Ruská armáda vytváří bezpečný průchod pro obyvatele, aby mohli opustit Kyjev

28.2.2022 Moskva vyzývá civilisty k evakuaci z ukrajinské metropole

Ruské ministerstvo obrany vyzvalo ukrajinské civilisty k evakuaci z Kyjeva. Mohou tak učinit po dálnici směrem na Vasilkov, město ležící 20 km jihozápadně od hlavního města, uvedla v pondělním prohlášení a dodala: „Tento směr je otevřený a bezpečný.“

Ministerstvo uvedlo, že Rusko „útočí pouze na vojenské objekty“ a tvrdilo, že civilní obyvatelstvo nebude ohroženo.

Výzva přišla v pondělí, když se ukrajinská a ruská delegace chystají zahájit mírová jednání v Bělorusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve veřejném projevu řekl, že má od jednání malá očekávání. Jeho země se nehodlá vzdát, dodal.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v neděli agentuře AP řekl, že město bylo plně obklíčeno ruskými jednotkami, ale později od svého tvrzení ustoupil.

Ukrajinská vláda dříve distribuovala střelné zbraně civilistům, propustila zločince s vojenskými zkušenostmi z vězení a vyzvala lidi, aby připravili zápalné bomby pro boj s ruskými jednotkami.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu ve čtvrtek a tvrdilo, že země musela být demilitarizována a „denacifikována“ , aby ochránila separatistické regiony Doněck a Lugansk a také Rusko.

Starosta Kyjeva říká, že město je „obklíčeno“, pak ustupuje

Vitali Kličko řekl, že ukrajinské hlavní město bylo obklíčeno, přičemž jeho vlastní slova krátce poté odmítl jako „ruské lži“.

Ukrajinské hlavní město bylo „zablokováno“ ruskou armádou, řekl kyjevský starosta, bývalý mistr světa v těžké váze boxer Vitalij Kličko agentuře AP v nedělním rozhovoru na otázku, zda je evakuace civilistů z města možná.

„Nemůžeme to udělat, protože všechny cesty jsou zablokované,“ uvedl podle agentury AP. „Právě teď jsme obklíčeni.“

AP poznamenala, že nebyla schopna nezávisle ověřit tvrzení úředníka. Krátce po zveřejnění rozhovoru se však starosta obrátil na sociální média, aby vyvrátil odvážné tvrzení a bizarně obvinil své vlastní prohlášení pro přední zpravodajskou agenturu se sídlem v New Yorku o „ruských médiích“.

„Večer ruské internetové stránky rozšířily informace, v nichž se cituji, že Kyjev byl údajně obklíčen a evakuace lidí nebyla možná,“ napsal Kličko .

„Nevěřte lžím! Důvěřujte informacím pouze z oficiálních zdrojů,“ dodal.
Neupřesnil, kterým „oficiálním zdrojům“ by se mělo věřit. Moskva o starostově tvrzení mlčela a žádní úředníci před jeho rozhovorem ani po něm nenaznačili, že ukrajinské hlavní město bylo skutečně „obklíčeno“.

Roky trvající ukrajinská krize se tento týden ještě více rozbouřila, když Rusko zahájilo rozsáhlou ofenzívu proti armádě země s odvoláním na potřebu chránit odtržené republiky na východě země před údajně hrozícím útokem Kyjeva, což je obvinění. Ukrajinská strana to popřela a označila útok za „nevyprovokovaný“.

Dny před zahájením vojenské operace Moskva formálně uznala nezávislost Doněcké a Luganské lidové republiky, které se odtrhly od Ukrajiny v roce 2014 po puči na Majdanu a vydržely roky ozbrojeného konfliktu s kyjevskými silami.

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na