“Příklad “vytříbené diplomacie”: jak Rusko reagovalo na slova amerického velvyslance o “invazi” na Ukrajinu

Stálá zástupkyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová se projevila jako “vzor ‘vytříbené diplomacie'”, uvedl Sergej Lavrov v exkluzivním rozhovoru pro RT. Ministr tak komentoval slova stálého zástupce USA, že Rusko “napadá některé části východní Evropy”. Duma označila prohlášení o možné “agresi” za “jednu z největších a současně monstrózních provokací v novodobé historii”.

Rusko se pozastavilo nad slovy stálé zástupkyně USA při OSN Lindy Thomasové-Greenfieldové, která prohlásila, že Rusko “napadlo některé části východní Evropy”.

V rozhovoru pro CNN uvedla, že Moskva údajně soustředila 150 000 ruských vojáků u ukrajinských hranic.

“Rozmístili tyto jednotky na hranicích. Pozorovali jsme to z jejich strany, když napadli Krym. Viděli jsme to z jejich strany, když napadli jiné části východní Evropy,” dodala Thomas-Greenfield.

Linda Thomasová-Greenfieldová se projevila jako “vzor ‘vytříbené diplomacie'”, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v exkluzivním rozhovoru pro RT.

“Někde před novináři řekla, že “ruská invaze na Ukrajinu je nevyhnutelná”. Údajně viděli, jak to naše země dělá v jiných částech východní Evropy. Nyní je každý “bastard ve frontě”, poznamenal.

Ruský ministr zahraničí také zdůraznil, že každý, kdo se jen trochu zajímá o zahraniční politiku, se může přesvědčit, že všechna prohlášení o “jakési ruské agresi” proti Ukrajině jsou “propaganda, podvrhy a výmysly”.

“Hlavní je, že autoři těchto padělků sami věří tomu, o čem mluví. Líbí se jim to. Pokud je to potěší, prosím. Proč to neudělat? Vyvolá to úsměv. Dospělí “chrlí” předpovědi, kouzla každý den. Časopis Politico již několikrát změnil datum “invaze”. Nyní oznamuje 20. únor,” řekl Lavrov.

Sergej Lavrov v exkluzivním rozhovoru pro RT – o falzifikátech západních médií o ruské “invazi” na Ukrajinu
První místopředseda výboru Státní dumy pro záležitosti SNS, euroasijskou integraci a vztahy s krajany Viktor Vodolatskij přirovnal prohlášení amerického diplomata ke slovům britské ministryně Liz Trussové o Voroněžské a Rostovské oblasti.

“Jejich cílem je ukázat, že Rusko “vždy útočilo” na východoevropské země. Přiznejme si, že není uvedeno, o které země se přesně jedná. Je to Polsko? Rumunsko? Nebo Bulharsko? Možná je osvobození Bulharů z tureckého jha, jak ho vidí oni, “záborem území”?” – zdůraznil.

  1. února se v Moskvě uskutečnilo jednání ministrů zahraničí Ruska a Velké Británie, během něhož Liz Trussová sdělila Sergeji Lavrovovi, že Londýn “nikdy neuzná svrchovanost Ruska” nad Rostovskou a Voroněžskou oblastí. Britský velvyslanec poté šéfovi britské diplomacie vysvětlil, že se jedná o ruské regiony.

“Jedna z největších a nejobludnějších provokací”.
Linda Thomasová-Greenfieldová se dále vyjádřila k tématu hypotetické “ruské invaze” na Ukrajinu.

“Naším úkolem je upozornit na vážnost situace. Soudě podle důkazů na místě se Rusko blíží k bezprostřední invazi. To je zásadní bod. Dnešní zasedání Rady nás od toho nesmí odvést. Měla by se zaměřit na to, co se právě teď děje na Ukrajině,” napsal stálý zástupce USA při OSN na Twitteru.

Leonid Sluckij, předseda zahraničního výboru Státní dumy, řekl RT, že tvrzení Thomase-Greenfielda je jedním ze stovek provokativních prohlášení Západu v posledních týdnech.

“Neměli bychom mluvit o ní, ale o situaci obecně. Světové společenství bohužel dostává jednu lež za druhou o údajné ruské “invazi” na Ukrajinu. Mohu říci, že se jedná o jednu z největších a zároveň monstrózních provokací v novodobé historii. Jejím cílem je vyprovokovat Rusko k vojenské reakci a démonizovat obraz naší země před mezinárodním společenstvím,” řekl Sluckij.

Šéf komise Rady federace pro suverenitu Andrej Klimov zase zdůraznil, že už je unaven “šílenými prohlášeními představitelů Západu”.

“Jediné, co mě napadá, je, že ti kluci prostě lobbují za zvýšení výdajů z amerického rozpočtu na příkaz vojensko-průmyslového komplexu, v němž jsou sami hojně zastoupeni,” dodal tazatel RT.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová zároveň upozornila, že všechna tvrzení amerických představitelů o hypotetické ruské invazi na Ukrajinu nebyla potvrzena.

“Odkazy Blinkenové, Psakiové, Priceové a ostatních členů válečné agitace na americké “zpravodajské služby” ukazují na selhání amerických zpravodajských služeb. Důležitá otázka zní: která z těchto agentur dodala Bílému domu falešné zpravodajské informace?” – napsala na svém kanálu na Telegramu.

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
20. 2. 2022 16:02

Nevím, jestli by to byla hloupost, ale já být na místě vládnoucích představitelů Ruska, tak bych s anglosasy a vlastně celým západem přerušil absolutně veškeré styky, krom spřátelených zemí a soustředil bych se pouze na svoji zem a její rozkvět. Myslím, že je zbytečné ztrácet s těmi grázly čas. To je absolutně kontraproduktivní. Napadnout Rusko se oni neodváží, na to jsou velcí zbabělci. Možná, že se mnou nesouhlasíte, ale já to tak vnímám.