Prohlášení Velvyslance Ruské federace v České republice Alexandra Zmejevského u příležitosti Dne Vítězství 9. května 2020

Dnes slavíme 75. výročí Vítězství ve Velké vlastenecké válce. Pro miliony lidí nejen v Rusku, ale i po celém světě včetně České republiky je to posvátný den, svátek se slzami v očích. Dnes si vzpomínáme na ty, kteří se nevrátili z fronty, vzdáváme hold válečným veteránům a pracovníkům v týlu – všem, kdo společnými úsilími za nejtěžších podmínek dokázali zastavit největší zlo v dějinách lidstva – hitlerovský nacizmus – a vrátili nám svobodu a klidné nebe.

Cena Vítězství byla nesmírně vysoká. Jen za osvobození Československa položili životy více než 140 tisíc rudoarmějců, a celkem v bojích, v důsledku zranění, válečných utrpění a zvěrstev okupantů zahynuli více než 27 milionů sovětských občanů.

Je nesporné, že právě v naší zemi – v bojích u Moskvy, v bitvách u Stalingradu a v Kurském oblouku – byl zlomen vaz fašistické bestii, která si podmanila celou Evropu. Nicméně nerozlišujeme své a cizí Vítězství. Vítězství nad nacizmem je společným Vítězstvím všech zemí protihitlerovské koalice, které překonaly neshody a spojily své síly v boji o mír.

Pamatujeme si a vážíme si přínos Čechů a Slováků, kteří spolu s vojsky Rudé armády bojovali ve sboru generála Ludvíka Svobody, československých partyzánů a odbojářů, z nichž mnozí zaplatili za svobodu své země cenu nejvyšší.
Pamatujeme si i na neslavné stránky předválečných dějin, kdy v r. 1938 přední evropské státy prováděly politiku appeasementu a přistoupily na Hitlerův mnichovský diktát, podle něhož hodili nacistům napospas svrchovaný stát – Československo, což se faktický stalo předehrou druhé světové války.

Tato ponaučení z dějin a zodpovědný přístup k budoucnosti všeho lidstva nás zavazuje k tvrdému odporu vůči jakémukoliv ospravedlňování zločinů nacistů a jejich napomáhačů, revizi výsledků druhé světové války. Tento názor sdílí drtivá většina členů světového společenství, které každoročně přijímají rezoluci Valného shromáždění OSN o nepřípustnosti oslavování nacizmu.

Zároveň jsme nuceni konstatovat, že se dodnes vyskytují ti, kteří se snaží nezodpovědně spekulovat na historické paměti, interpretovat průběh událostí v zájmu momentální politické konjunktury, vyhledávat v minulosti záminky pro nároky a urážky. Neštítí se dokonce oslavování nacistických napomáhačů.

Bohužel se tyto jevy nevyhnuly ani České republice. Chápeme, že nezodpovědné kroky ojedinělých odvázaných komunálních úředníků neodráží náladu drtivé většiny obyvatel země. Svědčí o tom jak postoj, jejž vyjádřil prezident ČR Miloš Zeman, tak četné vzkazy nelhostejných českých občanů, kteří nám vyslovují rozhodný nesouhlas s výsměchem památce vojáků Rudé armády, již obětovali svoje životy pro osvobození Československá a jiných evropských zemí od nacizmu. Nicméně samotná existence takových jevů vyvolává nedůvěru ve vztazích mezi národy a může vést k novým historickým a politickým fobiím, nemluvě o tom, že ignorují Chartu OSN a jiné mezinárodněprávní a mravní imperativy.

Ve svém blahopřání lídrům jiných států u příležitosti Dne Vítězství prezident Ruské federace Vladimir Putin připomněl nezbytnost rázně čelit jakýmkoliv snahám o přepisování výsledků druhé světové války, ospravedlňování a zapomenutí nelidských zločinů spáchaných nacisty a jejich napomáhači.

Ponaučení z druhé světové války nás zavazují k solidaritě. Mír je dodnes křehký. Musíme si pamatovat, že války se nezahajují znenadání. Zlo sílí, snažíme-li se jej nevšímat. Jenom společně dokážeme čelit dnešním velice vážným hrozbám. Jenom na základě dobrých sousedských vztahů, vzájemného porozumění a respektování zájmů dokážeme řešit globální bezpečnostní problémy, aby ve světě panovaly ideály spravedlnosti a dobra.

Přeji vám blahobyt, prosperitu a klidné nebe!

Na Den Vítězství!
#Освобождение #Osvobození #Россия #Rusko #Чехия #Česko #Чехословакия #Československo #ВеликаяОтечественнаяВойна #VelkáVlasteneckáVálka #ВтораяМироваяВойна #DruháSvětováVálka #Победа #Vítězství #75летПобеды #история #dějiny #Победа75

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
9. 5. 2020 15:56
Ohodnotit příspěvek :
     

:)) si mě předběhl:)