Rusko varuje Kosovo před konfliktem


Ministerstvo zahraničí odsoudilo diskriminační zásahy Prištiny, USA a EU proti Srbům.
Rusko varuje Kosovo před konfliktem
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová (foto z 21. července 2022) © Russian Foreign Ministry via Sputnik
Vláda v Prištině a její podporovatelé v Bruselu a Washingtonu by měli zastavit své provokace a respektovat práva etnických Srbů v Kosovu, uvedla v neděli mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Srbské jednotky byly uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti a místní obyvatelé na severu separatistické provincie postavili barikády, zatímco etnicky albánská policie se připravovala na zásah.

Po celém severním Kosovu se v neděli rozezněly sirény a kostelní zvony poté, co premiér Albin Kurti oznámil policejní operaci s cílem zakázat srbské poznávací značky a doklady totožnosti. Kurti tvrdil, že jde o rovnost práva a spravedlnosti na všech územích, na která si jeho vláda činí nárok.

Rozhodnutí Prištiny je nerozumné a diskriminační a jejich nucená výměna osobních dokladů je „dalším krokem k vyhnání srbského obyvatelstva z Kosova, stejně jako kosovskosrbských institucí, které zajišťují ochranu práv srbských obyvatel před svévolnými rozmary radikálů v Prištině,“ uvedla Zacharovová.

Kurti „záměrně eskalují“ s cílem zahájit ozbrojený zásah nejen proti Srbům v Kosovu, ale i proti Bělehradu, který chce Západ „neutralizovat“ pomocí etnických Albánců jako prostředníků, dodala Zacharovová.

Rusko vyzývá „Prištinu a za ní stojící USA a EU, aby zastavily provokace a respektovaly práva Srbů v Kosovu,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí.

Srbský prezident Aleksandar Vučić dříve během dne prohlásil, že jeho země „nikdy nebyla ve složitější a obtížnější situaci“ a že se prištinské úřady snaží využít současné situace ve světě k vyvolání konfliktu a zároveň se vykreslit jako oběť.

Žádné srbské jednotky zatím nepřekročily správní linii do Kosova, uvedlo ministerstvo obrany v Bělehradě a označilo takové zvěsti kolující na sociálních sítích za „dezinformace“ ze strany Prištiny.

Místní srbští obyvatelé postavili barikády na třech kontrolních stanovištích podél správní linie, kde byla nasazena policie odpovídající Kurtovi, aby zastavila všechna vozidla se srbskou poznávací značkou nebo doklady. Objevily se nepotvrzené zprávy o střelbě a zraněních civilistů.

Kosovo obsadilo NATO v roce 1999 po 78denní letecké válce proti Jugoslávii. Vláda etnických Albánců v Prištině vyhlásila v roce 2008 s podporou USA nezávislost, kterou však Srbsko, Rusko, Čína ani OSN neuznaly.
https://bit.ly/3OH0bwA

Kosovo plánuje útok na Srby – Bělehrad


Aleksandar Vučić vyzval Prištinu a západní mocnosti, aby se vyhnuly konfliktu, ale slíbil, že v případě pronásledování Srbů použije sílu
Kosovo plánuje útok na Srby – Bělehrad
Srbský prezident Aleksandar Vučič, 31. července 2022 © Srbské předsednictví/Dimitrije Goll
Srbský prezident Aleksandar Vučić v neděli obvinil etnicky albánskou vládu v Kosovu z plánování zásahu proti místnímu srbskému obyvatelstvu. Vydal výzvu k míru v této separatistické provincii, ale dodal, že Bělehrad nebude nečinně přihlížet, pokud se etničtí Srbové stanou terčem dalšího pogromu.

„Režim“ v Prištině chce „vnutit lidem v severní Kosovské Metohiji věci, na které nemá právo“, řekl Vučič a použil srbský název pro tuto provincii. Dodal, že kosovská policie byla nasazena na správní linii se Srbskem, aby od půlnoci zabavovala srbské doklady a poznávací značky.

