nezařazenépolitika

Růst cen elektřiny nelze podle ČEZ řešit odchodem ze společného evropského trhu

Současnou situaci kolem růstu cen elektřiny nelze podle energetické skupiny ČEZ řešit odchodem ze společného evropského trhu s energiemi. Působení na společném trhu je vázáno smlouvami, řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Navíc podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora pomáhá propojení energetických trhů ke stabilitě a bezpečnosti elektrické sítě v Česku. Vystoupení ze společného trhu navrhl na podzim Spolek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín v čele s lokální jihočeskou političkou Ivanou Kerlesovou, která dříve působila v hnutí Trikolóra a letos neúspěšně kandidovala do Sněmovny za hnutí Přísaha.

Kolem 900 000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si nyní musí hledat nového dodavatele energií. Její klienti se tak dostali do režimu dodavatele poslední instance, což pro ně může znamenat i několikanásobný nárůst plateb za energie. Kerlesová uvedla, že stát by mohl snížit vysoké ceny elektřiny tím, že dá pokyn firmě ČEZ, aby se vyvázala z obchodování na německé burze. Česko má podle spolku dost vlastní dostupné elektřiny. “Cena silové elektřiny pro Českou republiku ale bohužel vzniká na energetické burze v německém Lipsku,” prohlásila Kerlesová.

Mluvčí ČEZ Kříž však řekl, že tento postup je nereálný. “Přistoupili jsme ke všem dohodám při vstupu do Evropské unie a náš trh musí být součástí trhu EU. Tyhle záležitosti (navrhované spolkem) možné nejsou,” uvedl.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor má stejný názor jako mluvčí ČEZ. “Fungujeme na propojeném evropském trhu a máme z toho užitek. Koneckonců je výhoda ve zvýšené bezpečnosti, je to větší systém, lépe drží stabilitu sítě, lépe odolává mimořádným výpadkům. Ale je to také propojený obchodní systém,” řekl.

Spolek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín na svém webu mimo jiné uvádí, že je dobrovolným spolkem fyzických a právnických osob a jeho účelem je podpora urychlení rozhodnutí o dostavbě temelínské elektrárny a podpora rozvoje jaderné energetiky v České republice.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rust-cen-elektriny-nelze-podle-cez-resit-odchodem-ze-spolecneho-evropskeho-trhu

Z Historie ČEZ

Odměna pro šéfa ČEZ: 677 milionů

Ekonomika

7. ledna 2008  10:58 Praha – Jeden z nejlépe vydělávajících českých manažerů svým konkurentům pořádně poodskočí. Martin Roman totiž uplatní opci na prodej akcií ČEZu, což mu vynese téměř sedm set milionů korun. Opce byla součástí motivačního programu.

  • Manažeři ČEZ nyní uplatnili opce na 1,378 milionu akcií, což je zhruba 0,23 procenta všech akcií firmy. Za ně zinkasují zhruba 1,141 miliardy korun.

    Generální ředitel společnosti Martin Roman by na okamžitém prodeji akcií vydělal 677 milionů korun. O opce požádalo celkem 13 členů vrcholového vedení ČEZ, informoval mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

    Část opcí uplatnili manažeři již v předchozích letech. Bývalý člen představenstva Alan Svoboda v roce 2007 získal prodejem akcií ČEZ takřka 56 milionů korun. Martin Roman loni prodával méně, utržil jen 27 milionů.
  • Šest manažerů energetické společnosti ČEZ již na burze prodalo akcie z opcí. Celkem prodali 158.000 akcií společnosti. Za jeden cenný papír získali 1348 korun.
  • Jde jen o část akcií
    Roman nyní uplatnil opce na 675.000 akcií; tedy všechny zbývající opce, které má z prvního čtyřletého funkčního období. Podle Kříže si však šéf firmy významnou část akcií nadále ponechá. Spolu se jmenováním do funkce na další čtyřleté období totiž Roman získal nárok na další opce. Většinu svých opcí si ponechají i někteří další manažeři ČEZ.

    “Management firmy nemá během roku mnoho časových ‘okének’ k uplatnění opcí. Jde o to najít čas, kdy trh má stejné informace jako vedení společnosti a nemůže dojít k jakémukoliv podezření z insider tradingu,” řekl Roman
  • Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/moje-penize/odmena-pro-sefa-cez-677-milionu.A080107_105850_ln_ekonomika_lvv

Rekordní odměny pro šéfy ČEZ: 2,2 miliardy

Šéfové energetického gigantu ČEZ si loni přišli na nejtučnější odměny v historii firmy. Šest členů představenstva, dvanáct členů dozorčí rady a třicítka členů širšího vedení státem ovládané firmy vydělali přes 2,2 miliardy korun. To je 40 milionů na osobu.

Za rekordními výdělky manažerů stojí původní motivační program, který po čtyřech letech zinkasoval i Martin Roman. Na jeho konto tak přibylo 700 milionů korun z původní 1, 9 miliardy před zdaněním, které loni ČEZ v podobě akcií udělil. Zbylých asi 320 milionů pro vedení představují hrubé mzdy a odměny.

Informaci jako první zveřejnil deník Mladá fronta Dnes.

ČTĚTE TAKÉ: Manažeři ČEZ loni dohromady vydělali 274 milionů

Díky akciovému programu vydělal 160 milionů po zdanění i Zdeněk Hrubý, bývalý náměstek ministra financí Sobotky a člen vedení již neexistujícího Fondu národního majetku. Kvůli motivačnímu programu ho jako úředníka stíhala policie. Vyšetřování však bylo zastaveno a Hrubý tak odměnu může využít…..

https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/rekordni-odmeny-pro-sefy-cez-2-2-miliardy_117603.html

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Evžen
15. 12. 2021 17:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Pak netleskejte kapitalizmu,to jsou lidé kteří řídí svět a mají demokracií my máme jen krev a pot a oni se něm smějí a mají nás za plebs!