Ruský vojenský útok na Ukrajinu: Jak jsme se tam dostali

Moskva tvrdí, že současná situace je výsledkem let neúspěšných jednání o ukončení krveprolití na východě Ukrajiny po převratu v Kyjevě v roce 2014.

Úvodní foto: Střet protestujících s policií v Kyjevě, Ukrajina, únor 2014. © Brendan Hoffman/Getty Images

Rusko začalo ve čtvrtek brzy ráno zasahovat vojenské cíle na Ukrajině, několik dní poté, co uznalo nezávislost dvou separatistických republik Doněcké a Luganské. Moskva trvá na tom, že chrání obyvatele Donbasu před agresí Kyjeva a že byla nucena přistoupit k vojenským prostředkům poté, co Ukrajina v občanském konfliktu na východě země upustila od diplomacie.

Eskalace následuje po letech neúspěšných rozhovorů, porušených dohod o příměří a patové situaci mezi Ruskem a Západem spojené s pučem v roce 2014, který svrhl vládu v Kyjevě.

Zde jsou klíčové události posledních osmi let, které vedly k tomuto konfliktu.

Protesty “Euromajdanu” v Kyjevě skončily převratem podporovaným Západem
Masové demonstrace v Kyjevě, které později vešly ve známost jako protesty “Euromajdan” nebo jednoduše “Majdan”, začaly koncem roku 2013 poté, co se tehdejší prezident Viktor Janukovyč rozhodl odložit podpis asociační dohody s EU. K původně poklidným protestům se připojili tvrdí nacionalisté a přerostly v násilné nepokoje v Kyjevě a obsazování administrativních budov po celé Ukrajině. V únoru 2014 prozápadní frakce svrhly Janukovičovu vládu a k moci se dostali představitelé s výrazně proevropským a protimoskevským postojem.

Zatímco události na Majdanu získaly širokou podporu v západních částech Ukrajiny, východní a jižní regiony, které mají velké množství ruskojazyčného obyvatelstva a silné historické vazby na Rusko, se proti událostem v Kyjevě ostře postavily. Ve městech, jako je Oděsa, byly protesty proti Majdanu brzy násilně potlačeny. Ve východní Doněcké a Luganské oblasti a v autonomní republice Krym na pobřeží Černého moře proruské protesty přetrvávaly.

Krym hlasoval pro odchod z Ukrajiny do Ruska
Republika Krym a město Sevastopol se zvláštním statusem, kde se nepřetržitě nacházela ruská námořní základna, přestože celý poloostrov byl v roce 1954 sovětskou vládou převeden pod Ukrajinu, reagovaly na převrat v Kyjevě uspořádáním předčasného referenda v březnu 2014. Obyvatelé Krymu se v něm drtivou většinou vyslovili pro odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku.

Moskva později přiznala, že k zajištění bezpečnosti během březnových událostí použila své síly umístěné v regionu, zatímco ukrajinské jednotky buď změnily svou loajalitu, nebo černomořský poloostrov opustily bez incidentů. Kyjev odmítl hlasování a opětovné připojení Krymu uznat, stejně jako většina zemí světa. Západní spojenci nové ukrajinské vlády uvalili na Moskvu a krymské úřady restrikce, čímž zahájili sankční válku “tit-for-tat”.

V Donbasu vypukl konflikt
V dubnu 2014 vyhlásily dva regiony v historické hornické oblasti Donbasu nezávislost na Kyjevě. Ukrajinská vláda na vznik Doněcké a Luganské lidové republiky (DLR a LLR) reagovala zahájením tzv. protiteroristické operace. Nově zformované “prapory” dobrovolných bojovníků, z nichž mnozí měli nacionalistické zázemí, doprovázely jednotky vyslané vypořádat se s povstalci. Útok se rozrostl do několikaměsíčních bojů, při nichž došlo k těžkému ostřelování měst Doněck a Lugansk a na obou stranách byly hlášeny civilní oběti a těžké ztráty.

Kyjev i donbaské síly se vzájemně obviňovaly z válečných zločinů. Ukrajinská vláda obvinila Rusko z řízení “agrese”, Moskva však trvá na tom, že její jednotky na Donbas nikdy nevstoupily.

Minské příměří ukončilo rozsáhlé boje
Boje v Donbasu sice nikdy zcela neustaly, ale po mezinárodně zprostředkovaných dohodách podepsaných v běloruském Minsku z velké části ustaly. V rámci druhé dohody o příměří mezi ukrajinskou vládou a povstalci, kterou v únoru 2015 zprostředkovaly Rusko, Francie a Německo, se Kyjev zavázal k decentralizační reformě, která východním regionům poskytla širokou autonomii.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě rozmístila svůj monitorovací tým podél “linie dotyku” oddělující ukrajinskou armádu od sil DLR-LPR.