„Atmosféra se vyhrotila a Srbové už nebudou trpět žádná zvěrstva,“ řekl Vucic v neděli v Bělehradě. „Vyzývám všechny, aby se snažili udržet mír téměř za každou cenu. Žádám Albánce, aby se vzpamatovali, Srby, aby nepodléhali provokacím, ale žádám také představitele mocných a velkých zemí, které uznaly tzv. nezávislost Kosova, aby trochu dbali na mezinárodní právo a realitu na místě a nedovolili svým svěřencům vyvolávat konflikty.“

Vučićovy komentáře přišly v době, kdy se Priština připravuje na zavedení kontroverzního zákona, podle kterého budou muset etničtí Srbové žijící na sporném území od pondělí vyměnit registrační značky svých vozidel vydané v Srbsku za kosovské. Kosovo může rovněž požadovat výměnu dalších typů dokladů vydaných Srby, jako jsou například identifikační karty, a znovu se pokusí zakázat vstup nebo vydávat dočasné doklady cestujícím s doklady nebo poznávacími značkami vydanými Srby.

V severní části provincie se v neděli rozezněly kostelní zvony na poplach kvůli zprávám, že se ozbrojení etničtí Albánci shromažďují k dalšímu pogromu na zbývající Srby – jako tomu bylo v roce 2004.


Srbský prezident minulý měsíc prohlásil, že registrační politika je součástí snahy vytlačit zbývající Srby z Kosova. Tento krok označil za „novou Bouři“ v narážce na chorvatskou vojenskou operaci z roku 1995, která donutila většinu Srbů k útěku z Chorvatska.

Srbský ministr zahraničí Nikola Selaković v sobotu novinářům řekl, že „albánská strana na Kosovu a Metohiji se doslova připravuje na to, že Srbům připraví peklo“.

Kosovský premiér Albin Kurti, etnický Albánec, odmítl, že by přechod na nesrbské dokumenty byl něčím jiným než uplatňováním „práva a spravedlnosti“ stejně pro všechny občany.

Ve videoposelství Kurti označil svou vládu za „demokratickou a pokrokovou, která miluje, respektuje a uplatňuje právo a konstitucionalismus, mír a bezpečnost, a to pro všechny občany bez rozdílu a pro celou naši společnou zemi“, a vyzval všechny, aby jeho vládě důvěřovali a nepodléhali „dezinformacím“ z Bělehradu.

Vučič prohlásil, že „provokace“ proti Srbům žijícím v Kosovu se zvýšily od doby, kdy se Kurti, nacionalista, který je zastáncem myšlenky albánského sjednocení, stal loni premiérem. Počet takových incidentů, včetně útoků etnických Albánců na srbské hřbitovy a pravoslavné kostely, stoupl o 50 %, řekl v neděli novinářům.

„Nechceme konflikty a nechceme válku,“ řekl Vučič ve svém projevu. „Budeme se modlit za mír a usilovat o mír, ale řeknu vám to hned: Srbsko se nevzdá a zvítězí. Pokud se odváží začít pronásledovat, obtěžovat a zabíjet Srby, Srbsko zvítězí.“

Vučič také spekuloval, že se Priština snaží využít ukrajinské krize a vyprovokovat konflikt, v němž by byl Kurti sympaticky vykreslen jako kosovská verze ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského a Srbové by byli obsazeni do role Ruska a prezidenta Vladimira Putina.

NATO obsadilo Kosovo v roce 1999 po 78denní letecké válce proti tehdejší Jugoslávii. V roce 2008 vyhlásila provincie s podporou Západu nezávislost. Zatímco USA a většina jejich spojenců ji uznaly, Srbsko, Rusko, Čína a OSN obecně nikoli.

Poplašné zvony v Kosovu

Poplašné zvony v Kosovu
Srbské barikády vítají etnicko-albánské speciální jednotky, Bělehrad varuje separatistickou provincii před potlačením represí
Poplašné zvony v Kosovu
Fotografie v archivu: Etnicko-albánská policie blokuje přechod Jarinje, aby zabavila srbské dokumenty, 27. září 2021 © Sputnik/Oleg Ivanov
V částech Kosova obývaných etnickými Srby se v neděli rozezněly kostelní zvony a sirény, protože na správních přechodech se Srbskem se objevila těžce ozbrojená speciální policie, která odpovídá etnicky albánské vládě v Prištině. V Bělehradě prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že Srbsko chce mír, ale nedovolí pronásledování svých občanů.

Kosovský premiér Albin Kurti se odvolal na dohodu s Bělehradem z roku 2011 o prohlášení všech srbských dokladů a poznávacích značek za neplatné od 1. srpna a oznámil operaci, která má uplatnit „právo a spravedlnost“ na všech územích, na něž si činí nárok jeho vláda. Srbská provincie, kterou v roce 1999 obsadilo NATO, vyhlásila v roce 2008 s podporou USA nezávislost – Bělehrad ji však neuznal.

