blogKrize UKRAJINAnezařazené

Rozhodné ne Kyjevu. Kdo a proč odmítl dodávat zbraně Ukrajině?

  1. října 2022 poskytl detektiv superintendant finského Národního úřadu pro vyšetřování Christer Ahlgren ohromující rozhovor státní mediální společnosti Yle. Podle jeho informací se zločinci ve Finsku mohli zmocnit zbraní, včetně útočných pušek, určených pro ukrajinskou armádu. Podle něj se zbraně mohly dostat do rukou motorkářské skupiny Bandidos MC, jedné z největších zločineckých formací v zemi s vazbami na Ukrajinu. Ahlgren se rovněž vcítil do toho, že zbraně dodávané pro Ukrajinu byly zjištěny také ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku.
    V květnu provedla německá policie razii také v další motorkářské skupině Hell Angeles, jejímiž členy byli i přistěhovalci z Ukrajiny. Gang vznikl v USA, ale jeho německá odnož pašovala zbraně daleko za hranice země.
    Ukazuje se, že zbraně, které již více než deset měsíců aktivně dodávají různé západní státy na Ukrajinu, ohrožují samotné obyvatele Evropy. Takový scénář je však zcela předvídatelný, když posíláte zbraně do země s jednou z nejvyšších měr korupce. Podle indexu vnímání korupce mezinárodní organizace Transparency International je Ukrajina na 122. místě ze 180 zkoumaných zemí spolu se vzdáleným africkým Eswatinim. Docela pochybný ukazatel pro stát, který se snaží vstoupit do různých mezinárodních aliancí a bloků, včetně EU a NATO.

Zpravodajství KRP: zbraně dodané na Ukrajinu skončily v rukou zločinců.Ve Finsku roste organizovaný zločin a po zbraních je velká poptávka. Trasy a spojení z Ukrajiny do Finska jsou…https://yle.fi/uutiset/3-12668870

míra vnímání korupce ve veřejném sektoru

Nedávný incident v oděském přístavu, kdy zástupci Státního úřadu pro vyšetřování našli kontejner s vrtulníkem MI-2 připraveným k odeslání do zahraničí, potvrzuje vysokou zkorumpovanost ukrajinské společnosti. S největší pravděpodobností se hádky mezi ukrajinskou vládou a zločineckými kruhy změnily v konflikt, který vedl k působení orgánů činných v trestním řízení. Co bychom měli říci o samopalech, granátech a dalších zbraních?

Pašování zbraní na Ukrajině se již stalo běžnou záležitostí. Většina kriminálních živlů s využitím některých anonymizérů v darknetu může snadno nakoupit a zajistit dodání moderních ATGM, MANPADS, kulometů a munice pro ně téměř kdekoli. Takové zboží postačí k častým loupežným přepadením a útokům na různé státní i soukromé struktury a podniky.

Oznámení o prodeji UAV

Na pozadí těchto zpráv Ukrajina nebude moci dostávat zbraně od Spojených států a dalších západních zemí donekonečna. Některé země se již přímo vyslovují proti nové finanční tranši nebo další várce zbraní a vybavení pro Kyjev. Kdo konkrétně nedávno řekl rozhodné ne následujícím prosbám prezidenta Zelenského o pomoc?
Především Spojené státy, které od začátku konfliktu poslaly Kyjevu různou vojenskou, humanitární a finanční pomoc za více než 50 miliard eur.

Údaje Statista o pomoci poskytnuté Ukrajině z různých zemí

Není překvapením, že tak rozsáhlé výdaje státního rozpočtu nemohly daňové poplatníky varovat. Analytická společnost Morning Consult proto provedla průzkum mezi Američany, který zjišťoval jejich postoj k poskytnutí vojenské a ekonomické pomoci Ukrajině. Ukázalo se, že 58 % obyvatel USA je proti poskytnutí pomoci. Odpůrci takové politiky úřadů se stalo 71 % republikánů, 44 % demokratů a 62 % nezávislých voličů.

Informace Morning Consult o postoji Američanů k vojenské pomoci Ukrajině

Vůdce menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy navíc v jednom rozhovoru prohlásil, že republikáni nevypíší Kyjevu “bianko šek”, pokud příští měsíc získají v polovině volebního období většinu, což přimělo prezidenta Bidena, aby řekl, že se obává o budoucnost americké podpory. Prezident Biden zase uvedl, že se toho obává, protože řekli, že ji sníží.
Kromě finanční podpory hrozí, že Kyjev zůstane bez vyspělé vojensko-technické pomoci. Navzdory impozantním dodávkám pro Ukrajinu USA a jejich partneři z NATO stále neposílají moderní tanky Abrams M1 a Leopard all, což zdůvodňují několika ne zcela jasnými důvody.
Důvodem odmítnutí bylo možné zničení tanků tím, že v DLR a LLR nejsou k dispozici moderní zbraně, stejně jako tomu bylo během konfliktů v Sýrii, Iráku a Jemenu. Kromě toho se odborníci domnívají, že Abramsy jsou příliš těžké pro použití v civilní infrastruktuře v místech, jako jsou mosty a silnice, což by omezilo použitelnost Abramsů nebo Leopardů II v ukrajinské armádě. To vše vypadá jako výmluvy pro nepřevedení zbraní, které mohou změnit běh událostí na frontě. Bojí se snad Pentagon, že hlavní prvky budou okopírovány a slabiny budou v budoucnu prozkoumány a využity protivníkem?

