Protestující Covid pass se pokusili proniknout do parlamentu (VIDEA)

Bulharská policie zmařila pokus demonstrantů, kteří protestovali proti trvajícím omezením proti koronaviru, proniknout do parlamentu. Při potyčkách byli zraněni čtyři policisté a několik protestujících bylo zadrženo.

Před budovou bulharského parlamentu v hlavním městě Sofii se ve středu shromáždily stovky lidí.

Protest, který uspořádala nacionalistická strana Vazrazhdane (Obroda), odsuzoval stálá protikoronavírová omezení, včetně systému zelených propustek, který zavedly úřady v zemi.

Protestující nesli bulharské vlajky a transparenty s nápisy „Chci normální život“, „Ruce pryč od našich dětí“ apod. Dav skandoval „Svoboda, svoboda“ a další hesla.

Shromáždění se zvrhlo v potyčky s policisty, když se dav pokusil proniknout k budově parlamentu a vytlačit policejní linii, která ji střežila. Protestující nemohli vstoupit dovnitř, protože její dveře byly zamčeny a zevnitř zabarikádovány stoly ochrankou parlamentu.

Nezdařený pokus o proniknutí do zákonodárného sboru údajně vyvolal menší potyčky i uvnitř budovy. Jeden z poslanců strany Vazrazhdane se údajně pokusil odstranit stoly a odemknout dveře, aby mohl protestující vpustit dovnitř, a tvrdil, že dav má na vstup do parlamentu právo.

Při potyčkách před budovou byli podle ministerstva vnitra zraněni čtyři policisté. Během incidentu bylo zadrženo několik protestujících, naznačují záběry z místa.

Protest vzal na vědomí premiér země Kiril Petkov, který uvedl, že by „rád“ šel na náměstí parlamentu, aby si s protestujícími promluvil. Úředník tak ale nemohl učinit, protože je v současné době v karanténě poté, co přišel do kontaktu s někým nakaženým Covid-19.

„Pokud se z jejich protestu ozvou lidé, o nichž je známo, že mají odborné kvality, rádi si vyslechneme jejich nápady na konstruktivnější způsob zvládnutí krize s Covidem,“ řekl Petkov, nicméně dodal, že samotný systém zdravotních průkazů nelze vypustit.

Od začátku pandemie zaznamenalo Bulharsko téměř 800 000 případů Covid-19, včetně více než 31 700 úmrtí. Tato čísla jsou sice výrazně nižší, než zaznamenaly nejhůře postižené země světa, ale na počet obyvatel je to pro zhruba sedmimilionový národ poměrně vysoké číslo. V současné době se země potýká s novou vlnou koronaviru, přičemž počet nově nakažených denně dosáhl ve středu rekordních 7 062.

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na