nezařazenépolitika

Prymula má problém

Nový český ministr zdravotnictví má obrovský střet zájmů, provozuje živnost na výrobu zdravotnických prostředků! Provoz živnosti ke dni jmenování ministrem zdravotnictví nepřerušil, podle Lex Babiš je tak podle pravidel Evropské unie ve vztahu neslučitelném s výkonem funkce! Roman Prymula si založil v polovině června podnikání na výrobu roušek a respirátorů, teď je bude jako ministr zdravotnictví nařizovat občanům k permanentnímu nošení uvnitř i venku? A proč proboha Radek Koten z SPD doporučuje přesouvat peníze od neziskovek na testování českých občanů na Covid-19 zdarma? To je doslova vlhký sen distributorů testů, pokud by úhrady za pochybné a mnohdy cinknuté PCR testy platil stát namísto občana!

V České republice přinesl počátek týdne zase další neuvěřitelné chucpe, kterými se republika začíná v poslední době naplňovat až k prasknutí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (Hnutí ANO) totiž ráno oznámil svoji rezignaci [1] a už po obědě byl narychlo a jmenován [2] nový ministr, epidemiolog a profesor Roman Prymula. Všechno to bylo prý dohodnuto dopředu, celé se to upeklo o víkendu, kdy Andrej Babiš měl s Adamem Vojtěchem dlouhé povídání a bylo potřeba, aby někdo na sebe vzal roli viníka za současnou virovou epidemii v ČR, kde neustále rostou počty pozitivně otestovaných osob.

Veřejnost chce hlavu někoho, kdo za to ponese zodpovědnost, zaznělo o víkendu několikrát na adresu Adama Vojtěcha, a ten tak musel v pondělí podat rezignaci. Jenže, už dopředu bylo s Milošem Zemanem dohodnuté, že v pondělí okolo oběda jmenuje Romana Prymulu novým ministrem, protože se prý osvědčil na jaře jako hlavní epidemiolog vládního krizového štábu. A prezident se jmenováním Prymuly neměl problém, protože pan profesor měl v minulosti blízko ke straně SPOZ, takže náhrada Vojtěcha za Prymulu prošla hladce.

Roman Prymula je tak již novým ministrem, ale nikoho zřejmě vůbec netrápilo, že nový ministr má obrovský střet zájmů podle zákona č. 14/2017 Sb. o Střetu zájmů v platném znění [3], tedy podle tzv. zákona “Lex Babiš” z roku 2017. Přestože je Roman Prymula ministrem zdravotnictví, k dnešnímu dni je podnikatelem, živnostníkem [4], IČO 09254447 a zabývá se výrobou zdravotnického materiálu, tedy roušek, respirátorů atd. Roman Prymula si přitom živnost zařídil teprve nedávno, před 3 měsíci, konkrétně 17. června 2020. Pro server TN.CZ a také pro CNN Prima News ale Prymula nedávno uvedl [5], že nic nevyrábí, že prý si založil živnost jen kvůli tomu, aby mohl přednášet, ale pozor, takové vysvětlení je velmi podivné.

Pro pořádání přednášek podle Živnostenského zákona stačí do živnostenské žádosti při registraci uvést kódy 60 (Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků), 64 (Výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd nebo společenských věd) a 72 (Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti), a tím to hasne. Kódy volných živností jsou zdeJenže, Roman Prymula má v živnostenském oprávnění, kromě těchto 3 kódů, ještě i kód 39 (Výroba zdravotnických prostředků), a to je problém, to nemá s přednáškami naprosto nic společného.

Roman Prymula nastoupil do funkce ministra zdravotnictví ve střetu zájmů podle Lex Babiš, má totiž živnost na výrobu zdravotnického materiálu, kterou nechce přerušit po dobu výkonu funkce

Nový ministr zdravotnictví pro CNN Prima News nedávno uvedl, že protože jenom přednáší a nic nevyrábí, že nemusí ani přerušovat živnost, když radí české vládě a tehdejšímu ministrovi Adamu Vojtěchovi. Tento rozhovor pro CNN Prima News proběhl již 10. září 2020 a už tehdy byl Roman Prymula v podezření, že může být ve střetu zájmů, když má živnost na výrobu zdravotnického materiálu a současně radí ministru zdravotnictví. Jenže dnes už nejde o podezření, protože po dnešním jmenování doopravdy a skutečně je Roman Prymula ve střetu zájmů, a to podle zákona č. 14/2017 Sb. o Střetu zájmů v platném znění.

