Rusko obviňuje „ukrajinské nacionalisty“ z ostřelování obytných čtvrtí

Útok si vyžádal civilní oběti, tvrdí Moskva

Moskva uvedla, že Ukrajina v sobotu ráno použila několik raketometů k ostřelování obytných bloků ve městě Starobelsk, zhruba 100 km (62 mil) severně od Lugansku. K hlášenému incidentu došlo během boje mezi ukrajinskými jednotkami a silami Doněcké a Luganské lidové republiky (DPR a LPR) podporovaných ruskou armádou.

Ukrajina kontrolovala město před dramatickým vzplanutím tento týden a není jasné, kdo ho ovládá nyní.

Podle prohlášení ruského ministerstva obrany k útoku „ukrajinských nacionalistů“ došlo kolem 10:30 místního času. Budovy byly poškozeny a začaly hořet, uvedlo ministerstvo s tím, že došlo k civilním obětem, aniž by upřesnilo kolik.

Ministerstvo uvedlo, že očekává „podobné provokace“ ve městech Kramatorsk a Slavjansk, aniž by upřesnilo.

Ruská tisková agentura RIA Novosti citovala představitele DLR, kteří tvrdili, že Ukrajina ve stejný den odpálila čtyři balistické rakety na její území. Agentura sdílela fotografie toho, co vypadá jako části raket ležících na zemi. Společnost RT nebyla schopna nezávisle ověřit žádné z těchto tvrzení.

Ukrajina potvrdila těžké boje ve Starobelsku a také obvinila ruské síly z ostřelování města v pátek ráno. Nekomentovala ruská obvinění o ostřelování civilistů ve Starobelsku.

Rusko trvá na tom, že zasahuje pouze vojenská místa, jako jsou letiště a radarové stanice. Tamní ministerstvo obrany v sobotu zopakovalo, že ruské síly se nezaměřovaly na civilisty.

DLR a LPR uvedly, že zahájily ofenzívu proti ukrajinským silám ve čtvrtek brzy ráno po zprávách o ostřelování podél de facto hranice stanovené dohodami o příměří z let 2014-2015. Strany se navzájem obviňovaly ze zahájení nepřátelství.

Jak DLR, tak LPR se odtrhly od východní Ukrajiny krátce po převratu v Kyjevě v roce 2014. Rusko v pondělí uznalo jejich nezávislost a o tři dny později zahájilo vojenskou operaci na jejich podporu. Kyjev uvedl, že útok byl zcela nevyprovokovaný.

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
26. 2. 2022 18:02

Fašisty na ukropii čeká DENACIFIKACE, DEMILITARIZACE A DEMOKRATIZACE, až Rusko teprve těchto vytyčených cílů dosáhne, bude se obnovená Ukrajina (opět hodna tohoto názvu!) moci znovu ucházet o dialog s Moskvou, dříve ne a to je tak dobře!!

Frank
26. 2. 2022 20:17

Vyplatí se nevěřit vše ani jedné ze stran. V každém případě ale je mi opravdu líto všech obyvatel, ale i vojáků.