nezařazené

Riga. 10. května. Hnutí odporu

Sergej Vasiljev

Jak už asi každý ví, Ministerstvo vnitra Lotyšska a magistrát Rigy brzy ráno 10. května nechaly traktorem zdemolovat květiny, které obyvatelé Rigy přinesli 9. května k Památníku osvoboditelů

Obyvatelé Rigy se rozhodli, že pokud to bude nutné tak to zopakují! A to se i stalo.

Do večera 10. května – 77 řad čerstvých květin. Půl hektaru.

Obyvatelé Rigy položili 77 řad květin na počest 77. výročí vítězství nad nacismem!

A před západem slunce to bylo takto:

Někdy kolem půlnoci úřady vycítily, že se něco děje, vyslaly speciální policejní prapor – pomník ohradily… Premiér začal na Twitteru hysterčit.

Premiér Krisjanis Karins („Nová jednota“), který je na návštěvě v Kanadě, asi ve 23 hodin zveřejnil na Twitteru zprávu v souvislosti s událostmi u památníku v Parku Vítězství a požadoval vysvětlení od odpovědných služeb a a obvinil ministryni vnitra Marii Golubevou, že umožnila konání oslavy.

“Vyjádření neúcty k lotyšské státnosti, historické zkušenosti a obětem ruské války na Ukrajině je nepřijatelné. To, co se dnes stalo v Pardaugavě, nemá žádné ospravedlnění. Čekám na vysvětlení odpovědných služeb,” uvedl napsal premiér.

O půlnoci dorazily posily. 

Lidé byli vytlačeni z prostranství. Kordon byl zřízen tak, že se k pomníku nedalo přiblížit blíže než na kilometr. Náckové z toho ale velkou radost nemají. Na sociálních sítích – záchvaty vzteku – požadují zatčení, deportaci, umístění do tábora, ti nejhorlivější doporučují tábor organizovat na místě bývalého nacistického koncentračního tábora v Salaspils – potomci esesáků vědí kam. 

S velkým důrazem je propagován nápad jak konečně v Pobaltí vyřešit ruskou otázku s pomocí „šílenců“ z „Azova“. Předpokládám nové provokace a další zhoršení mezietnických vztahů. Nacisté prostě nemají jiné možnosti. Ekonomika tam už neexistuje. Zůstala jen nenávist k Rusům. Riga ale stále odolává.

Květiny se podařilo ubránit – “Noční hlídka” u pomníku Osvoboditelů si s úkolem poradila.

Chlapi od pomníku osvoboditelů Rigy sdělují: vše je v pořádku, ráno nikdo traktor neposlal, ani zaměstnance magistrátu, provokací bylo málo, policie hlídá pomník i “Noční hlídku”.

Není divu, že stáli celou noc.

Před úsvitem:

A nyní (Riga, 8:00, 11. května):

P.S. Říká se, že přišli i ti, kteří normálně k památníku nechodí.

Mezi vládnoucími nacisty v Lotyšsku zní alarm, hledání viníků a zběsilé hledání řešení. “Toto je hrozba pro národní bezpečnost!”:

https://press.lv/post/i-buldoz…

Bylo konstatováno, že k rozehnání lidí, kteří se v úterý shromáždili v Parku vítězství a jejichž činnost by měla být ve skutečnosti považována za oslavu sovětské moci a nepřímo spojená s oslavou současného Ruska, bylo nutné zapojit speciální prapor pro speciální úkoly.

Zohledněn byl i možný další vývoj situace, zjištěná porušení, osoby zajištěné a umístěné na samotce, jakož i zahájené případy správních deliktů a trestního řízení. V současné době se sestavují statistiky soudních procesů a zadržených osob.

Policie tvrdí, že je připravena na jakýkoli scénář a slibuje, že zajistí veřejný pořádek a bezpečnost.

Šéf státní policie Armands Ruks pro TV3 přiznal, že policie neočekávala takový vývoj situace 10. května, bylo to neočekávané, protože na sociálních sítích nebyly známky toho, že by někdo organizoval masové setkání “ještě jednou”.

Včerejší vyhrocení situace podle něj způsobil traktor, který u pomníku zdemoloval květiny. 

