Rozmanitá od Mattela? Barbie na vozíčku, bez vlasů i s kožní chorobou

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA:
Rozmanitá od Mattela? Barbie na vozíčku, bez vlasů i s kožní chorobou.
Co tak anorexie, Downův syndrom nebo maniodeprese?

Výrobce populární hračky, společnost Mattel, podle CNN uvedl, že značka chce předvést „vícerozměrný pohled na krásu a módu“ skrze modely řady Barbie Fashionista.

V portfoliu řady má prý firma už přes 170 „rozmanitých panenek“: modely různých barev pleti, barev očí, účesů, módních stylů (včetně hidžábu), ale i postižení nebo nemocí.

Doba, trend a sociální inženýrství jsou neúprosné. Jen jsem zvědav na další progresivní modely, třeba Barbie anorektičku nebo nakaženou virem HIV. A zajímalo by mě třeba ztvárnění maniodepresivní panenky.

V roce 2017 společnost Mattel představila první Barbie nosící hidžáb. Zajímavé, že to firmu napadlo teprve před dvěma lety, zejména v kontextu současných multikulturních tendencí to minimálně ponechává určité otázky. Šlo by pochopit, kdyby šlo o produkt pro arabský trh… nebo vlastně i Švédsko, Francii, Německo, Británii a další země, které jsou vyšší mírou kulturně obohaceny.

Abnormality přitahují. Novotný nebo Greta by mohli povídat

Loni pak rozšířila firma své portfolio o panenky s umělými končetinami a na invalidním vozíku. Mezi modely řady Fashionista je třeba panenka s kožní poruchou vitiligo, která se u nemocného projevuje světlými skvrnami nepravidelných tvarů na kůži, u něhož firma uvedla, že její loňská fotka na Instagramu byla jejím nejpopulárnějším („nejlajkovanějším“) příspěvkem v historii.

Tak abnormality – ať už pozitivní, či negativní – vždycky přitahují pozornost. „Slušný“ markeťák Pavel Novotný nebo nejprotežovanější světová záškolačka a PR produkt zelených ideologů mají také slušnou sledovanost. Ale odráží se ve vnímání lidí žádoucím směrem? Nebo jsou akcemi, které vyvolávají (pro sledovaný účel nežádoucí) reakci? Toť otázka.

Rozmanitá od Mattela! Co Downův syndrom, maniodeprese či neštovice?

K panence bez vlasů zase společnost sdělila:

„Pokud dívka z jakéhokoliv důvodu zažívá vypadávání vlasů, může v této řadě najít svůj odraz.“

Rodí se také, což je bohužel nesmírně smutné, holčičky s Downovým syndromem, s HIV a s dalšími neštěstími. Ke zvážení bych ponechal také neštovice nebo různé typy ekzémů. Pokud chce být výrobce plně rozmanitý, má tedy stále na čem pracovat. Nevolám po tom, stejně jako ale nevolám po panenkách s kožní nemocí vitiligo. Samotného by mě pak zajímala třeba ztvárnění panenky s maniodepresivní psychózou.

Realističtější těla s menšími prsy

Panenky z řady 2019 Fashionista nabízejí prý rovněž realističtějšího těla, třeba s menším poprsím nebo méně vymezeným pasem. Rád bych tady podotkl, že jsou i ženy s velmi malým nebo naopak velkým poprsím, takže i zde by se měl výrobce ještě pozastavit a nabídnout celou rozmanitou škálu.

Podle CNN byly Barbie panenky dříve kritizovány za výlučné prosazování „štíhlého, bílého, domácího ideálu“.

Velmi by mě zajímalo kým, protože často zloději křičí: „Chyťte zloděje!“ a nejrasističtěji a nejdiskriminačněji smýšlejí často právě ti, kteří se takovou kritikou ohánějí.

Buďte dobří a rozmanití, stejně jako Barbie: rozmanitá od Mattela!

https://bit.ly/2UkZNv1

Související:

Už i Barbie

https://www.pokec24.cz/nezarazene/uz-i-barbie/

sdílet na