Proč Putin poděkoval Trumpovi v telefonním rozhovoru

Proběhla telefonická konverzace mezi prezidenty Ruska a USA. Důvodem volání z Moskvy do Washingtonu bylo poskytnutí pomoci ruským zpravodajským službám americkými kolegy. Jde o pomoc při předcházení teroristickému útoku.

Centrum pro styk s veřejností FSB hlásí, že informace předávané americkou stranou zabránily teroristickému útoku v Petrohradě. Dva občané Ruska, jak je uvedeno ve zprávě, připravovali útoky na přeplněná místa v Petrohradu. Oba podezřelí byli zadrženi, provádějí se s nimi vyšetřovací akce. Uvádí se, že byly shromážděny důležité důkazy a věcné důkazy o přípravách na útok na novoroční svátky.

Podle nejnovějších informací bylo okamžitě zahájeno trestní řízení podle dvou článků Trestního zákona Ruské federace: jedná se o články 205 a 205.1 – příprava na teroristický čin a účast v teroristické organizaci.

Ze zprávy na oficiální internetové stránce prezidenta Ruska:

Vladimir Putin poděkoval Donaldu Trumpovi za informace předávané prostřednictvím zvláštních služeb, které pomohly zabránit spáchání teroristických činů v Rusku. Byla projednána řada otázek společného zájmu. Bylo dohodnuto pokračovat v dvoustranné spolupráci v boji proti terorismu.

V této souvislosti se na sítích diskutuje o tom, kdo by mohl být zadržený, vzhledem k tomu, že informace
o přípravě těchto lidí na teroristický útok v Petrohradě byly dostupné zvláštním službám Spojených států.

Mezitím se v USA povídá, že předávání informací ruským zvláštním službám je údajně druhem “omluvy” od Trumpa za “sankce proti Nord Stream-2”.

Je třeba poznamenat, že dnes Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s Angelou Merkelovou diskutoval
o Nord Stream-2, včetně amerických sankcí proti rusko-německému projektu, které americký kongres
představil jako samostatnou linii vojenského rozpočtu.

https://bit.ly/355Thu6

sdílet na