blogKrize UKRAJINAnezařazené

Setkání reportéra RT s Wagnerovými bojovníky, kteří obkličují klíčové město Donbasu

ReportérRT se setkává s Wagnerovými bojovníky obkličujícími klíčové město Donbasu


Podle Wagnerovců zahraniční žoldnéři, dříve působící v Arťomovsku zdánlivě z frontové linie zmizeli.

FOTO. Pohled na rozsáhlou zkázu ve městě Arťomovsk v Rusku. © Sputnik
Igor Ždanov z RT hovořil s bojovníky skupiny Wagner, obkličující donbaské město Arťomovsk, na Ukrajině označované jako Bachmut. Zakladatel soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin v pátek prohlásil, že město je “prakticky obklíčeno” a vyzval ukrajinské síly, aby utekly, dokud to jde.

Počet zkušených nepřátelských vojáků se v oblasti již zmenšil, uvedli bojovníci od jednotky Wagner protože oslabené jednotky jsou zřejmě Kyjevem v tichosti stahovány. Dodali, že z frontové linie ve městě pravděpodobně zmizeli i zahraniční žoldnéři, dříve působící v Arťomovsku.

“Dříve jsme tu vídali žoldáky z různých zemí, včetně Gruzínců a Abcházců. Byli lépe vybaveni než ukrajinští vojáci. Teď už jsme je měsíc neviděli. Když jsme se s nimi naposledy střetli, byli překvapeni a teď jsou pryč,” řekl jeden z bojovníků od jednotky Wagner .

Podle Wagnerových dodavatelů se naopak setkávají s branci, kteří jsou starší nebo ještě mladí.


Nejenže jim chybějí bojové zkušenosti, ale někteří nemají za sebou vůbec žádnou předchozí vojenskou službu ani výcvik, jak naznačují dokumenty nalezené u padlých ukrajinských bojovníků. Záběry sdílené na internetu, které proklouzly přísnou cenzurou zavedenou Kyjevem, ukazují, že ukrajinské síly utrpěly těžké ztráty ve vyčerpávajících bojích v okolí města, běžně označovaného jako “mlýnek na maso Bachmut”.

Arťomovsk byl dějištěm jedněch z nejintenzivnějších bojů během ruské vojenské operace a město zůstává hlavní baštou ukrajinské armády od roku 2014, kdy Kyjev zahájil boje v Donbasu. V posledních měsících ruské síly, především jednotky skupiny Wagner, systematicky dobývaly osady v okolí Arťomovska a přibližovaly se k němu ze severu, jihu a východu. 

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj dlouho trval na tom, že strategicky důležité město se za žádných okolností nevzdá, ale nedávno změnil názor a prohlásil, že se bude držet jen tak dlouho, dokud to bude “rozumné”.

Obklíčení klíčového města Donbasu

Šéf PMC Wagner Jevgenij Prigožin © Concord Press Service


Jevgenij Prigožin vyzval ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, aby povolil kyjevským silám ústup z Arťomovska
Klíčové město v Donbasu je dle šéfa Wagner jednotky obklíčeno.

Soukromá vojenská společnost Wagner de facto zcela obklíčila klíčové město Arťomovsk, na Ukrajině označované jako Bachmut, oznámil v pátek vůdce skupiny Jevgenij Prigožin. 

Videozáznamem, který byl zřejmě natočen na okraji města, se šéf skupiny Wagner osobně obrátil na ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského a sdělil mu, že město v Donbasu bylo obklíčeno a že z města nyní vede pouze jediná cesta. 

“Smyčka se uzavírá,” oznámil Prigožin. 

Dodal, že dříve skupina Wagner bojovala s profesionální ukrajinskou armádou, ale nyní místo toho naráží na stále více starců a dětí. “Bojují, ale život v Bachmutu je krátký. Den nebo dva,” řekl Prigožin. 

Šéf Wagner jednotky vyzval ukrajinského prezidenta, aby jim umožnil opustit město, zatímco kamera snímá něco, co vypadá jako zajatí ukrajinští vojáci. Mezi nimi je muž s dlouhým šedým plnovousem a dva velmi mladě vypadající muži. 

Ti se také obrátili na Zelenského s prosbou, aby jim umožnil vrátit se domů k rodinám a blízkým a aby jejich žádost neignoroval.

Město Arťomovsk, kde probíhají jedny z nejtěžších bojů v rámci pokračující ruské vojenské kampaně, je součástí 70 km dlouhé ukrajinské obranné linie, která byla vytvořena od roku 2014, kdy Kyjev zahájil boje v Donbasu. 

