Projekt představený v Kongresu, který zabrání Trumpovi vtažení USA do války s Íránem

Na páteční tiskové konferenci řekl americký prezident Donald Trump novinářům, že nařídil letecký útok na velitele IRGC Kassema Suleimaniho, aby „ zastavil válku “ a nezačal ji.

Zavražděného generála nazval „ teroristou číslo jedna na světě “, který, jak řekl, že odpovídá za „ plánování bezprostředních a zlověstných útoků na americké diplomaty a vojenský personál “. Operace byla schválena „jako preventivní opatření “.

Podle mediálních zpráv prezident nařídil útok po setkání pouze s úzkým okruhem úředníků: ministr zahraničí Mike Pompeo, viceprezident Mike Pence, poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brien, ministr obrany Mark Esper, ředitel CIA Gina Haspel a jednající Náčelník štábu Bílého domu Mick Mulvaney.

Následoval atentát na íránského generála, Trump byl kritizován politickými oponenty uvnitř Spojených států. Výbor pro zahraniční věci v Sněmovně reprezentantů USA viděl ve vzdušném útoku „ výzvu k pravomoci Kongresu jako rovnocenné vlády “, která odhalila vážné právní problémy.

Skupina amerických zákonodárců začala připravovat opatření k omezení jakékoli další vojenské konfrontace s Teheránem bez souhlasu Kongresu.

V sobotu prezidentský kandidát Demokrat Bernie Sanders představil návrh zákona, který by zabránil Donaldu Trumpovi nezákonně odtáhnout USA do „ další katastrofické války “:

“V ničivém novém konfliktu na Středním východě budou muset děti dělnické třídy bojovat a umírat, nikoli děti miliardářů.”

“Válka s Íránem může stát bezpočet životů a bilionů dolarů – a vést k dalšímu úmrtí, více konfliktů a větší migraci ,v tomto již tak nestabilním regionu světa,” napsal politik na Twitteru.

Jak vysvětlil spoluautor návrhu zákona, demokrat Kongresman Rohanna, dokument blokuje snahy Pentagonu investovat do „ jakýchkoli jednostranných kroků, které tento prezident podnikl s cílem vést válku proti Íránu bez souhlasu Kongresu “.

“Musíme investovat do potřeb amerických lidí a ne utrácet biliony na nekonečné války,” zdůraznil.

Dříve CNN citovala zdroje a uvedla, že Spojené státy schválily rozmístění 3 000 až 3 500 dalších jednotek na Blízkém východě po atentátu na Suleimani.

Trump sám doporučil Íránu, aby se zdržel odvetných opatření a útoků. Jinak USA podle prezidenta udeří na 52 důležitých a kulturních míst v Íránu .

sdílet na