Putin vyzval skupinu G20 spojit síly při obnově ekonomik a urychlit vývoj vakcín proti nemoci koronaviru. (Video)

Putin upozornil vedení skupiny G20 na následky pandemie koronaviru

Na virtuálním summitu G20 oznámil Vladimir Putin opatření k boji proti šíření koronaviru. Evropská unie chce organizovat sbírku na vývoj vakcíny.

Ruský prezident Putin navrhl:

* vytvořit zvláštní fond pod záštitou MMF a poskytnout všem členům právo půjčovat si finanční prostředky,
* vypracovat obecný plán obnovy ekonomiky postižené koronavirem,
* vytvořit „zelené koridory“ bez obchodních válek a sankcí,
* vynaložit úsilí Světové zdravotnické organizace na identifikaci skrytých epidemií koronaviru v zemích, kde není možné provádět testování,
* zavést moratorium na omezení nejnutnějšího zboží a transakcí.

http://static.kremlin.ru/media/events/video/ru/video_low/A3APL5ON8As0n6GjPYdVraOy7pd47uhM.mp4

Podle Putina problémy spojené s koronavirem vyústí v rozsáhlejší otřesy než krize v letech 2008–2009 a obchodní sankce jen recesi zhoršují.

Ruský prezident vyzval země G20, aby spojily své síly s cílem urychlení vývoje vakcín a vzájemné výměny informací o nemoci.

Za hlavní riziko pandemie považuje Putin dlouhodobou nezaměstnanost. Její dynamika bude hlavním ukazatelem účinnosti protikrizových opatření, dodal prezident.

Podle něj hlavní roli ve zvyšování celosvětové poptávky musí hrát národní rozpočty, přičemž je nutné brát v úvahu omezené možnosti mnohých zemí půjčovat si kvůli vysoké volatilitě světových trhů.

Mimořádný online summit G20 na pozadí globální pandemie koronaviru iniciovala Saúdská Arábie, která letos organizaci předsedá.

Vedoucí představitelé zemí G20 přijali na základě výsledků virtuálního setkání závěrečné prohlášení.

V něm vyjádřili připravenost učinit vše potřebné pro překonání pandemie, ochranu životů, zachování pracovních míst a příjmů občanů a rovněž poskytnout pomoc všem státům, které potřebují podporu.

Mezitím po skončení summitu G20 Evropská unie vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že je připravena organizovat veřejnou sbírku na financování vývoje vakcíny proti COVID-19.
https://bit.ly/2QQnAR7

sdíletj na