Putin a Si Ťin-pching slavnostně zahájili výstavbu dalších 4 jaderných bloků v Číně

Ruský prezident Vladimir Putin a prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching zahájili prostřednictvím videokonferenčního formátu výstavbu sedmého a osmého bloku jaderné elektrárny Tchien-wan a třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Xudapu v Číně.

„Ruští a čínští specialisté realizují skutečně významný stěžejní společný projekt. Budují se výkonné, moderní jaderné reaktory ruského designu, které splňují všechny bezpečnostní požadavky a nejvyšší ekologické standardy. Předpokládá se, že budou uvedeny do provozu již v letech 2026–2028, a tím bude konkrétně přispěno – jak právě řekl prezident ČLR – k udržení energetické bezpečnosti ČLR,“ řekl Putin.

Vůdce Ruské federace zdůraznil, že Rusko je připraveno dále rozvíjet společné zkušenosti s Čínou při vytváření jaderných elektráren.

„Jsem si jist, že Rusko a Čína budou mít před sebou ještě mnohem ambicióznější a úspěšnější dvoustranné iniciativy. Jsme připraveni dále rozvíjet zkušenosti se společnou výstavbou jaderných elektráren, inovativním partnerstvím při vývoji a implementaci nízkouhlíkových a dalších technologií.

Putin dodal, že to umožní Rusku a Číně společně významně přispět k dodávkám čisté energie na světové trhy, ke snížení emisí skleníkových plynů a provádění mezinárodní klimatické agendy.

http://kremlin.ru/events/president/news/65606
https://bit.ly/3yp4kON

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek