Rusko tvrdí, že by se mohlo zaměřit na konvoje zbraní Západu pro Ukrajinu

Kvůli „bezmyšlenkovitému“ předávání zbraní Kyjevu jsou tyto zbraně „legitimním cílem“, uvedla Moskva
Rusko tvrdí, že by se mohlo zaměřit na konvoje zbraní Západu pro Ukrajinu
FOTO: Protipancéřové zbraňové systémy dodané Spojeným královstvím dorazily do Kyjeva na Ukrajině 18. ledna 2022. © Getty Images / Anadolu Agency / Ukrajinské ministerstvo obrany
Dodávky západních zbraní na Ukrajinu slouží pouze ke zhoršení probíhajícího konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem, uvedl v sobotu náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov a varoval, že ruské síly by se potenciálně mohly na tyto dodávky zaměřit.

„Varovali jsme USA, že pumpování Ukrajiny zbraněmi z několika zemí organizované [Washingtonem] je nejen nebezpečným krokem, ale i něčím, co z těchto konvojů (zbraní) dělá legitimní cíle,“ řekl Rjabkov ruskému Prvnímu kanálu. Neupřesnil, kde a kdy by se Rusko mohlo na konvoje zaměřit.

Rjabkov rovněž varoval, že „bezmyšlenkovité předávání“ „nebezpečných zbraní“, jako jsou přenosné protivzdušné a protitankové rakety, představuje hrozbu pro samotné západní země.

Začátkem tohoto týdne ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž vyjádřil obavy z toho, že se tyto zbraně po skončení konfliktu dostanou „do nesprávných rukou“. Dodal, že přenosné střely protivzdušné obrany by mohly v následujících letech představovat zvláštní riziko pro civilní letectví na obloze nad Ukrajinou nebo Evropou.

Německo otočilo v otázce zasílání zbraní na Ukrajinu
Přečtěte si více Německo otočilo v otázce zasílání zbraní na Ukrajinu
Rjabkov v sobotu prohlásil, že dodávky zbraní Ukrajině oslabují vyjednávací pozici Washingtonu ve vztazích s Moskvou. Všechny americké výzvy k ukončení konfliktu „nejsou vnímány jako seriózní signály,“ řekl a dodal, že „politika eskalace“ nyní „naprosto dominuje“ agendě Washingtonu, navzdory mantrám o uvážlivém přístupu.

„Právě USA jsou hlavním zdrojem mezinárodního napětí,“ řekl náměstek ministra zahraničí a udeřil na americkou „materiální podporu zločinného režimu v Kyjevě“.

Tato prohlášení přicházejí uprostřed pokračující ruské vojenské ofenzívy na Ukrajině.

Moskva obviňuje Kyjev, že neplní minské dohody o urovnání konfliktu s tehdejšími dvěma separatistickými regiony v Donbasu na východě Ukrajiny.

Získávání vojenských dodávek na Ukrajinu může být obtížnější – USA
Číst dál Získávání vojenských dodávek na Ukrajinu může být obtížnější – USA
Rusko zahájilo svou operaci 24. února s odůvodněním, že jejím cílem je „demilitarizace“ Ukrajiny ve jménu ochrany obyvatel donbaských republik, které Rusko nyní uznává jako nezávislé.

Kyjev operaci Ruska odsoudil jako zcela nevyprovokovanou agresi a obrátil se na USA a jejich spojence s žádostí o pomoc. Prezident Volodymyr Zelenskyj požádal o vojenská letadla, se kterými mohou létat ukrajinští piloti, a o další zbraně.

Západní země společně odsoudily vojenskou akci Moskvy, uvalily na Rusko bezprecedentní sankce a přislíbily Ukrajině velkorysou vojenskou pomoc. Jen Spojené státy minulý měsíc schválily dodávku vojenské pomoci Ukrajině ve výši 350 milionů dolarů. Německo, Nizozemsko, Polsko a Slovensko rovněž slíbily Kyjevu zbraně, včetně protitankových raket a samohybných houfnic.