Žádná reforma, žádný mír pro Donbas
Kyjev a separatistické republiky se opakovaně vzájemně obviňovaly z porušování minských dohod, ale co je zásadní, slibované reformy se nikdy neuskutečnily. Ukrajinská vláda nadále označovala představitele DLR a LLR za “teroristy” a vyloučila jakákoli přímá jednání, zatímco nová kola rozhovorů ve stejném mezinárodním “normandském formátu” nepřinesla hmatatelné výsledky.

V únoru 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že “není spokojen se všemi ustanoveními” dohod, a tvrdil, že Kyjev a Moskva vidí jejich provádění odlišně. Rusko obvinilo Kyjev, že od dohody zcela upustil, protože pokračovalo přeshraniční ostřelování. Podle OSN bylo v letech 2014-2020 v konfliktu zabito více než 13 000 lidí.

Cesta k eskalaci v Donbasu
Na přelomu let 2021 a 2022 zesílily v Kyjevě i v separatistických republikách domněnky o chystaném plnohodnotném útoku. Západní spojenci Ukrajiny obviňovali Moskvu z plánování nevyprovokované vojenské operace, při níž by došlo k obsazení rozsáhlých oblastí země a k dobytí jejího hlavního města, zatímco Kreml tato obvinění nadále odmítal a naopak obviňoval Kyjev z plánování útoku v Donbasu.

Minulý týden představitelé Doněcka a Luganska obvinili ukrajinskou armádu z toho, že přes hranice vypouští těžké dělostřelectvo. DLR a LLR reagovaly rozsáhlou evakuací civilistů do Ruska a vyhlásily mobilizaci všech mužů ve vojenském věku. Ukrajina popřela, že by plánovala plnohodnotný útok na separatistické republiky, a z porušování příměří obvinila DLR a LLR.

Rusko uznalo donbaské republiky
Představitelé DLR a LLR se v pondělí obrátili na Kreml s žádostí o uznání obou republik jako nezávislých států. Ruský prezident Vladimir Putin uznání podepsal ve stejný den a jako důvod uvedl neschopnost Ukrajiny plnit minské dohody a pokračující útoky na Doněck a Lugansk. Putin rovněž podepsal smlouvy o přátelství s DLR a LLR, jejichž součástí je poskytnutí vojenské pomoci.

Moskva zahájila “vojenskou operaci” na Ukrajině
Donbaské republiky ve středu požádaly Rusko, aby jim pomohlo odrazit “agresi” ukrajinských vojsk. Putin reagoval oznámením vojenské operace proti Ukrajině ve čtvrtek brzy ráno. Tvrdil, že chce ochránit obyvatele Donbasu před tím, co označil za “genocidu”, a usiloval o “demilitarizaci a denacifikaci” Ukrajiny. Prezident nesdělil rozsah operace ani to, jak dlouho bude trvat.

Ruské ministerstvo obrany v krátkém prohlášení uvedlo, že provádí “přesné údery” na ukrajinské vojenské cíle, aniž by upřesnilo jejich umístění. Ukrajinští představitelé a média informovali o úderech ve městech po celé zemi a také o údajných vpádech ruských vojáků a obrněných vozidel z několika směrů. Moskva nepotvrdila ani nevyvrátila, že by její pozemní jednotky překročily hranice Ukrajiny.

Kyjev vyhlásil stanné právo a uzavřel svůj vzdušný prostor pro civilní lety. Zelenskij uvedl, že Kyjev přerušil diplomatické styky s Moskvou.

Co bude následovat?
Ve čtvrtek Putin prohlásil, že ruské jednotky “nemají v plánu okupovat ukrajinské území”. V úterním rozhovoru s novináři však uvedl, že Moskva uznala celé bývalé ukrajinské správní oblasti Doněck a Lugansk jako DLR a LLR. Oba regiony jsou od roku 2015 částečně pod kontrolou ukrajinských sil. Po vyhlášení mobilizace na Ukrajině Jurij Maximov, vysoký vojenský představitel v Kyjevě, uvedl, že do ukrajinské armády, policie a pohraniční stráže nastoupí 46 000 záložníků.

Prezident Zelenskyj mezitím prosí své západní spojence, aby na Rusko uvalili rozsáhlé sankce. EU, Velká Británie a USA měly později ve čtvrtek oznámit svůj balíček protiruských opatření. Blok NATO pod vedením USA uvedl, že na Ukrajinu nevyšle žádné vojáky.

Po čtvrtečním mimořádném zasedání uvedl, že místo toho “podnikne další kroky k dalšímu posílení odstrašení a obrany v rámci celé aliance”. Moskva již dříve uvedla jako hlavní důvod pro zahájení vojenské operace rozšiřování NATO na východ a potenciální členství Ukrajiny.

sdíletj na