Speciální policejní jednotky zablokovaly hlavní správní přechod v Jarinje. Místní srbští obyvatelé reagovali postavením vlastních barikád, stejně jako v roce 2011. Objevily se zatím nepotvrzené zprávy, že nejméně jeden Srb utrpěl střelné zranění.

Srbská armáda byla uvedena do pohotovosti, ale ministerstvo obrany v Bělehradě v neděli vydalo prohlášení, že žádné jednotky nepřekročily správní linii, a uvedlo, že zvěsti o jejich střetu s etnicky albánskou policií jsou „dezinformace“ šířené jménem Prištiny.

Kosovo plánuje útok na Srby – BělehradVÍCE ČTĚTE ZDE: Kosovo plánuje zaútočit na Srby – Bělehrad
Srbský prezident Aleksandar Vučić v nedělním projevu k národu prohlásil, že kosovské úřady selektivně uplatňují ustanovení starých dohod, které samy nikdy nedodržovaly. Plánovaný zásah proti dokladům a poznávacím značkám také přirovnal k vojenské operaci Chorvatska v roce 1995, která vyústila v masový exodus Srbů.

„Srbové už nebudou trpět žádná zvěrstva,“ řekl Vučič. Požádal místní Srby, aby „nepodléhali provokacím“, a Albánce, aby „přišli k rozumu“, a zároveň požádal západní podporovatele Prištiny, aby „trochu dbali na mezinárodní právo a realitu na místě a nedovolili svým svěřencům vyvolávat konflikty“.

„Nechceme konflikty a nechceme válku. Budeme se modlit za mír a usilovat o mír, ale řeknu vám to hned: Srbsko se nevzdá a zvítězí. Pokud se odváží začít pronásledovat, obtěžovat a zabíjet Srby, Srbsko zvítězí,“ řekl Vučič.

Další barikáda byla postavena v Kosovské Mitrovici na mostě mezi jižní částí města obývanou Albánci a severní částí obývanou Srby. Podle místních médií se na jižní straně shromáždilo několik stovek etnických Albánců, někteří z nich byli ozbrojeni. Tato podívaná vyvolala přízrak pogromu z března 2004, kdy asi 50 000 Albánců vypálilo desítky srbských vesnic, kostelů a klášterů v celé provincii. Toto řádění trvalo několik dní, než na něj zareagovaly mírové jednotky NATO a zastavily ho.

4.9 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.9 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kral
31. 7. 2022 23:54
Ohodnotit příspěvek :
     

To zase bude jako v případu upálených v Oděse a zaražděných v Donbassu a Luhansku… OSN, EU a USA… Nic nevidíme a neslyšíme… Za pár let se zase bude Biden mlátit v prsa jak vyvraždil Srby a jak to dobře navléknul aby byl konflikt… Nejoblíbenější činnost USA… EU se jen veze.

Helena
1. 8. 2022 11:52
Odpovědět  Kral

Přesně tak. Nebyla náhodu nedávno americká štvavá delegace na návštěvě v těchto končinách?
Amíci si opravdu koledují o smetení z povrchu zemského. Ti nedají nikdy pokoj.

VAL
31. 7. 2022 23:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to asi začíná. Možná. V každém případě přede dvěma hodinami, to jest dnes (31.7) okolo 22 hodiny dorazil srbský prezident Vučić do budovy generálního štábu. Alo co já vím, žejo. Třeba je v Srbsku dvě hodiny před půlnocí přesně ten správnej čas zahrát si na generálním štábu turnaj v člóbrdu. A ty barikády nejsou barikády, ale vyházeli starý klumpy na ulici, že je ráno zkusej střelit a ta střelba je dezinformace, to jen tak blbnou s rachejtlema a ta silnice je proto uzavřená, že tam ráno natáhnou novej asfalt, jak je zřejmé z tohoto Vučićova prohlášení:
„Pokud nechtějí zachovat mír, říkám vám, Srbsko zvítězí.“
A k tomu vám dopomáhej Bůh, bratři.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Aleš
1. 8. 2022 07:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Kosovo je Srbsko.
Jen by mě teď zajímalo, kde jsou eurohujeři, to ticho. EU je špína stejně jako SPOLU.