V několikaměsíčním tažení ruské síly, především příslušníci Wagnerovy armády, systematicky obsazují osady v okolí města a obkličují Arťomovsk ze severu, jihu a východu. 

Zelenskij dlouho trval na tom, že strategicky důležité město se za žádných okolností nevzdá, ale nedávno svůj postoj změnil. Poté, co kyjevské síly utrpěly při obraně města těžké ztráty, Zelenskij nedávno prohlásil, že Arťomovsk bude držet jen tak dlouho, dokud to “bude rozumné”. Západní stoupenci Kyjeva rovněž vyzvali ukrajinského vůdce, aby snížil své ztráty a stáhl se z města.

stroj.překlad

rt

sdíletj na

83 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
4. 3. 2023 19:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Qui bono ? JueeSSej.

Boomer
4. 3. 2023 19:58
Odpovědět  josh-xy

.. cosi takového už historie poznala, zanikla kvůli tomu Západořímská říše, otázkou je, zda se situace bude opakovat v plné šíři? A odkud přijde Odoaeker naší doby?

Autor
4. 3. 2023 21:27
Odpovědět  Boomer

“Euroatlantická civilizace” se sama počítá za následnici té Římské. Ta zase velmi mnoho převzala z Řecké civilizace. Ovšem sranda je ta, že není myšleno následnictví přímo římského území, ale západ téměř vše převzal z Byzance, teprve pak se “přebral” do Říma. A Byzanci zničil kdo? Správně sami Evropané .. při Křížové výpravě. Mimochodem tam žilo v samotné Byzanci 400 000 obyvatel, zatímco v Paříži a dalších “evropských metropolích” maximálně několik desítek tisíc.
Takže ano, “naše civilizace” zná dobře recept na to, jak se nejen zničit, ale i jak si zařídit úpadek. Jednou se budou historici divit, jak se tady a teď nepoučili a zopakovali do poslední čárky celou dekadenci jak Říma, tak i Řecka. A de facto si sami zařídili sebelikvidaci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Editor
4. 3. 2023 21:44
Odpovědět  Peter 008

Opravdu je na místě srovnávat počet obyvatel jednoho středověkého města (Paříže) s celou říší? Nebo se snad údaj 400 000 obyvatel týká samotného Cařihradu ve stejné době?

Markýza
5. 3. 2023 09:05
Odpovědět  scipio

Ten počet se udává pro město jako takové.

Albi
5. 3. 2023 11:25
Odpovědět  Markýza

A víš, co mně připadá víc než legrační?
“Západní stoupenci Kyjeva rovněž vyzvali ukrajinského vůdce, aby snížil své ztráty a stáhl se z města”.

Připomíná mi to slova našeho geniálního premiéra, jak budeme šetřit plynem, který nemáme a tím zlikvidujeme Rusko, což se zatím NIKOMU nepodařilo.

Jestliu má většina “západní civilizace” takové geniální vůdce, čemu se divit? Snad jen tomu, že ještě existujeme.

Markýza
5. 3. 2023 14:04
Odpovědět  Albi

Ale Albi, však si vzpomeň – už nějakých patnáct let, dejme tomu, říkáme, že je něco špatně, že takhle to dál nejde; všichni jsme zkrátka cítili, že tahle naše forma civilizace mele z posledního………..já se tedy nedivím a jen tiše doufám, že jak se tak sesouváme na hromadu, že se v ní bude dát nějak dýchat a časem se vyhrabat.
S tím plynem jsem někdy předevčírem zachytila velice humornou historku – prý že naše milá Ůnie zaznamenala, že se z Afriky vozí toho plynu nějak podezřele moc. Bratru asi o půlku víc, než se tam vytěží. No to bylo překvapeníčko, co! Nechtěli jsme levný ruský plyn trubkama, tak ho budeme mít drahý loděma. A severní Africe napomůžeme pěkně k rozvoji 😎
Obávám se, že pád civilizace ssebou zkrátka nese idioty v čele a humorné historky v podhradí.

Autor
5. 3. 2023 11:54
Odpovědět  scipio

Ano. Možná to nevyznělo jasně, ale je to dohadovaný počet obyvatel města.

Tom
4. 3. 2023 22:19
Odpovědět  Peter 008

Vcera bylo pozde!

Gales
5. 3. 2023 09:52
Odpovědět  Boomer

Jako to město bude vypadat Praha po skončení vlády pětidemolice.

Gales
4. 3. 2023 20:00
Odpovědět  josh-xy

Má recht.Ať jdou bojovat naši chcípáci z vlády.