Získávání vojenských dodávek na Ukrajinu může být obtížnější – USA

Washington tvrdí, že zásobování ukrajinského válečného úsilí může být obtížné

Získávání vojenských dodávek na Ukrajinu může být obtížnější – USA

Letouny MiG ze sovětské éry © Getty Images / Cezary Kowalsky

Náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová prozradila, že v nejbližších dnech může být obtížnější dodávat zbraně Ukrajině na pomoc v jejím konfliktu s Ruskem.

Experti RT sdělili, jak skončí ruská ofenziva na Ukrajině

Číst dál Odborníci řekli RT, jak skončí ruská ofenziva na Ukrajině

V pondělním projevu před novináři v Madridu Shermanová pochválila „mezinárodní společenství“ za to, že je „nesmírně vnímavé“ a vynalézavé při hledání způsobů, jak dodávat zbraně, munici a finance na Ukrajinu. Nicméně v nadcházejících dnech může být [uskutečnění] takových dodávek obtížnější a budeme muset najít jiné způsoby, jak to zvládnout,“ varovala.

„Je velmi důležité, abychom posílali to, o co [ukrajinský prezident Volodymyr] Zelenskyj žádá, protože on ví, co jeho armáda potřebuje nejvíce,“ vysvětlila Shermanová.

Shermanová sice odmítla upřesnit, jaké problémy by mohly ohrozit pokračující snadnost dodávek, ale Bidenova administrativa v současné době uvažuje o tom, jak uspokojit Zelenského požadavek na válečné letouny, se kterými může jeho armáda létat, vzhledem k tomu, že ukrajinští piloti by mohli obsluhovat pouze polské letouny ze sovětské éry.

„Lidé se snaží zjistit, zda je to možné a proveditelné,“ vysvětlila Shermanová a zdůraznila, že nechce, aby Moskva považovala dodávky takových letadel za přímé zapojení do války. Zaslání takových letounů by podle ní bylo vnímáno, „jako byly všechny dodávky vnímány jako právo Ukrajiny na obranu“.

Zelenskij rovněž požadoval vytvoření bezletové zóny podporované NATO, což je přání, které transatlantická aliance dosud odmítala splnit s odůvodněním, že by se to zvrhlo v „plnohodnotnou válku v Evropě“. Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil a vysvětlil, že všechny země, které by takovou bezletovou zónu zavedly, by byly považovány za účastníky války. Zelenskij nicméně rozhodnutí odsoudil jako „slabé“. Většinu jeho dalších požadavků, od pozastavení obchodních transakcí prostřednictvím karet Visa a Mastercard až po odsouzení Putina jako válečného zločince, převzala některá složka amerického politického aparátu.

ČTĚTE VÍCE: Člen NATO zakázal dodávky zbraní na Ukrajinu

Minulý měsíc USA schválily zaslání vojenské pomoci Ukrajině ve výši 350 milionů dolarů, zatímco Sněmovna reprezentantů se v současné době snaží schválit balík pomoci pro tuto zemi ve výši 10 miliard dolarů. EU minulý týden poslala zbraně v hodnotě 500 milionů dolarů (450 milionů eur), což je bezprecedentní krok pro blok, který dosud neposkytl pomoc zemi ve válce. Také Německo změnilo svou politiku neposílání zbraní do konfliktních oblastí.

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
12. 3. 2022 20:37
Ohodnotit příspěvek :
     

To je přece pochopitelně pochopitelné,že jako člen světového plebsu já to chápu,tak je až zarážející ,že je pro západ k nepochopení, že RF neblafuje při obraně svého území s PŘEDSTIHEM. Skvělá práce!!!A to že je varovali už pěkných pár let, tak to je všeobecně známo. Ale PINOCCHIOVÁ MÉDIA- PINOCCIO NEWS corp. ,nebo lépe řečeno GOEBBELS NEWS corp. se stále pohybuje ( úmyslně ) úplně mimo realitu-potvrzeno při tiskovce p. Lavrova po jednání s Benderovcem Kotlebou v Turecku !!
BBC – správný výraz BBS ( British bulš.t story ‐ news) ukázala, jaká je její narativizace mediální práce . Směšný pokus idiocie v přímém přenosu a kdo tohle nepochopí, tak zbytečně hubu dřeť*.
Kdeže jsem to už viděl??? Aha jooooo na VÁCLAVÁKU ,nebo to bylo na S.PLÁNI?????