Frank
1. 8. 2022 08:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta albánská pakáž si vyskakuje čím dál, tím více. A za vším tím svinstvem jsou samozřejmě USA.

milan h
1. 8. 2022 08:39
Ohodnotit příspěvek :
     

kosovo je srbia Rusko je ted silne na to aby Srby ochranilo

Jan
1. 8. 2022 09:01
Odpovědět  milan h

No nevím, jestli to druhá nejsilnější armáda na Ukrajině zvládne. Do Srbska je dost daleko. I když Rusku stačí to tam rozesrat z dálky a přidělat Evropě další starosti.

Pozor
1. 8. 2022 10:03
Odpovědět  Jan

Ak sa to tam rozhorí budú mať Srbi problém, nakoľko sú uzatvorení, najväčšou chybou Srbska bolo pustiť Čiernu Horu, čím sa Srbi odstrihli od mora a to žiaden čiernohorský národ neexistuje, je to zas len umelo vytvorený štátik aby odstrihli Srbsko od sveta.

Lev Prchala
1. 8. 2022 11:49
Odpovědět  Jan

Škoda,že už neexistuje Dikobraz….tvoje starosti na Ruské ostny.-)

Pijack
1. 8. 2022 08:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Drzost židů a muslimů v praxi. Nastěhovat se na cizí území. Pak vyhnat původní obyvatelstvo a začít provokovat okolí a rozlézat se kam to jde… A když vypukne válka, tak je globalisté ochrání a židi zaplatí. Hlavně ať jsou pořád rozbroje a chaos – kde totiž teče krev, tam se vydělávají tučné zisky.

Josef
1. 8. 2022 11:49
Odpovědět  Pijack

Zase další antisemita. SS by z Vás mělo radost.

Lev Prch
1. 8. 2022 16:24
Odpovědět  Josef

SS měli radost z udavače Havla a z KDU-ČSL,t tebe těžko.

Jaroslav
1. 8. 2022 09:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta zkurvená Americká verbež nedá pokoj nikdy a nikomu. Za vším špatným v posledních letech vždy najdeš rukopis z USA. Je třeba jim dát ochutnat jejich vlastní medicínu,kterou ordinují po celém světě. Srbové a Rusko,jsou jediní nezaprodnní Slované,ne jako ta Česká veteš,co vklouzne do análu každému,kdo zacinká zlaťáky. Zdravý rozum se ze světa vytratil

Josef
1. 8. 2022 09:25
Odpovědět  Jaroslav

Tak už do toho análu radši nelez.

Lev Prchala
1. 8. 2022 11:49
Odpovědět  Josef

Promluvil amianál!

Josef
1. 8. 2022 15:03
Odpovědět  Lev Prchala

Promluvil Puťanál? Nebo Ádaanál? Ono je to vlastně dost podobný. Předtím určitě esesesranál.

Lev Prch
1. 8. 2022 16:25
Odpovědět  Josef

Havlolejnolahvárenská stoka nechává blbce jako seš ty pivovar pod korouhví rozumu????🤔

Lev Prch
1. 8. 2022 16:26
Odpovědět  Lev Prch

Oprava:bojovat

janle57
1. 8. 2022 10:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Na co ti Srbové ještě čekají? Nepovraždili jim snad místní muslimští parchanti dost
zdejších lidí? Mají ruskou podporu v zádech,tak nechť provedou denacifikaci
po vzoru Donbassu a vymetou tam tu chamraď i se zdejší největší americkou
humanitární vojenskou základnou,ať má soudruh Fiala se soudruhem Rakušanem
zas o čem mluvit a nabídnout 5 miliónům kosovských muslimů azyl a dávky u nás,
přece na to máme.

Trtkal
1. 8. 2022 10:29
Odpovědět  janle57

Oni tak blbí nejsou, už jednou dostali od Západu přes držku. Nakonec vydali i Miloševiče a spol. do Haagu. Taky by rádi do EU.

oldoo
1. 8. 2022 14:56
Odpovědět  Trtkal

No ,když chce někdo DNES do EU,to musí být opravdu chytrák!

Lev Prchala
1. 8. 2022 11:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Tentokrát se nebudou odebírat orgány Srbům,aby se mohli posíla senilům do uSSa!

Tonda
1. 8. 2022 19:13
Odpovědět  Lev Prchala

Změř si IQ. Schválně jestli přelezeš 50.