Tom
4. 3. 2023 22:20
Odpovědět  Gales

Ti jsou posrany za usima…

All
5. 3. 2023 10:13
Odpovědět  Gales

Pětikoalice v čr mimo okradání už vraždí lidi ve válce na uk dodávkami zbraní.Čechům to bude fuk tak dlouho,dokud sami nebudou mít hlad,nebudou moci popojíždět auty mezi supermarkety a vozit si své líné zadnice a mnohým to dojde až tehdy,až je pětikoalice po vzoru fašistů a nacistů začne mlátit nebo zabíjet ve válce. Vždyť fašisty už máme a nacisty z řeporyj taky. Až pak to začne docházet,pokud budou mít v makovicích alespoň jeden zdravý neuron.

Markýza
4. 3. 2023 20:09
Odpovědět  josh-xy

Kdo to je? Mmch, šokoval mě tím Borellem. já si myslela, že z toho nic soudného vypadnout nemůže.
Ale on bude hodně velký rozdíl mezi tím, kdy poňoukám parchantíka, aby šťouchal do medvěda ostrou tyčí a tím, když se najednou objeví ta obrovská zubatá palice člověku – pardon, Borellovi – přímo nad hlavou.

Boomer
4. 3. 2023 20:26
Odpovědět  Markýza

William Scott Ritter

Markýza
5. 3. 2023 09:03
Odpovědět  Boomer

Říkala jsem si, jestli to není on, nebyla jsem si jista.

5. 3. 2023 07:11
Odpovědět  Markýza

Tak to byste si divila, jak rozumnej dokážete bejt idi-ot, když mu stojíte botou na krku, případně na vercajku, a občas přišlápnete.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
5. 3. 2023 09:02

Já těžko 😀 to by musel být nějaký miniidiot. Pár horkých hlav už jsem sice zchladila, ale to nebyli vyložení idioti.

Pavel K
5. 3. 2023 09:13
Odpovědět  Markýza

Já znám jednu, tak ta by uštěkala i psa u boudy. Strašná představa. 🤣🤣🤦‍♂️🙋‍♂️

Markýza
5. 3. 2023 14:05
Odpovědět  Pavel K

A zchladila, nebo spíš rozpálila? 😀

Editor
4. 3. 2023 20:32
Odpovědět  Aleš

Přestože za moje jazykové kritiky vždy dostanu naloženo, nedá mi to ani teď. Ve kterém jazyce ta otázka má být? V originále je to latinsky Cui bono. Qui bono je makaronsky (odborný výraz pro dvojjazyčný text, zejména v koledách), qui je francouzsky, bono je latinsky. A teď všichni do mě!

Velitel
4. 3. 2023 21:04
Odpovědět  scipio

Je tam toho víc. “RT se setkává s bojovníky Wagnera obklíčenými v klíčovém městě Donbasu”
Jednou to je Wagner, kousek dal je Vagner

Editor
4. 3. 2023 21:13
Odpovědět  Velitel

Autor příspěvku to už opravil. Ta poznámka byla na příspěvek nicku Aleš, nikoliv na text článku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
4. 3. 2023 21:12
Odpovědět  scipio

.. inu, ten článek je přeložen opravdu katastrofálně strojově, trocha editace by neuškodila, ale prokousat se tím dá. V socialismu jsme říkávali “nežer to tak doslovně..”

Editor
4. 3. 2023 21:27
Odpovědět  Boomer

Nejde o překlad článku, leč o příspěvek nicku aleš.

Boomer
4. 3. 2023 21:35
Odpovědět  scipio

..to jsem pochopil, moje připomínka směřovala šířeji, k větší kontrole toho, co kdo a v jaké formě i obsahu vypleskne na sklo. Někdy je to děsběs..

Editor
4. 3. 2023 21:41
Odpovědět  Boomer

Strojové překlady. Musíte pochopit, že lidé mají na práci i jiné záležitosti.

Boomer
4. 3. 2023 22:33
Odpovědět  scipio

.. ajajajajaj, tenhle argument by mohl být vnímán/použit jako důkaz kolize s vaší oprávněnou kritikou prznění češtiny.
Učesání článku po věcné i větné stránce by nezabralo více než deset minut. Člověk uvyklý práci s informacemi se tím prokouše tak i tak, ale někomu to může posloužit jako pevný bod, na němž se bude s gustem vrtět..

