Prezident Zeman se s tím v Srbsku nepáral

Prezident Zeman se s tím v Srbsku nepáral. Hodně výbušná slova o Kosovu

Český prezident Miloš Zeman dnes v Bělehradu svému srbskému protějšku Aleksandru Vučići řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nikoli Kosovo.

Informovala o tom agentura AP. Zeman do Srbska přiletěl na třídenní návštěvu, během níž se chystá i na otevření česko-srbského podnikatelského fóra. Podobné výroky prezident pronesl již v minulosti.

„Mám rád Srbsko a Srby,“ řekl prezident Zeman po příletu podle informací agentury AP anglicky svému hostiteli. Pak měl tlumenějším hlasem dodat:
„A nemám rád Kosovo.“ Prezident Vučić mu vzápětí poděkoval.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček po dotazu ČTK, zda může prezidentův výrok potvrdit, uvedl, že:
„Názor pana prezidenta na Kosovo je dlouhodobě kritický a názor na Srbsko dlouhodobě pozitivní.“
Později však sdílel i odkaz na článek serveru pink.rs, jehož součástí je i video, na kterém zmiňovaná slova Zeman skutečně pronáší.

Zeman se ke Kosovu vyjádřil kriticky v minulosti již několikrát. Například v březnu 2017, kdy při návštěvě Chorvatska řekl, že je pro euroatlantickou integraci na Balkánu, ale bez Kosova. V dubnu 2015 v rozhovoru
pro srbský deník Večernje novosti uvedl, že uznání nezávislosti Kosova „otevřelo Pandořinu skříňku a zahájilo nebezpečný proces překreslování hranic na celém světě“. Zeman zopakoval, že on sám nezávislost Kosova neuznal. Tehdejšího kosovského vicepremiéra Hashima Thaçiho taktéž nazval válečným zločincem.

V dubnu 2014 při návštěvě Srbska Zeman prohlásil, že vybudování samostatných ozbrojených sil Kosova by znamenalo znovu vyzbrojit členy někdejší Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), jež páchala teroristické činy. Kosovo označil za velmi podivný stát se silným vlivem narkomafií. V březnu 2014 řekl: „Veřejně jsem vystupoval proti odtržení Kosova, kritizoval jsem, že ČR uznala nezávislost Kosova, a nyní svým způsobem sklízíme plody, které jsme zaseli. Bylo by pokrytecké tvrdit, že nezávislost Kosova je v pořádku a nezávislost Krymu je nemožná. Musíme každému měřit stejným metrem.“

Ve středu se Zeman sejde s Vučićem při oficiálním přijetí v Srbském paláci. Po asi půlhodinovém rozhovoru obou státníků bude následovat jednání národních delegací, při kterém Zemana za českou stranu doprovodí například ministři vnitra Jan Hamáček, obrany Lubomír Metnar, průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dopravy Vladimír Kremlík.

Jednat se má například o dodávce tramvají, autobusů či trolejbusů pro Bělehrad, o zapojení do výstavby železničních tratí, vybudování průmyslové zóny či o výstavbě bytů. Podle Havlíčka v Bělehradě mají 130 československých tramvají z osmdesátých a devadesátých let minulého století. České firmy městu nyní nabízejí tramvaje nově postavené na starém podvozku a také dodávku vozového parku na plyn, naftu a elektřinu. Výhledově by pak mohly navázat dodávky do dalších srbských měst, jako je Niš, dodal ministr.

Zeman se ještě ve středu odpoledne sejde se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou, která se ve čtvrtek v Praze zúčastní zasedání zemí Visegrádské čtyřky, kam kromě členských zemí (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) byly pozvány i západobalkánské státy.

Pobyt v Srbsku zakončí Zeman ve čtvrtek setkáním s předsedkyní srbského parlamentu Majou Gojkovičovou.

Ve funkci prezidenta Zeman navštívil Srbsko podruhé, poprvé zde byl v roce 2014.

Prezident Zeman právě během své návštěvy Srbska ve svém hotelu v Bělehradě přijal světově proslulého srbského režiséra Emira Kusturicu.

Setkání také potvrdil mluvčí prezidenta republiky, když na Twitteru zveřejnil fotku přímo ze schůzky.

Emira Nemanja Kusturicu, světově uznávaného režiséra a srbského patriota, navrhla také skupina zákonodárců do seznamu kandidátů na státní vyznamenání. Setkání prezidenta s filmovým režisérem pak značí, že Miloš Zeman by mohl návrhu vyhovět.  

Kusturicovo ocenění podporovali například poslanci Jaroslav Foldyna z ČSSD a Václav Klaus

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prezident-Zeman-se-s-tim-v-Srbsku-neparal-Hodne-vybusna-slova-o-Kosovu-595527

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prezident-Zeman-mel-v-Belehrade-utajenou-navstevu-Umelce-ktery-chtel-odejit-ze-studia-Emme-Smetane-595537

sdíletj na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
11. 9. 2019 15:11
Odpovědět  Janinna

On se nějak v poslední době nesere s ničím. Myslím, že mnozí diplomaté mu v tichosti tleskají, protože se nebudo muset bavit s kosovskými bandity na tom jednání V4 a Západního Balkánu.

Editor
11. 9. 2019 23:21
Odpovědět  Janinna

Dneska to zase nějak blbne s přihlašováním. Vidělas události? Dneska služební pivo zaperlilo, více méně se Zemanem souhlasil skoro se vším, ale snažil se to neříci nahlas.

Editor
11. 9. 2019 23:38
Odpovědět  Janinna

Tu jsem neviděl, šel jsem si vařit čaj a něco zakousnout a najednou koukám, želvy utekly, frrr a byly pryč 🙂

Editor
11. 9. 2019 23:58
Odpovědět  Janinna

To neznáš? To je jak člověku všechno dlouho trvá, šel brigádník želvám uklidit výběh v zoo a když ho šli zkontrolovat, tak želvy nikde. Kams je dal? Nikam, jsem otevřel vrátka, dal dovnitř koště a zapomněl jsem zavřít a když jsem se otočil, tak koukám, želvy udělaly frrrr a utekly …

Editor
12. 9. 2019 00:11
Odpovědět  Janinna

A máš absolvovanou feministiku a genderovou problematiku?

Editor
12. 9. 2019 00:28
Odpovědět  Janinna

a co děláš vlastně?