Přijdou až 2 000 000 uprchlíků a nikdy neodejdou.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40) vyzval Čechy, aby u sebe ubytovali ukrajinské uprchlíky. Podle ministerstva vnitra do Česka přijde až 400 tisíc lidí z Ukrajiny. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (52) je přesvědčen, že Ukrajinců dorazí nejméně milion, možná dva. Bývalý člen Ústředního krizového štábu uvedl, že Češi by měli počítat s tím, že lidé z Ukrajiny v ČR už zůstanou. „Máme málo dětí, Češi vymírají. Nemáme úplně rádi lidi ze Sýrie, tak se říkalo, že sem jednou půjde Ukrajina. Je to tady. Postupně bude Česko dosídlované Ukrajinci, Slováky a Rusy. To se nyní jen urychlí,“ sdělil svůj názor Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Pane doktore, vy jste v prohlášení na svém facebookovém profilu uvedl, že Češi by si měli uvědomit, že pomoc pro Ukrajinské uprchlíky není na pár dnů, ale třeba na rok. Že jim Češi budou pomáhat, než si pořídí byt a zcela se začlení. Podle vás se ti lidé po válce na Ukrajinu nevrátí?

Potkal jsem spoustu ukrajinských lékařů a sestřiček, mám plno osobních kontaktů, ještě jsem nezažil, že by někdo řekl, že se chce vrátit na Ukrajinu.

Počkejte, ale to jsou podle české vlády váleční uprchlíci. A pokud udrží Ukrajina nezávislost a zvládne boj s ruskými vojsky, tak se vrátí na Ukrajinu… Vy to snad vnímáte jinak?

Všichni z nich to chápou tak, že byli pozvaní, aby se stali občany České republiky. Už se tak všechno i zařizuje. Potřebují mít teď tak na rok byt, než začnou vydělávat a najdou si něco jiného. První jejich starost je třeba očipovat psy a kočky, zařídit místa pro děti…

To ale je vlastně z části ekonomická migrace, ne?

Ti lidé, která já znám, to mají často tak, že už tu někoho měli. Jedna paní tady třeba uklízela, nyní z Ukrajiny přiveze třeba pět či deset dalších lidí. Ta paní tady pracovala, teď přiveze další, nebo nějaký muž byl třeba na stavbě, zase někoho doveze. Už to všechno běží. Ti vysloveně uprchlíci nejdou do Česka, ti jdou někam blízko, do Česka jdou takoví, řekl bych, odvážnější.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jurecka-ministr-ubytovani-ukrajina-valka-cesko.A220311_081850_domaci_bur

Myslíte si, že do Česka tedy jdou lidé, kteří tento stát obohatí? Kteří budou časem znamenat přínos?

Česko je chce a Česká republika to myslí chytře. Plán, který jsem slyšel, je takový, aby přišel milion až dva miliony Ukrajinců a zůstali tady. Je to podobné, jako když Němci řekli, že vezmou každého chlapa, který dojde pěšky ze Sýrie. To byla výzva, která zajistí mladé, schopné, silné lidi. Když byste pro ně poslali letadlo, tak přijedou babičky. Spousta uprchlíků míří do katolického Polska, když jde někdo dál, až do ČR, tak je to na základě nějakého kontaktu, ví, že když jedou tak daleko, že se tu uchytí. Chtějí tu bydlet a zároveň naše firmy i český stát o ně má zájem, není nikdo, kdo by proti tomu byl. Je to dobře.

To by si asi měli hlavně uvědomit lidé, kteří si myslí, že jde o dočasnou pomoc…

Je potřeba si nalít čistého vína, jak to bude. Zároveň bych byl nerad, aby se Česká republika posunula na východ. Přeci jen na Ukrajině některé věci běží jinak, než jsme zvyklí v Evropské unii. Oni asi budou z části chtít, aby to tu běželo jako na Ukrajině.

Rozumím tomu, jak to myslíte. My bychom se i s Ukrajinci měli snažit posouvat dál na Západ…

Nám se ale nepodařilo za 30 let udělat z Čechů Němce. Jestli jsme si mysleli, že padnou komunisti a my jsme národ, který bude okamžitě bohatý a úspěšný, tak nyní zjišťujeme, že hranice v Chebu je pořád hrozně moc vysoká. Přes hranici můžeme přejít či přejet, ale mentálně jsme pořád jinde než Němci. Ukrajina je zase jinde od nás. Je to ale vítězství slovanské vzájemnosti, co chtěli naši obrozenci.

Na azylové řízení ale čekají frontu i Rusové, Bělorusové, další národy Ruské federace. Do pohybu se dává poměrně velká masa lidí, kteří nechtějí žít v Rusku. Budou také znamenat pro Česko obohacení?

