Odpovědět  František

Ale houby, je to tak, jak to pise Pavel z Moravy. Zapadaci jsou na tom jeste hur, na nich ta propaganda pracuje uz od nepameti.

Veny232
4. 11. 2022 11:40

Pro to my tu budem trávu žrát, aby Fialový Náckové mohli živit Ukrajinskou mafii…:D

Pedro
4. 11. 2022 17:11
Odpovědět  Veny232

Ta fotka, jak podává kokainovi poníženě ruku, neskutečné ponížení Čechů, to samé jak ho seřval ten belgický blbeček. Nikdy mi nebyla větší hanba a ponížení! Jak já toho sráče nesnáším, to není chlap, to je ten největší ubohý brejlatý pitomeček.

sizok
4. 11. 2022 18:43
Odpovědět  Pedro

Můžeš se na to ale jenom dívat. Jak zruinuje Česko. Nejde nic dělat.
Jenom protestovat, např. na Letné za několik dnů.

zuza
4. 11. 2022 19:29

prvá vec čo urobil po prevrate v r. 2014 jacehňup bolo, že dal odviezť do hnUSAkova 42 ton zlata spolu so skýtskym zlatým pokladom. Čo je to 250 mil hrivien?

Editor
4. 11. 2022 22:53
Odpovědět  zuza

Skytský zlatý poklad je v Holandsku, byl tam zapůjčený na výstavu ještě před Majdanem a pak jej Holandsko odmítlo na Krym vrátit, že prý až bude Krym zase ukrajinský. Pravda, poklad je každopádně v řiti.