Editor
4. 3. 2023 23:26
Odpovědět  Boomer

No, ano i ne. Podívám se na to, ale celý večer se na něj nemohu dostat, držel jej josh-xy a nebudu odstřelovat admina serveru z jím vloženého článku. A taky mezitím, i když je sobota večer, mám sem tam něco na práci.

Pan Tau.
4. 3. 2023 21:31
Odpovědět  scipio
Editor
4. 3. 2023 21:34
Odpovědět  Pan Tau.

že to někdo napsal do článku špatně, zejména na serveru mainstreamu, ještě neznamená, že to mají všichni opisovat! Latinsky je to správně Cui. Opravdu!

5. 3. 2023 06:17
Odpovědět  Pan Tau.

O čem je tady ten link? O “qui bono” nebo o válce v Gruzii? Ta je i nadále používána jako píchnutí do Ruska (jak ovšem taky ten náš rozhlas – což ale bylo před tou válkou): “jo obchvátíli Gruzii, teď zas Ukrajinu, nemluvě o Čečensku, myslíte Česku?”.

Nicméně prokázáno jest (a mnohdy zamlčováno nebo překrucováno), že válku začal žrout kravat Michail Sakašvili, blízký to přítel a chráněnec nebožtíka Johna McCaina, současně v gruzínském vězení, po tom co přispěl k ukrajinskému Mejdánu a moc se ani neproslavil jako guvernér v Oděse, kam za odměnu prosadil jeho přítel Porošenko.

Tady se o tom píše, co zjistila nezávislá komise pověřená od EU pod vedením švýcarské diplomatky Heidi Tagliaviniové s pomocí 30 evropských vojenských, právních a historických expertů. (Že by BBC byla v žoldu Putina?)

“Gruzie „začala neoprávněnou válku“
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8281990.stm

Albi
5. 3. 2023 11:46
Odpovědět  primak

Začal, ale víc než pravděpodobvně na “doporučení” – lépe na příkaz USA.
I když mu to už nikdo “neodpáře”, zadavatel/příkazce je vždy stejný.

Autor
4. 3. 2023 21:31
Odpovědět  scipio

Jen taková malá otázka, kdo byl vlastně obklíčen? Wagnerovci nebo vojáci Ukrajiny?

= s bojovníky Wagnera obklíčenými v klíčovém městě =

Editor
4. 3. 2023 21:35
Odpovědět  Peter 008

No, nejspíš vojáci Ukrajiny, ale já to fakt ani nenapsal ani nedal sem k diskusi. Já jenom okomentoval špatně napsanou reakci. 😛

Boomer
4. 3. 2023 21:43
Odpovědět  Peter 008

.. boj v intravilánu je etalonem nepřehlednosti, tam můžete útočit i být souběžně pronásledován. Ale vážně.. s takovým prudkým obratem bych v tomto případě nepočítal, mapy hovoří jasně.

Markýza
5. 3. 2023 17:35
Odpovědět  Boomer

Páni! Vy mluvíte jak umělecký kritik na vernisáži! 😀 Nic ve zlém – jsem fascinována jakýmkoli ptydepe.

Boomer
5. 3. 2023 18:04
Odpovědět  Markýza

.. mateřský jazyk si rád poválím na jazyku, jako dobré víno. Na Vančuru ovšem nemám a nebudu mít, o to víc ho miluji, oproti tomu havlovský způsob vyjadřování myšlének mi šel hrubě proti srsti. Rotace pseudointelektuálních plků o ničem..

Markýza
5. 3. 2023 19:28
Odpovědět  Boomer

Jo? Mně havlovský nevadil, já tomu rozuměla. Ale to tak máte pokaždé – jednou jsme se s kamarádem příšerně pohádali o dva básníky – každý jsme rozuměli jinému 🙂
Jenom mi prosímvás přeložte do lidštiny ten intravilán; s etalonem si už poradím 😀

Boomer
5. 3. 2023 20:04
Odpovědět  Markýza

..zastavěná plocha.

Já Havlovi taky rozuměl, ale tak nějak mi to jeho pindání o jednom v kruhu nešlo pod fousy, už na střední mi bylo vytýkáno, že moje písemné práce( s výjimkou češtiny..) ze všeho nejvíc připomínají telegram, fakticky správný, leč poněkud suchý.

Editor
5. 3. 2023 20:17
Odpovědět  Boomer

Intravilán znamená plocha uvnitř hranic obce ať zastavěná nebo nezastavěná. Vím to z doby, kdy jsme žádali o st.povolení a byla to jedna z rubrik formuláře, jestli se pozemek nachází v intravilánu nebo extravilánu.

