Proměnit dolar na kus papíru: odpověď Číny bude nečekaná a rychlá

Vše nasvědčuje tomu, že Peking – obvykle diskrétní a opatrný ve svých akcích – se rozhodl, že nebude ztrácet čas s obchodní válkou, která mu byla vyhlášena Washingtonem, ale okamžitě zahájí salvu „hlavním kalibrem“, nebo dokonce spíše nanese „jaderný ekonomický úder“. 

Přesně tak dnes americká obchodní média charakterizují čínský prodej amerického vládního dluhu ve výši
20 miliard USD. Co je to?

  • nic víc než jen demonstrace ze strany ČLR, hájení vlastního záměru při prosazování národních zájmů v konfliktu se Spojenými státy? 
  • Nebo je to začátek konce měny, která je dnes základním kamenem světové ekonomiky ? 

Podívejme se na různé možnosti.

Jak je známo, Čína je v současné době nejvýznamnějším věřitelem Spojených států amerických, které nahromadily dluhopisy ve výši 1,2 bilionu dolarů. Ve skutečnosti Číňané vlastní 7% celkového trhu
s cennými papíry v USA. Uvědomil si Washington, do jaké závislosti upadá, když umožňuje akumulaci
svých „dluhů“ v rukou zástupců země, která tam byla vždy považována za málo přátelskou? 

Je zřejmé, že zde hraje roli tradiční sklon Američanů podceňovat každého na světě,…. kromě sebe. 
Na druhou stranu, v době největší akvizice Podnebeské říše, kromě cenných papírů USA – prostě neměly jinou cestu. Za dveřmi byl rok 2008, hospodářská krize zuřila po celém světě a stále se rozšiřovala, původně vyprovokována „bublinkami“, které mohly prasknout jen na americkém finančním trhu, a tak Yankeeové… těm nebylo do důsledných rozborů o možných „dlouhodobých důsledcích“. Jak se říká:… hlavně, že žiju …

Je možné, že se ve Washingtonu jednoduše rozhodli následovat logiku Hodžy Nasreddina ve slavném podobenství, které říká, jak se mudrc zavázal naučit mluvit osla Chána – nějak se to samo udělá. 
Ani Chán však nezemřel, ani osel nepromluvil …

Peking má nyní v rukou nesmírně mocnou zbraň proti zemi, která se ze své vlastní vůle změnila z velmi ziskového obchodního partnera na téměř smrtelného nepřítele. 

Co je nejzajímavější, v samotné Číně od samého počátku považovali možnost vyvíjet tlak na USA prostřednictvím jejich dluhů pouze jako poslední možnost. To dokazuje také článek jednoho z čínských profesorů Čínské národní university publikovaný v časopise Global Times.

Publikace zmiňuje “tři triumfy Číny v boji proti Spojeným státům”. Jsou to:

  • nejprve, prudký pokles vývozu vzácných zemních kovů do zámoří, bez kterých američtí technologičtí giganti čelí skutečnému hladomoru.
  • Za druhé, úplné blokování přístupu Spojených států amerických na čínský trh a podílu na výrobě. Zde mohou být už problémy závažnější  – takové rozhodnutí nese nebezpečí nejen pro zisky jednotlivých amerických korporací, ale nevyhnutelně zraní celý akciový trh. Pokud by došlo ke zbavení části prodeje, z kterého korporace v ratingu S&P 500 představují více než 14% celého asijského regionu, tak tito giganti nějak přežijí, ale zlom ve výrobních řetězcích, většina kterých jsou velmi silně „svázáni“ s „Podnebeskou“, zhroutí jejich akcie prakticky nevyhnutelně.
  • Čínský vědec pokládá masivní zbavování od vládních dluhopisů Spojených států za poslední možnou ránu, která je uvalena na již ležícího protivníka a „přivede Spojené státy k bídnému stavu“. 