Bez ohledu na to, jestli Roman Prymula vyrábí zdravotnický materiál, to má jenom napsané v živnostenském listu pro-forma, anebo jenom přednáší na vysokých veřejných školách, které jsou veřejnými příspěvkovými organizacemi, které za přednášky mohou ministra finančně odměňovat, tak v každém takovém případě je ministr zdravotnictví ve střetu zájmů do té doby, dokud trvá jeho živnost s uvedenými předmětnými činnostmi. Ministr zdravotnictví musí svoji živnost přerušit a během výkonu funkce ministra se zdržet všech ziskových aktivit v souvislosti s výrobou zdravotnického materiálu, v souvislosti s příjmy za přednášky na veřejných vysokých školách atd.

K provozování přednášek o medicíně a epidemiologii, pokud by to byly přednášky zdarma pro studenty, není potřeba mít živnost s kódem č. 39, protože tato živnost nemá nic společného s přednáškami a pro přednášení není potřeba mít ohlášenou živnost na výrobu zdravotnického materiálu. Jedinou výjimkou je, pokud by pan profesor studentům něco prodával ve stánku, nějaké vzorky, potom by kód č. 39 v živnosti měl smysl a význam, i když pouze v případě, že by prodávané zboží bylo alespoň montováno panem Prymulou dohromady, např. ze součástek z Číny apod.

V Česku existují živnostníci, kteří z Číny dováží galony dezinfekce v barelech a v ČR to přelévají do malých lahviček s pumpičkami a prodávají s českým návodem. Taková činnost je výrobou, i když jde jenom o přelévání tekutin z velkých galonů do menších lahviček. A právě pro takovou činnost živnostník použije v žádosti o registraci živnosti kód č. 39. Pokud pan Prymula mluví pravdu v rozhovoru pro TN a CNN Prima News a nic nevyrábí, potom se nabízí otázka, proč vlastně do živnostenského oprávnění tuto výrobní činnost uváděl, když tedy podle svých slov nechtěl nic vyrábět a chtěl jenom přednášet?

Proč má ministr zdravotnictví živnost na výrobu zdravotnického materiálu jakou jsou roušky, respirátory a dezinfekce, když podle svých slov nic nevyrábí a jenom přednáší?

Prymula doslova uvedl v dotazu na přerušení živnosti: „Proč bych ji přerušoval? Žádný zdravotnický materiál nevyrábím. Nevyrábím nic. Mám to proto, abych mohl třeba přednášet,“ prohlásil. „Dezinfekci ani roušky vyrábět nehodlám. Nepřipadá to v úvahu,“ uvedl Prymula pro web iDNES.cz. Jenže, v živnostenském registru má Roman Prymula uvedenou výrobu zdravotnického materiálu, kromě tedy dalších živností vztahujících se k přednáškám.

Teoreticky může dojít k tomu, že ministr zdravotnictví Roman Prymula za několik dní vydá nějaké opatření, které se bude vztahovat např. na roušky, jejich nošení, jejich vyžadování a všichni se budou ptát, jak je možné, že ministr zdravotnictví má stále platnou a běžící živnost na výrobu zdravotnického materiálu? Takový střet zájmů by s největší pravděpodobností skončil u Evropské komise, která by začala Romana Prymulu vyšetřovat pro střet zájmů z titulu nejen toho, že ministr podniká v souvislém oboru, kterému šéfuje jako ministr, ale i z toho titulu, že do ČR a do zdravotnictví proudí z EU dotace.