Boomer
5. 3. 2023 20:23
Odpovědět  scipio

..jo, to vím, ale z hlediska taktiky boje nezastavěný intravilán neznamená problém, snad jedině kdyby na vás protivník číhal v kanalizační síti připravené pro případnou zástavbu.
Ale uznávám, měl jsem být přesnější..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
6. 3. 2023 17:51
Odpovědět  Boomer

Díky za intravilán, kluci, doufám, že to nezapomenu. Je to takové přiblblé slovo, ale uznávám, že v těch souvislostech rozumně použité.

Boomer
6. 3. 2023 18:04
Odpovědět  Markýza

..jsme tu proto, aby diskuse vzkvétala a posléze i plody přinášela.

Gales
4. 3. 2023 19:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Běží… Běží. Hr na ně.

jmm
4. 3. 2023 20:12
Odpovědět  Gales

“…Ktož sú boží bojovníci..”
“…Nepřátel se nelekajte,
na množstvie nehleďte,
pána svého v srdci mějte,
proň a s ním bojujte
a před nepřáteli neutiekajte!..”

Lubek
4. 3. 2023 20:57
Ohodnotit příspěvek :
     

RT se setkává s bojovníky Wagnera obklíčenými v klíčovém městě Donbasu
bojovnící Wágnera obklíčeni v klíčovém…
Spomenul som si na dávnejší ftip.
Ruská ponorka opúšťa prístav. Koráb si to šinie po hladine, rozráža vodu, za ním široká spenená stopa. (Nikolaj mi ftip rozprával vari 10minút s opismi horizontu, čajok, sviežeho vetra, míňajúceho sa pobrežia a t.d.) Kapitán spokojne pozerá vpred, hlava zachumlaná v kožušinovom golieri. Zrazu sa narovná, zoberie do ruky komunikačný mikrofón a zvolá :
” Skóóóľka?”
Z komunikátora sa ozve :
“Trídsať adín”
Kapitán sa ďalej obzerá po mori a po chvíli sa spýta cez komunikátor :
” Čevó tridsať adín?”
Komunikátorom sa ozve:
” A čevó skóľka?”

Ale inak všetko šlo, ako bolo treba. Nikolaj mi podobnými ftipmi ozrejmoval Ruskú dušu a povahu.

Editor
4. 3. 2023 21:09
Odpovědět  Lubek

Kdysi dávno jsem jako teenager hluboce nenáviděl klasickou ruskou literaturu s procítěnou ruskou širokou melancholickou duší, protože jsem to nechápal, navrch jsme měli protivnou až zlou ruštinářku-češtinářku. Kamarád mi to vysvětlil na příkladu jak seděl rybář na břehu Dněpru, šel kolem tulák a ptal se ho jestli ryby berou. Rybář mu odpověděl následující větou : Dněpr je bohatý (tuším, ale opravdu jen tuším, že to byl nějaký Turgeněv) a na Mrtvých duší od Gogola a dost se mi rozsvítilo. Oni jsou holt jiní.

Boomer
4. 3. 2023 21:27
Odpovědět  scipio

Ruský člověk má duši šejdrem.. © I.A. Bunin

Editor
4. 3. 2023 21:31
Odpovědět  Boomer

prostě jinou, opravdu širokou, o hodně širší než my. Proto jí většina nerozumí.

Boomer
4. 3. 2023 21:54
Odpovědět  scipio

.. jo, jeden starý pán z Ruska po revoluci uprchlý, mi ty šířavy ozřejmoval svými průpovídkami.
Knígy sobě půjčuj, nekůpuj, knígy těžké když utíkáš!

Editor
4. 3. 2023 21:57
Odpovědět  Boomer

Na to jde odpovědět jedině takto : Knihy nikdy nepůjčuj, pamatuj si, jak vznikla tvoje knihovna! 😛

Boomer
4. 3. 2023 22:45
Odpovědět  scipio

.. tož já ho přece jen neposlechl, možná proto, že jsem měl kamarádku v knihkupectví, jednou měsíčně mi dala periodikum Nové knihy, kde jsem jí zatrhnul svoje požadavky a pak už jen chodil s pětikilem pro balíky.
Ale nějaké lidi jsem škrtnul ze seznamu slušných právě kvůli nevrácení.
Pravdivost Sášovy poučky jsem si ověřil při stěhování, krabice od banánů plná knih je safraportsky těžká a já jich měl na čtyři europalety o šesti vrstvách.