Mimochodem, profesor doporučuje aplikovat tento úder ne, když se to bude líbit, ale určitě „v době příští krize amerického akciového trhu“. Pak škoda způsobená nepřátelskému finančnímu systému bude maximální a může se stát i „poslední kapkou“, která přeplní číši problémů USA. 

Mimochodem, podle šéfredaktora stejných Global Times, v poslední době přichází nevídaná vlna korespon-
dence čínských učenců na toto téma. Zdá se, že dychtí zahájit seriózní diskusi o této skutečnosti. 
Otázka, jak vidíme, je pro Podnebeskou říší nesmírně aktuální – stejně jako i sen dostat na kolena Yankee,
kteří zašli příliš daleko.

Úvahy učených mužů jsou jedna věc a reálná ekonomika je věc poněkud odlišná. 
Ano, finančníci ze Spojených států již vypočítali, že čínský úplný prodej amerického dluhu povede ke zvýšení cen desetiletých amerických dluhopisů o 2,745%! Nakolik tento státní dluhu, který se rozrostl do takových monstrózních proporcí, oslabí americký dolar, a co se stane s tamní (ano i světovou!) ekonomikou obecně –
je lepší ani nemyslet. 

Na druhou stranu, čínští soudruzi žijí na stejné planetě a jsou účastníky stejného světového trhu jako jejich oponenti. Takové vyhlídky jim také nevěstí nic dobrého. Především:
nabídnout nákup všech amerických dluhů můžou, ale najdou se ti, kteří je budou schopni všechny skoupit? 
Kromě toho, bez svých současných výrazných dostupných zdrojů v dolarech bude Pekingu v současných podmínkách světového obchodu velmi nepříjemně. 

A nakonec, zhroucení „zeleného papíru“ nevyhnutelně povede k prudkému posílení jüanu, čemuž se v Podnebesské vyhýbají všemi myslitelnými i nemyslitelnými způsoby, aby si nezvyšovali náklady na vlastní export a neztratili své super-zisky.

Jedním slovem – notoricky známému “výstřelu do nohy” (a to bude ještě dobré, jestli jenom do nohy!) Čína, celkovým prodejem amerických státních dluhopisů, neuteče. 

S největší pravděpodobností provedený demonstrativní prodej, který se mimochodem stal největším v posledních dvou letech, ještě není „jaderný úder“. Vypadá to spíš jako otevřený test silné atomové bomby, jejímž účelem je připomenout nepříteli, že v arzenálu takové mají, aby se zamysleli a začali vyjednávat …

Pokud však Peking půjde až do konce, všichni můžeme být svědkem historického okamžiku, kdy „hlavní měna světa“ bude stát méně než papír, na kterém je vytištěna.

Autor: Alexandr Neukropnij
https://cont.ws/@amurweb/1336195

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
26. 5. 2019 14:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Editor
26. 5. 2019 20:05
Odpovědět  Janinna

a mají i hillary

Editor
26. 5. 2019 20:39
Odpovědět  Janinna

občas nakupuju náhr. díly do počítadel a telefonů, tak jsem se koukal jednou i na ptákoviny a tohle tam bylo. Dokonce mají i Obamu.

Administrátor
26. 5. 2019 20:47
Odpovědět  scipio

Administrátor
26. 5. 2019 21:40
Odpovědět  Janinna

Já ráději nekoukám, ale čekám,…co bude. Stejně si myslím, že to nebude podle regulí

Editor
26. 5. 2019 22:00
Odpovědět  Janinna

opakovaně jsem psal, když volili tu krásu nesmírnou, že Slováci spolehlivě udělají kravinu v okamžiku, kdy to nečekají ani oni sami.

Administrátor
26. 5. 2019 23:10
Odpovědět  Janinna

Jsem totálně zklamán….Neveřím.. Všude kolem sebe jsem slyšel SPD, na všech diskizích bylo slyšet SPD. …
To jsou jména…Charazanová,….není možné.–
Piráti,….

Administrátor
26. 5. 2019 23:17
Odpovědět  Janinna

A co ty ODS?…já nevěřím.