Ruks zdůraznil, že plně chápe odsouzení vlastenecké veřejnosti toho, co se děje v posledních dnech u pomníku, protože symbolizuje okupaci, ale vyzval veřejnost, aby se uklidnila, protože nepřátelé země to potřebovali pouze pro vnitřní rozdělení společnosti.

https://bit.ly/3lkox37

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena2
12. 5. 2022 08:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Ubožáci!! Bojí se nejen živých, ale už i mrtvých!

Pavel
12. 5. 2022 09:32
Odpovědět  Helena2

Nyní je již téměř celá Evropa nacifikovaná. Brzy se dočkáme stavění památníků zrádcům národa. Jak řekl R. Feynmann- kdo v demokracii spí, probudí se v diktatuře a my jsme se probudili v ještě horší společnosti. V Bruselu si již schválili to jak budou vypadat příští volby do europarlamentu, nadnárodní kandidátka těch prověřených, kteří se budou vzájemně volit na věčné časy. Paní N.Bornová o tom dobře píše na PP. Nyní pomohou pouze miliony v ulicích, odchod z profláknuté Unie a slušní vlastenci u moci. Je toho ale přeformátovaná, líná myslet a konat většina národa schopná akce.

Pavel
12. 5. 2022 09:33
Odpovědět  Pavel

Chamtivost a nenažranost, slevy v německých marketech a možnost nechat si srát na hlavu je pro tento národ nyní tak příznačná.

Ladislav
12. 5. 2022 11:22
Odpovědět  Helena2

Ubožáci zasraní, pravdu stejně neumlčíte! Nějak se vám ten fašismus v Evropě hroutí a to je moc dobře! Urychleně smrt všem fašistům!

Pozor
12. 5. 2022 09:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Zdá sa, že obyčajní ľudia v Pobaltí začínajú chápať čo sa deje vo svete a v ich krajinách a načo sú zneužívaní.

TTT
12. 5. 2022 10:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Myslím, že místní nácci brzy nechají pomník zbourat. Tak jako pražští nechávají odstraňovat připomínky osvobození z roku 1945.

zdena
12. 5. 2022 10:18
Odpovědět  TTT

já si naopak myslím, že v souvislostech dnešní doby Riga přibrzdí a přestane přehánět. Rusy mají za dveřmi.

PENNYS
12. 5. 2022 10:09
Ohodnotit příspěvek :
     

“Tak prrr, pane Zelenskyj, Slováci nejsou Vaši sluhové,” napsal Fico !!! ČESY,TAKÉ, ALE VLÁDY OBOU STÁTU JDOU PROTI VĚTŠINĚ NÁRODU.

vlastisl
12. 5. 2022 12:20
Odpovědět  PENNYS

Zelenaj by pravil ” Cesi by si zasloužili takových Ficou ” ! Zatím jsou Fialoví vzteky !!

Gales
12. 5. 2022 10:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tohle by se u nás nestalo. Na to jsme příliš blbí.

12. 5. 2022 13:26
Odpovědět  Gales

Ne příliš blbí! Příliš zbabělí !!!

Gales
12. 5. 2022 10:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tohle by se u nás nestalo.Na to jsme příliš blbí.

vlastisl
12. 5. 2022 12:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Vláda která podporuje fašisty vycvičené v USA není legitimní vládou je vládou kolaborantskou !

janle57
12. 5. 2022 14:07
Ohodnotit příspěvek :
     

ne všichni lidé v pobaltských státech jsou nacisti a rusofobové,účast na těchto
pietních akcí se tam stává ale trestným činem stejně tak jako u nás,překreslování
výsledků II.sv.války se stalo oficiální zahr.politikou celé EU, ale žádný z jejich
novodobých führerů nebere v potaz,že nebýt obětí Rusů,přestaly by jako národy
existovat

Frank
12. 5. 2022 20:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak taková reakce na věrchušku by u nás nikdy nebyla. Jsme národ sráčů a práskačů. Snad se ještě dožiju dne, kdy se všemi šmejdy bude po zásluze naloženo. Mimochodem, stále platí, že kdo se není schopen poučit z minulosti, musí si ji znovu zopakovat. Skopčáci nás chtěli vystěhovat za Ural. I oni asi moc dobře věděli, co jsme to za svoloč.

Fiala.jpg