Putinův vtip o dříví na Sibiři se stal skutečností: v Evropě je nedostatek uhlí, ceny dosáhly maxima

Náklady na uhlí se od roku 2008 zvýšily na maximum, uvádí agentura RIA Novosti s odvoláním na údaje agentury Bloomberg.

Vladimir Putin a Sergej Šojgu na dovolené na Sibiři kontrolují lesní zdroje Ruska

Podle údajů obchodování na ICE Futures budou v roce 2022 průměrné náklady na uhlí 137 USD za tunu. Agentura připomíná, že jde o nejvyšší cenu surovin od roku 2008.

Podle agentury Bloomberg kvůli vyšším cenám plynu vzrostla poptávka po uhlí ze strany elektráren a veřejných služeb. Zásoby uhlí jsou přitom poměrně nízké, jeho export z Austrálie, Jižní Afriky a Kolumbie je obtížný a dodávky z Ruska nestačí.

Burzovní ceny za plyn v Evropě v posledních týdnech prudce vzrostly. Ještě před měsícem odhadovaná cena za plyn podle indexu v nizozemském TTF mírně přesáhla 500 USD za tisíc metrů krychlových a do 21. září vzrostla o 75%, čímž se přiblížila rekordní úrovni 900 USD. V aukci 15. září vyskočila cena na historický rekord 963,9 USD za tisíc metrů krychlových. Ve čtvrtek 23. září byla cena 843 USD.

Připomeňme, že v listopadu 2010 Vladimir Putin vyjádřil překvapení nad neochotou Německa rozvíjet jadernou energii. Na výročním ekonomickém fóru v Berlíně řekl:

„Německé veřejnosti se z nějakého důvodu nelíbí jaderná energie … Ale já obecně nerozumím tomu, čím budete topit. Plyn nechcete, jadernou energii nerozvíjíte. Budete topit dřevem? Ale i pro dřevo se musí jet na Sibiř.“

https://bit.ly/2WaxP8F

sdíletj na