Autor
4. 3. 2023 23:55
Odpovědět  Boomer

Reaguji několika poznámkami z díla satirika Zadornova:
Jednoho dne jsem dostal dopis. “Ohledně naší vynalézavosti máte pravdu. Za války jsem byl vojenský pilot. Hitler nabízel obrovské odměny těm, kteří by dokázali přijít na to, proč Rusové mají letecké kanóny střílející ve 30-40stupňovém mrazu, ale Němci ne. Když Hitlerova rozvědka zjistila proč, byla v šoku. Uvědomili si, že válka je prohraná. Šlo o to, že olej v mrazech zamrzá a naše děla byla před letem pokropena vařící vodou. Na to Němci nemysleli.
V Bělorusku stále dochází ke komickým situacím. Němci a Rusové pracují v jednom společném podniku, který montuje ledničky. Němci dělají všechno podle návodu: když Němec smontuje ledničku a zbydou mu nějaké díly navíc, musí ji rozebrat a smontovat znovu… A naši lidé stojí kolem a čekají, až Němci skončí – a “přebytečné” díly tam podhodí… A křičí: “Hurá, dostali jsme je!”

Autor
5. 3. 2023 00:07
Odpovědět  Peter 008

Slované jsou šťastní, jen když dávají, lidé v západních zemích jsou šťastní, když berou. Proto neradi dávají dárky, ale my ano.
Mně dal Kanaďan k narozeninám – hajzl! – odznak s jezerem Ontario. Na mé narozeninové oslavě toho snědl víc, než utratil za dárek! A jedna Texasanka mi dala k Silvestru sadu pohlednic. A ona říká:
– “Podívej se na všechny ty pohledy!
Řekl jsem:
– Jaké?
– Hlodavci z chilské vysočiny! – Taky mě donutila je obdivovat! – Podívej, co je to za hlodavce!
– “To je úžasné,” řekl jsem, “hlodavec. Takového hlodavce jsem ještě nikdy neviděl. Ani u nás ve vládě.
K jednomu z našich svátků mi jedna Američanka dala – vážím si jejího dárku jako oko v hlavě! – obrázek svého psa. Vytrhla mi ho ze srdce… Příště jsem ji požádal o obrázek jejího psa s autogramem…
Nedávno mi jeden Lotyš řekl: “Vy Rusové jste agresivní! U Stalingradu jste se chovali neadekvátně.” Aha! To se mi líbí! Měli jsme je nejdřív nakrmit…
I když je třeba říct, že jsem nebyl první, kdo Američany kritizoval. “Amerika je jediná země, která přešla od barbarství rovnou k úpadku a minula etapu civilizace.” To je pravda. To jsou slova Oscara Wildea.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
5. 3. 2023 09:12
Odpovědět  Boomer

Nemá šejdrem, má děsnej záběr. Od absolutního plusu, do absolutního mínusu. To budou ty šílený obzory. Kolikrát si říkám, když tu žijí, jak se vměstnají pocitově do Kotlinky. Zase jim to asi dodá nějaký pevný rámec, hranice.

Boomer
5. 3. 2023 09:35
Odpovědět  Markýza

..inu, pokud chcete něco širokého vměstnat do menšího prostoru, nelze jináče než to tam umístit šejdrem, z rohu do rohu. Asi tak nějak jsem to já chápal.
Já nemám averzi k jakémukoli národu jen tak z principu, ale některé jsou mi přece jen bližší, hlavní roli hraje osobní zkušenost. Dobří lidi jsou všude, jen ten rozsev je různý..

Markýza
5. 3. 2023 14:14
Odpovědět  Boomer

Jo takhle šejdrem! 😀 Nevím, nějak nepřijdu do styku s našimi Rusy – teda s těmi, co tu žijí.
Taky je mi fuk, kdo je z jakého národa, nebo jestli je modrobíle pruhovanej – když se chová slušně, nebo je to dobrý člověk, je to jedno.
Aneb, jak zpívá Nohavica: horší je, když Afričanče černé jak mé boty narodí se naší Anče od nás z Dolní Lhoty. Ále narodí, či nenarodí – vždyť je to vlastně putna, hlavně, že nám nemarodí, a že mu u nás chutná 😀