Nevím, jaké politické standardy se používají v ČR pro jmenování ministrů, jestli se jedná o standardy tradiční demokracie, nebo o standardy banánové republiky, ale jmenovat do funkce ministra zdravotnictví osobu, která má živnost na výrobu zdravotnického materiálu, by prošlo možná někde v Africe, ale že to projde v ČR v roce 2020 s požehnáním premiéra a posléze i prezidenta, to je bizár, který se jinde opravdu nevidí.

To je stejné, jako kdyby ministr obrany byl majitelem vlastní zbrojovky a prezident by ho bez mrknutí oka jmenoval ministrem obrany s tím, že ministr tvrdí, že nic nevyrábí, jenom to má zapsané v obchodním či živnostenském rejstříku. Opravdu, v nějakém Gabunu nebo Nigeru by se tomu nikdo nedivil, ale v Evropě je to neuvěřitelné chucpe. Jenže, kdo by se čemu divil, že? Ani opozice není etalonem rozumu. Předseda Bezpečnostního výboru parlamentu, pan Radek Koten (SPD), vypustil na ČT opravdu a velice nešťastný výrok. Vyzval [6] totiž, aby peníze pro neziskovky v ČR byly raději převedeny na testování občanů na COVID-19 zdarma! Bože, ty to vidíš!

Předseda bezpečnostního výboru za SPD vyzval k přesunutí peněz od neziskovek soukromým a státním testovacím laboratořím, aby Češi mohli být testováni na Covid-19 zdarma! To znamená všichni, protože by to bylo grátis!

Já nevím, jestli pan Koten sleduje a má čas sledovat alternativu, ale PCR testy na Covid-19 jsou vysoce nebezpečnou záležitostí, protože nejen, že testují pozitivně i ovce, kozy a tropické ovoce na koronavirus [7], ale dokonce absolvování takového testu může člověka přivést do kritického stavu v nemocnici, kdy zdravý člověk po podstoupení testu do několika dnů těžce onemocní.

Testy jsou totiž v mnoha případech, a podle všeho nejen v USA, odkud jsme přinesli šokující reportáž [8] o kontaminovaném testu, vysoce nedůvěryhodné a opravdu hrozí, že testy jsou záměrně farmaceutickými společnostmi používány na umělé navyšování hysterie a počtů pozitivních osob. A v této situaci výrobci testů, mimochodem, právě tací lidé jako Roman Prymula, kteří mají výrobu zdravotnického materiálu ve svém portfoliu, usilují pouze o jedinou věc, aby veškeré úhrady za testy PCR na koronavirus hradil stát a lidé to tak měli zadarmo.

Brutální český způsob testování na Covid-19 převzatý z Číny. V Německu se takto netestuje, používají se stěry dutiny ústní z vnitřních stran tváře.

To je přesně ten největší a vlhký sen všech distributorů a výrobců testů, protože tím by propuklo masivní a celoplošné testování, protože skoro každý by se běžel zadarmo otestovat, a to právě kvůli tomu, že by to měl zadarmo. Zadarmo! Zadarmo! Protože cokoliv je v ČR zadarmo, to se “prodává” nejvíc. Tuhle poučku znají všichni podnikatelé v ČR, že kdykoliv něco platí stát a pro lidi je to “zadarmo”, je z toho největší vývar. Stačí se podívat na tzv. Kotlíkové dotace a šílenství okolo nich, protože je to zadarmo! Zadarmo! Zadarmo!

V případě covidových testů by to ale znamenalo spuštění katastrofy v ČR a Bill Gates by mohl bouchnout šampus, protože tolik pozitivních lidí by nikde na světě nebylo jako v Česku, pokud by se začalo testovat “zadarmo”, to vám garantuji, pane Kotene. O to by se totiž farmaceutické společnosti postaraly, aby na to plošné testování zdarma byly do ČR dodány přes české macaté distribuční firmy “ty správné” testy, které v lidech vyvolají automatickou poptávku i po vakcínách, které by ihned po těch testech zdarma zcela jistě následovaly! Proto jsem zděšen z politiků SPD, z jejich konceptuální slepoty. Pane Kotene, testovat lidi zdarma na agendu Covid-19 opravdu nechcete!
https://bit.ly/3mLbw1W

sdíletj na