My to ale přeci takto chceme. Jsme přece fakticky ve válce s Ruskem a když lidé budou z Ruska utíkat, tak to tady vyvolá nadšení, že by mohli Rusku dojít lidi. To asi ale nebude hned. Podívejte se na to z pohledu Rusů, kteří tady žijí. Dnes mohou říct, že nemají rádi Putina, pak mají šanci vyměnit ruský pas za český. Už nebudou potřebovat víza do Schengenu… Já jim rozumím, udělal bych na jejich místě to samé.

Rozumím, navíc české firmy, a řekl to v minulosti třeba i tehdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš, ty lidi z Východu potřebují. Takže je to dobře, protože k nám přijde pracovní síla i oživení populace. Vidíte to stejně?

Máme málo dětí, Češi vymírají. Nemáme úplně rádi lidi ze Sýrie, tak se říkalo, že sem jednou půjde Ukrajina. Je to tady. Postupně bude Česko dosídlované Ukrajinci, Slováky, Rusy… To se nyní jen urychlí. V tuto chvíli máme už 350 tisíc nových obyvatel, Hospodářská komora už tak nějak plánuje milion až dva, protože mluví o tom, že chce 300 až 600 tisíc mužů. Já to ale vidím v té medicíně, sem nepřichází lidi, aby tady otročili. Bude hlavně důležité si pak najít vztah s těmi jejich dětmi. Ti, co přijdou nyní, budou cítit vděk, ty jejich děti ale už budou hákliví na to, že jim někdo řekne, že jsou Ukrajinci.
https://bit.ly/3tPORFW

3.3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Petr
12. 3. 2022 18:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Šmucler , kde taková horda Ukrajinců najde zubaře ???? Když čech ho tu nenajde !

franc
12. 3. 2022 19:09
Odpovědět  Petr

Je to prosté milý Watsone.. Zubaři odcházejí z uk také a tedy tady nebude problém. Problém je na naší straně, protože vláda ukrajincům věnovala zdravotní pojištění a tak ti příchozí nebo stávající migranti tuto péči. Pak si mohou zavolat zdarma du uk, jak mají spravené zuby, mají totiž volání do uk zdarma. Pak můžou tít se pokochat za 1,-Kč do ZOO. A večer pák se jít natáhnou do některého z hotelů, či lázeňských hotelů . Krásný svět a život, ně? Kam by se vraceli.

ladik
13. 3. 2022 07:27
Odpovědět  franc

Kde na to vzít? Stanjura má jednoduché řešení – důchodci by si měli platit zdravotní pojištění ze svých žebráckých důchodů. Při 2 milionech důchodců má zpátky ZP pro přistěhovalce.

VAL
12. 3. 2022 19:29
Ohodnotit příspěvek :
     

zkouška

VAL
12. 3. 2022 19:30
Odpovědět  VAL

Za chladného jitrra
najde vandrovný u cesty uvázaného štíra. „Chudák malá…
ještě tady zmrzne,“ řekne si, štíra odváže a strčí si
ho za košili, aby štíra zahřál. Časem štír roztaje, ožije, a
okamžitě vandrovného bodne. „Štíre, vždyt jsem ti život
zachránil, proč jsi se mi takto odměnil? ptá se ho vandrovný.
„Taková je moje přirozenost pane,“ odpoví mu štír.

Pedro
12. 3. 2022 19:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Film „Volyň“ vám vše vysvětlí, ale musíte si vzít prášky.

zdena
12. 3. 2022 20:26
Odpovědět  Pedro

… jo Volyň…a nebudete až do konce života už klidně spát… já viděla „jen“ fotky a položilo mě to…. šílené…. Ale jinak : kdo zjistí, co za lidi sem vlastně doopravdy jde…. jistě spousta pracovitých a dobrých… ale i jiných…..kdo rozezná nácka ? Zabývá se tím vůbec někdo ?

franc
12. 3. 2022 20:31
Odpovědět  zdena

Jeden fígl existuje,..všichni do naha, to aby byly vidět ty orlice a kříže.

Albi
12. 3. 2022 20:48
Odpovědět  zdena

Možná nám na to odpoví siderické kyvadélko.
Ne, nezbláznila jsem se, ale před chvílí jsem viděla (a slyšela v TV) rozhovor s Petrem Cibulkou – jistě ho většina znáte a kdo ne, pak tady je ukázka:

https://www.stream.cz/stastne-pondeli/uz-pred-sesti-lety-predpovedel-co-bude-s-ukrajinou-co-prognozuje-dal-64327322#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sznhp.vidpbox&dop_req_id=oiZF77ivUn7-202203121845&dop_id=64327322&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Albi
12. 3. 2022 20:52
Odpovědět  Albi

Byl to snad nějaký rozhovoe s kandidáty na europoslance (nevím, jestli aktuální, nezkoumala jsem to, ale jestli ano a Cibulka bude zvolen i se svým kyvadélkem, bude to skoro katastrofa.
Vládnou-li uroposlanci se svými šílenými nápady nebo siderické kyvadélko, nevím, co je horší.
A blaničtí rytíři nikde – pověst nám toho naslibovala a kdy tedy přijedou, když dnes ne?

