Proč Indie koupila ruský S-400 a ne americký Patriot

Indie si nárokuje svrchované právo na nákup zbraní z Ruska

Indie je svrchovaný stát a žádná země na světě, včetně Spojených států, nemá právo říkat, od koho nakupovat vojenské vybavení. Komentoval šéf indického ministerstva zahraničí Subrahmanyam Jaishankar, uvádí kanál NDTV .

Na dotaz novinářů před schůzkou s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem o nedávné akvizici ruských protiletadlových raketových systémů S-400, Jaishankar uvedl, že Indie je suverénní stát a nikdo nemá právo diktovat, včetně Spojených států, zda nakupovat zbraně z Ruska.

Nechtěli bychom, aby nám nějaký stát diktoval, co kupovat nebo nekupovat z Ruska, stejně jako by nám bylo diktováno, co kupovat nebo nekupovat z USA, zdůraznil.

Indický ministr dodal, že výběr vojenského vybavení a dodavatelů zbraní pro indickou armádu „je suverénní věcí Indie“.

Dříve se uvádělo, že Indie a Rusko podepsaly dohodu o dodávce pěti komponentů protiraketového raketového systému S-400 ve výši 5,43 miliard dolarů. 

Spojeným státům se toto rozhodnutí nelíbilo a Washington ohrožoval Nové Dillí sankcemi proti indickému vojensko-průmyslovému komplexu.

PROČ INDIE KOUPILA RUSKÝ S-400 A NE AMERICKÝ PATRIOT

Příběh, který budu vyprávět je pohádka, ale náznak v ní…. poučení.

Na tweetu byl napsán příběh. Doporučuji, abyste si ho přečetli:

“Jednou zlý drak vpadl do jedné indické vesnice…. Přiletí, ukradne nejkrásnější dívku, spálí všechny rýžové plodiny .. odletí pryč a radostně se směje.

Co všechno vesničané neudělali, aby se zatraceného draka zbavili: házeli kameny a stříleli šípy z oštěpů – nic nepomohlo, protože drak létalo vysoko a rychle.

Nakonec ve vesnici zůstala jen jedna krásná dívka – Zita, dcera místního farmáře. A ucházeli se o ní dva mladí muži. Jeden se jmenoval Sherkhan, byl synem bohatého průmyslníka z Dillí a druhý se jmenoval Radžu a byl prostým pouličním muzikantem.

A tak otec Zity oba zavolal a řekl:
— Stále mám jednu krásnou dceru, protože její sestra Gita byla minulý měsíc unesena drakem. A přísahám
na svou čest, že ji dám za ženu tomu z vás, kdo ochrání naši vesnici před drakem.

Sherkhan se zvedl, vytáhl balík dolarů, a řekl, že už se může začít připravovat svatba, nastoupil do vozu Mercedes a odjel do Dillí na veletrh zbraní DefExpo 2018.

Ale ubohý hudebník Radžu neměl dolary ani Mercedes, a tak posmutněl a šel kam ho nohy nesly, jeho oči
se dívaly směrem na sever, jen aby neviděl jak se jeho milovaná provdá za někoho jiného.

A chodil po vysokých horách, hlubokých lesích a širokých stepích. Cestou s velkým úspěchem pořádal koncerty indických písní. A tak šel a šel, dokud nenarazil čelem do velké cihlové zdi.

O měsíc později rozzářený Sherkhan přivezl do vesnice americký protidrakový komplex „Patriot“. 
Byl slavnostně nainstalován na návsi, vesničané kolem něj tančili a začali čekat.

Brzy se objevil drak, i když ne ze strany, odkud vždy létal, a proto musel být komplex naléhavě nasazen do celé vesnice. Zatímco ho přesouvali, drak jim přeletěl nad hlavami a spálil obchod s vonnými tyčinkami.

Pak zakroužil podruhé a hledal nějakou krásnou dívku.
Sherkhan na něj vystřelil, ale nezasáhl ho, protože drak letěl v nadmořské výšce třicet metrů a Patriot v zásadě nepracoval pod šedesát metrů.

Drak se zlověstně zasmál, přeletěl nad vesnicí a spálil čajovou plantáž. Poté Sherkhan znovu vystřelil – a znovu nezasáhl, protože drak přeletěl do výšky dvaceti pěti kilometrů a americký komplex výše než dvacet čtyři nedosáhne, a to ani za příznivého větru.

Vesničané byli vyčerpaní, protože neustále pohybovali PVO komplexem ručně, ale všechno bylo marné.

Třetí raketa se najednou „splašila“, přeletěla  do Indického oceánu a tehdy si Sherkhan uvědomil, že on a jeho otec se také stanou toulavými muzikanty, protože jedna raketa stála tři a půl milionu dolarů.

— Zvítězil si draku! Vezmi si Zitu! Zakřičel Sherkhan zoufale na monstrum. – Stejně mě neměla ráda!

Drak se zaradoval a odletěl do svého doupěte, aby se dal do pořádku, a otec nešťastné dívky a všichni vesničané začali hořce plakat.

A pak do nastalého ticha zaznělo hlasitě a rozhodně:

– Ne!

Všichni se otočili. Na náměstí stál silný traktor BAZ-6402 s protivzdušným obranným systémem S-400 „Triumf“, který byl již za ním nasazen v plné pohotovosti. Radžu stál vedle něj, v jedné ruce svíral kytaru a v druhé dálkové ovládání s červeným tlačítkem.

Jeho oči hořely nezkrotným ohněm.

Pevně ​​stiskl tlačítko, v režimu studeného startu vyletěla raketa, sekundu popřemýšlela a s velkým řevem odletěla pryč k jeskyni draka, která byla tři sta kilometrů od vesnice.

Drak právě dokončoval očistu zubů, když uslyšel přibližující se svištění.
Poté, co se usadil prach ze zubů, šupin a skalních úlomků,  z podzemní jeskyně vyběhly stovky krásných dívek. Mezi nimi byla i Gita.

Radžu vyprávěl, jak za zdí z červených cihel potkal dobré lidi, kteří když si vyslechli jeho příběh mu prodali nejnovější komplex.

— Ale neměl jsi žádné dolary! – zvolal Sherkhan. — Jak jsi to koupil? — Tito lidé plivali na dolary,“ zasmál se Radžu. — Mají všechno jen za rubly. 
A já jsem jich díky koncertům vydělal hodně, protože Rusové milují indické písně.

Následující den se ve vesnici konalo deset svateb najednou. Zita si vzala za muže Radžu a Gita se provdala za Sherkhana, protože on se také snažil a pokusil se je osvobodit a nebyla to jeho vina, že americká zbraň selhala.

………………. ……………….

— To je ono, soudruhu ministře obrany! – poručík dokončil čtení a položil scénář na stůl Sergeje Šojgu.

Ten se zamyšleně podíval na statečného důstojníka.

— Jste si jist, že ukázka v tomto scénáři je lepší než standardní prezentace uvádějící všechny technické vlastnosti produktu?

— Jasně! – vykřikl poručík. – O měsíc později byla smlouva naše, soudruhu ministře obrany!
A o dva týdny později byla podepsána smlouva s Indií na dodávku S-400.

Pentagon skřípal zuby a nadporučík dostal za úkol napsat scénář pro dodávku T-90 do Argentiny, kvůli které už týden studuje argentinské seriály.“

Odkaz na příspěvek autora.
http://www.iarex.ru/news/70536.html
https://topwar.ru/163071-indija-zajavila-o-suverennom-prave-zakupat-vooruzhenija-u-rossii.html

sdílet na