Lubek
4. 3. 2023 21:43
Odpovědět  scipio

Nikolaj tých príbehov porozprával veľa, (bol IT inštruktor a technik, no dááávno) Napríklad.
Šíro šíra step. Rovná ako dlaň od horizontu po horizont. Idú po nej Peter Petrovič a Ivan Ivanovič na koníkoch. Po čase uvidia na horizonte akúsi čiaru, neskôr vidia že to je zlom terénu, roklina. Hlboká, príkra, dole tečie prudká riečka. Kúsok bokom vidia nový most ponad roklinu. Obaja mužiki zosadnú z koní a vedú ich dole príkrym svahom k riečke. Vykasajú gate, vyložia pušky na sedlá, prebrodia riečku. Vystúpajú na druhý breh. Sadnú, sušia zvršky, vyberú machorku, zapália, pofajčievajú. V diaľke na horizonte zazrú obláčik prachu. Obláčik sa stále zväčšuje a zväčšuje, až vidia síce zaprášený, ale nový BMW x7.(napríklad 😉 SUV zamieri k mostu ponad roklinu. Vojde na most. Keď je v strede, most sa prelomí a spadne aj s SUV do riečky v rokline. Dvaja mužici nehnú brvou, bez slova ďalej pofajčievajú. Napokon sa oblečú, vystroja kone, nasadnú. Ivan Ivanovič sa obzrie na zvyšky mosta a len tak ledabolo prehodí :”Nu pasmatri Peter Petrovič. Inostranec, durak adin. Iďot, iďot i móstika nevíďit…”

Pavel
5. 3. 2023 00:14
Odpovědět  scipio

máte pravdu pochopit tehdá ruskou literaturu bylo mimo mé chápání a dnes má nejoblíbenější četba je malazská kniha padlých vojna a mír i tichý don nebo něco od turgeněva no doktor živago jak kniha tak film s omarem fantazie a tak bych mohl pokračovat např- povídka medvěd od čechova se stelou a werichem fantazie ……

Editor
5. 3. 2023 01:21
Odpovědět  Pavel

Já mám Turgeněva Lovcovy zápisky, Gogola Mrtvé duše a pochopitelně Revizora.

Boomer
5. 3. 2023 08:59
Odpovědět  scipio

.. k dumání nad parametry ruského pojetí duše mě přivedla, někdy ve čtrnácti letech, sbírka Mumu a jiné povídky od Turgeněva.
Žádný národ světa nepřetrpěl tolik, co Rusové, od svých i od cizích. Tož nebuďme překvapení, když čas od času vstanou, opráší si kolena a sevřou pěsti.

Můj slovenský strejda, po zkušenostech z východní fronty, měl ve věci jasno..do boje proti Rusům už mě nikdy nikdo nedostane!!

asym
5. 3. 2023 08:45
Odpovědět  Pavel

Pro mne je celoživotní láskou román od Bulgakova Mistr a Markétka. Byl jsem v Rusku snad 50x, a to i s manželkou a vodil ji na místa kde se Bulgakov inspiroval (Patriaršní rybníky, Sadová atd.), navštívil jsem několikrát divadla kde děj tohoto románu bravurně převedli na jejich prkna. Tam jsem teprve pochopil co je to ruská duše.

Markýza
5. 3. 2023 09:15
Odpovědět  Pavel

On je to taky šílenej záběr na naši pozornost a trpělivost – přiznám se, že já to nedávám.

Boomer
5. 3. 2023 10:09
Odpovědět  Markýza

..tož my zase máme Jiráska, ten než se propíše slunce východem, tak je nejvyšší čas jít zavřít slepice.

Albi
5. 3. 2023 13:14
Odpovědět  Boomer

1*** Tak to se vám povedlo. 🙂

Markýza
5. 3. 2023 14:15
Odpovědět  Boomer

Právě – toho ovšem taky nedávám 😀

Pedro
5. 3. 2023 03:04
Odpovědět  scipio

A nejsme jiní my?

Boomer
5. 3. 2023 09:05
Odpovědět  Pedro

..inu, přijde na to, z které strany na věc koukáte.

Stojí tata se synkem na Kopečku nad Mikulovem a hledí přes dráty směrem do Rakouska. Tato, a kdo bývá za tými drátami? My, synku, my..

Markýza
5. 3. 2023 09:19
Odpovědět  Pedro

My jsme taky jiní. A Indové budou zase úplně jiní….takoví Bebreři, například, ti jsou jiní než my, Rusové i Indové……………a to pořád zůstávám jen u lidí, ostatní ssavce opomíjím.

Albi
5. 3. 2023 13:21
Odpovědět  Markýza

My místo krásy přírody hledáme McDonald´s a místo meditování hledáme nové nadávky, jak pro Rusko, tak pro “dezoláty”.
Ta výchova přece jen bude dost důležitá, i když na první pohled to nemusí být zřejmé..