Albi
12. 3. 2022 20:54
Odpovědět  Albi

oprava: europoslanci

VAL
12. 3. 2022 22:17
Odpovědět  Albi

Ale seklo by mu to v kvartetu s Fréglem, Sedláčkem a Vystrčilem. Na jejich fotkách, s popiskem „Naši jurodiví“ bych moh trhnout slušnej peníz.
A jinak – Cibulka je, krom toho že je cvok, také zloděj. Ihned po propuštění z vazby a založení brněnského OF s Petrem Šabatou a Milanem Szarközim šlohnul komunistům tiskárnu a schoval si ji u Milanové babičky do stodoly. Inu, byly v ní barevné kovy. Od koho to vím? Od signatáře Charty 77 Milana Szarköziho, číslo průkazky OF 03 (Šabata měl tuším číslo 01 a Cibulka 02 – nebo naopak).

ladik
13. 3. 2022 07:31
Odpovědět  Albi

A ani Rusové.

VAL
12. 3. 2022 21:44
Odpovědět  zdena

Mám doma deník mojí babičky (1907) a maminky (1928), které se v r. 1947 vrátili z Volyně do Čech, že „komunisti to tam taky ovládnou, ale nemaj tam Sibiř“, uvádí důvod návratu babička. Zvláštní, že volynská selka veděla co občanům ČSR v to době ještě nedošlo, že… Tady je úryvek z deníku po kapitulaci Německa: „… a Chocholové (Ukrajinci) taky konaj svý dílo. Zbyška (polský soused, který přežil i řádění banderovců) s rodinou dobili, zapálili jim chalupu, tancujou, a volaj svoboda.“ A některé úryvky z deníků, třeba o vykuchání Polky zaživa, stažení z kůže jejího manžela a naházení jejich dětí do studny jsou úděsné. Snad jen proto jsem ty deníky četl jen jednou. A ne. Nezabývá.

Bigo2
13. 3. 2022 03:02
Odpovědět  VAL

Je to hrůza, ale nebojte se – tahle vláda skončí a všichni spolupracující parchanti budou odstraněni.
Ukrajinští uprchlíci, které sem současná vládní klika vpustila, budou mít na naši zemi tvrdý ekonomický dopad. Mnozí nemajetní Ukrajinci zůstanou – ti majetní a nevinní se vrátí domů do Ruského světa a možná jim budeme závidět. Sice na jedné straně zde mnozí zůstanou – na straně druhé ale, když už to musí být, je to pořád lepší než negři a musulmani z Afriky.
Pokud jde o Ukronácky, když k tomu bude vůle, neměl by bít problém je mezi uprchlíky najít. Záleží to na nás a doufejme, že nová vláda bude dbát především o naše zájmy, naší republiku, naše občany.

Bigo2
13. 3. 2022 14:27
Odpovědět  Bigo2

chybička se vloudila – samozřejmě má tam být „neměl by bÝt problém“

VAL
12. 3. 2022 21:17
Ohodnotit příspěvek :
     

pokus

KarelDar
12. 3. 2022 21:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať si je nastěhují do Strakovky a na Hrad!

Pavel
13. 3. 2022 17:51
Odpovědět  KarelDar

Pane Karle, tady to úplně dojelo, jsme kolonie úplně jak vyšitá z nějakého levného románu. Ti lidé, kteří to tady jako řídí námi opovrhují, jsme pro ně pouze materiál k vykořisťování. Ti se s námi bavit nebudou, ty řídí jiní mocní tohoto světa a lid je již přeformátovaný, alespoň jeho většina. Kdo je mladší a bude moci tak někam odejde, bude- li kam, my starší a staří tu už opravdu v této totalitě chcípneme, protože říci, že zemřeme by bylo slabé slovo.

Pavel
13. 3. 2022 17:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Vím, že to říkám stále dokola, ale všichni tito lidé, kteří jsou dnes u moci a nejen na vládních postech, ale na vysokých postech policie, soudnictví a bankovnictví byli vybráni globální smečkou plutokratů, která má zajistit rozklad této země, samozřejmě toto obdobné se děje i v jiných zemích Evropy. Bohužel, co lid chtěl to má. Jedině změna systému může pomoci řešení celého tohoto problému. Tento národ je ale již bohužel duševně mrtev, takže se nic nestane.