nezařazené

Radio Canada: “Sputnik V” je bezchybné a nekompromisní vítězství

Publicistka Radio Canada Tamara Alteresco označila zájem o vakcínu proti koronaviru “Sputnik V” za významné vědecké a diplomatické vítězství Ruska.

Novinářka připomněla, že když loni v létě Rusko oznámilo vývoj první vakcíny proti koronaviru na světě, droga byla v zahraničí přijata nepřátelsky. Na Západě se pokoušeli usvědčit ruské vědce z porušování standardů a postupů zavedených mezinárodní vědeckou komunitou.

„Sputnik V“ se rychle stal dráždidlem v závodu vakcín, který Rusko jak tvrdilo, vyhrálo,“
cituje RIA Novosti autora materiálu .

Za šest měsíců se však „velká sázka Kremlu“ vyplatila jak vědecky, tak z obchodního a diplomatického hlediska. “Sputnik V” je žádán nejen ruskými spojenci, ale také v Evropě, kde se již navrhuje jeho výroba, uvedla novinářka.

„Kreml má mnoho problémů v jiných oblastech, ale toto je bezchybné a nekompromisní vítězství, kterého se může chopit,“ řekla Judith Twigg, politolog a expertka na zdravotní politiku na Commonwealth University v Richmondu.

Masivní obrat veřejného mínění o ruské vakcíně nastal počátkem února, kdy autoritativní vědecký časopis The Lancet dospěl k závěru, že vakcína je stejně účinná jako Pfizer a Moderna, připomněla Alteresco. To se ukázalo jako dostatečné k rozšíření obecné poptávky po “Sputniku V” po měsících nejistoty a naplnění knihy objednávek.

Novinářka upozornila na prohlášení francouzského ministra zahraničí Jean-Yvesa Le Driana, že vakcíny „nemají občanství“.  Prezident Emmanuel Macron zase uvedl, že rozhodnutí o vakcíně je založeno na vědě, nikoli na politice, připomněla.

Poznamenala, že i přes zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem Evropská agentura pro léčivé přípravky pracuje na schválení přípravku “Sputnik V”.

V rozvojových zemích má ruská vakcína mnohem silnější postavení, poznamenala Alteresco. Při deseti dolarech za dávku je vakcína o poloviční cenu nižší než u konkurence.

„Sputnik“ se stává lákavou, ne-li jedinou možností, zatímco se čeká na dodání dávek slíbených vakcínovým fondem WHO COVAX, který byl vytvořen na pomoc chudým zemím,“ uvedla pozorovatelka.

„Myslím, že by bylo užitečné ponechat “Sputnik V” jako alternativu a zjistit, zda může být užitečný a zachránit životy i v Kanadě – to je cíl,“ řekl odborník na vývoj vakcín a bývalý člen kanadské pracovní skupiny Gary Kobinger.

Vědecký úspěch Ruska při vytváření “Sputniku V” je nepopiratelný; jedná se o skutečný „diplomatický převrat“, který vytváří potenciál pro šíření vlivu a měkké moci Ruska na mezinárodní scéně, je si jistá Judith Twigg.

https://bit.ly/3b9jNHV
https://bit.ly/3rXLA52

sdíletj na