Markýza
5. 3. 2023 14:21
Odpovědět  Albi

Není to tak černé. Kdo chtěl, viděl to tak vždycky. Co se krás přírody týče – nejsme my čistě náhodou největší cestovatelé světa? A už jsem slyšela nějakou kazachstánskou a peruánskou horskou službu, jak kvílí nad českými dobrodruhy v jejich horách – o slovenské nemluvě, ta lomí rukama každoročně.
Četla i viděla jsem hromádku svědectví z válečných z Balkánu a Afghánistánu, jak dojatě pěly chválu na naše chlapy, jak že se k nim chovají lidsky a pomůžou, kde můžou….a máme hnedle dva indiánské náčelníky! To taky není samozřejmost.
Nemůžeš brát za bernou minci pěnu dní………

Markýza
5. 3. 2023 14:57
Odpovědět  Lubek

😀 😀

Janaz
4. 3. 2023 21:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Preboha, v redakcii si aspoň prečítajte po sebe, čo píšete! To čo má byť za titulok?

Kalmar
4. 3. 2023 21:31
Odpovědět  Janaz

To je ten strojový překlad, jak se na konci uvádí… Ale zase můžeme mít pocit, že už se tady z toho stal mainstream, protože přesně takhle se tam dělají titulky. Tvrdí “A” a v článku se píše “B”…

Pijack
5. 3. 2023 10:31
Odpovědět  Kalmar

Alternativa začala válcovat mainstream. Vyšla jakási studie, že lidé se od “hlavního proudu” odklánějí a začínaje čerpat informace z nezávislých zdrojů. V podstatě třeba takovou ČT už sleduje nejméně posluchačů a ti, kteří ČT sledují, tak jim vůbec nevěří. Jsme na dobré cestě. Tohle Rakušan nemůže rozdejchat. Zalezl a vzteká se někde v KRITu 🙂

zdena
4. 3. 2023 21:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Díky 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
5. 3. 2023 10:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Prigožin je příliž velký lidumil. Na jeho místě bych ukrajinské nacisty k útěku nevyzýval, ale pořádně bych je dorazil. Když odejdou bez trestu, tak budou škodit jinde. TEČKA.

Boomer
5. 3. 2023 10:47
Odpovědět  Pijack

.. v samotném Arťomsku těch nácků asi moc nebude, snad jen nějaká závěrná jednotka pro udržení morálky, aby kanonenfutter nezdrhal. Azovští hrdinové jsou na opevněné linii kus na jihozápad od města.

Albi
5. 3. 2023 13:27
Odpovědět  Pijack

To je přesná ukázka nepochopení “ruské duše”.
Jestliže takový pohled přijme rozhodující procento lidské populace, nebudou potřebovat ani ty jaderné zbraně.

Eva
6. 3. 2023 07:56
Odpovědět  Pijack

Široká ruská duše. Wagnerovci pozbírají padlé nepřátele – které jejich vlastní nechali být- uloží do rakví, zasalutují jim, naloží do aut a pošlou zpátky na Ukrajinu. Protože voják si přece zaslouží vrátit se domů, i když jen kvůli slušnému pohřbu.
Už poslali několik konvojů.

5. 3. 2023 17:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten pán ve videu v komentářích má bohužel naprostou pravdu. Někdo tu mluvil o nástupnictví římské civilizace tou euroatlantickou. Ano do jisté míry to tak je. Jak zanikla římská civilizace? Tak že zpohodlněla. V prvních staletích vynalézala, dobývala, “civilizovala”. Jenže v těch posledních staletích za ně bojovali jen žoldáci (podobně jako za nás), místo činnosti ku prospěchu společnosti se věnovala jen radovánkám a hrám (podobně jako nyní my), dekadence v podobě různých uchyláren a bludů (stejně jako dnes u nás) – to vše vedlo k tomu, že ji sežrali hladovější a motivovanější “barbaři”. LGBT, nebinárnost, bezpohlavnost, rasismus vůči bílému obyvatelstvu ukazuje na to, že se zde vytváří komunitní systém s naprosto vymytými mozky. Úmyslně vyvolané vymírání evropské populace a migrace africké a arabské spodiny připomíná konečnou fázi Římanů, kdy v Římě bylo více importovaných cizinců jako občanů Říma než samotných Římanů. My jsme naši mládež hodili do víru virtuální zábavy a vychovali ji k nezodpovědnosti, k nečinnosti, k návyku nepracovat a neučit se. Většina dnešní mládeže je tak tlustá a líná, že má problém si zavázat boty. Představa, že by měli bránit zemi je reálná asi stejně jako že voda hoří.