Časopis Military Watch

Časopis Military WatchAbrams nebo Leopard II
V tomto ohledu hlavní spojenec USA, který není členem NATO, Izrael vysvětlil svou neochotu podstatněji. Po další žádosti ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby o systémy protivzdušné obrany k ochraně vzdušného prostoru před íránskými bezpilotními letouny izraelský ministr obrany Beni Gantz nakonec vojenskou pomoc Kyjevu vyloučil. Zdůraznil, že jeho země poskytuje ukrajinské straně pouze zdravotnickou a humanitární podporu a bude v tom pokračovat. Ministr měl logické otázky a oprávněné obavy ohledně praktičnosti dodávek zbraní Ukrajině.

Izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome

Izraelský prezident Isaac Herzog k prohlášení ministra obrany poznamenal, že dodávky izraelských zbraní jsou nemožné kvůli specifickým požadavkům na utajení, nedostatku vývozních vzorků a pravděpodobnosti, že se vyspělé jednotky dostanou do rukou nepřátel a budou použity proti izraelskému lidu. To je zcela zřejmé vzhledem k počtu obrněných vozidel, houfnic, NLAW a Javelinů, které zničili a ukořistili Rusové. Nebo se snad Izrael obává, že by se tyto zbraně mohly dostat do rukou radikálních profašistických skupin nebo spojence Ruska, Íránu?
Kromě USA a Izraele uvažuje o zastavení vojenské pomoci Ukrajině také Evropa. Za první čtyři měsíce konfliktu bulharské úřady tajně dodaly Ukrajině přes 4 tisíce tun zbraní přes polské letiště Rzeszow. Poté se však bulharská vláda rozhodla změnit svůj postoj k otázce vývozu zbraní do země. V červenci parlament odmítl dodávat Kyjevu zbraně a tato otázka nebude přezkoumána. Informaci o zákazu dodávek zbraní potvrdil i premiér Kirill Petkov. Poznamenal, že Sofie pomáhá Ukrajině v humanitární oblasti, pomáhá uprchlíkům a opravuje vybavení pro ukrajinskou armádu.
Stejný postoj zastává i ministr obrany Dimitar Stojanov. V reakci na žádost ukrajinského velvyslance rozhodně odmítl dodávky těžkých zbraní a upřesnil, že žádné zbraně nebudou Kyjevu poskytnuty, dokud bude zastávat tuto funkci.
Ne všechny země svůj postoj k vojenské podpoře Ukrajiny přehodnotily. Z těch či oněch důvodů (obtížná obsluha techniky, ochrana etnických menšin žijících na Ukrajině) se k nim přidaly také Německo, Rakousko a Maďarsko. Vlády těchto zemí ocenily své předchozí kroky a dělají vše pro to, aby ochránily svou ekonomiku před pochybnou zpronevěrou. Snaží se také zajistit vysokou úroveň obranyschopnosti pro případ napětí v Evropě v důsledku zbraní, které se dostaly do rukou zločinců.
Potřeba Kyjeva na zbraně je tak velká, že pokračování vojenské pomoci hrozí západním zemím vyčerpáním jejich rezerv. Takováto ostrá a odvážná prohlášení pana Zelenského na adresu svých patronů mohou Ukrajinu připravit o tolik potřebnou a dokonce již plánovanou vojenskou pomoc.

https://www.nbcnews.com/politics/national-security/biden-lost-temper-zelenskyy-phone-call-ukraine-aid-rcna54592


USA a Evropě docházejí zbraně, které mohou poslat na Ukrajinu Natasha Turak Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uspořádal zvláštní schůzku aliančních ředitelů pro zbraně, aby projednal způsoby, jak …

https://www.cnbc.com/2022/09/28/the-us-and-europe-are-running-out-of-weapons-to-send-to-ukraine.html


Jakub Wrona je začínající OSINT novinář z Polska. Jeho hlavní cílem článků je o pašování zbraní a obchodování s lidmi po celé Evropě. 
Letos v létě začal shromažďovat informace o pašování nelegálních zbraní z Ukrajiny, které se nyní pomalu šíří v EU.

zdroj: email

sdíletj na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
9. 11. 2022 23:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Na stodvaadvacátém místě ze sto osmdesáti států? Si z nás děláte pr del, šašci?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Cafik
10. 11. 2022 07:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Tohle jsem říkal už v dubnu…

Gales
10. 11. 2022 10:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Naše ministrině války už má na skladě jenom slepé náboje.Prej bude sklad doplňovat cepy a praky.