nezařazené

Rusko otřásá globálním trhem s potravinami

Pšenice vzrostla v Chicagu na šestileté maximum poté, co přední vývozce Rusko uvedlo, že zvyšuje úsilí o snížení domácích cen potravin omezením vývozu obilí.

Rusko v pátek uvedlo, že nové clo na přepravu vzroste ještě více, než se očekávalo a daně budou na určité úrovni pokračovat i po skončení aktuální sezóny. Vláda v prosinci oznámila počáteční daň spolu s kvótou na vývoz obilí poté, co prezident Vladimir Putin požadoval opatření po prudkém zvýšení cen potravin.

Ruská opatření v kombinaci se zpřísněním nabídky jinde a prudkou čínskou poptávkou již pomohla vyhnat globální ceny obilovin na víceletá maxima.

To vyvolává hysterii v západních médiích, která zatím nepřímo obviňují Rusko z globálního růstu cen potravin v době, kdy v celém světě roste hlad kvůli pandemii Covid-19.

Podle slov Andree Defois, president of consultant Strategie Grains – zatímco další dodavatelé pšenice, jako je Austrálie, mají rekordní sklizně, Rusko hraje zásadní roli v globálních dodávkách a jeho zrno bude i nadále
v druhé polovině sezóny potřebné. Futures na pšenici v Chicagu dosáhly nejvyšší hodnoty od roku 2014 po oznámení vlády a ceny pšenice v Paříži budou nejvyšší za poslední čtyři roky.

To vytváří další tlak na velké dovozce, jako je Egypt, který každý rok nakupuje z Ruska velké objemy pšenice, protože ceny bývají nižší než u většiny ostatních dodavatelů.

“Pokud by si svět mohl dovolit obejít se bez ruské pšenice, nebyl by to problém,” konstatuje Defois.
Ale klesající nabídka v jiných zemích a rostoucí poptávka v Číně již pomohly posunout světové ceny obilí na víceletá maxima.

https://bloom.bg/3bJay2Y
https://bit.ly/3bJEjAD

sdílet na