Praha 6 zakryla sochu maršála Koněva, aby ji chránila před vandaly. Plachtu záhy strhnul vandal

Vedení Prahy 6 v pátek dopoledne začalo zakrývat kontroverzní sochu sovětského maršála Koněva na náměstí Interbrigády. Radnice tak chce skulpturu ochránit před dalšími útoky vandalů. Socha bude zakryta, dokud radnice nerozhodne, jak s ní dál naloží. Kolem poledne už ji překrývala plachta na konstrukci lešení, nevydržela tam ale ani půl druhé hodiny. Neznámý vandal ji strhnul a odnesl.

Pracovníci během dopoledne kolem sochy postavili lešení a pokryli ji plachtou. Přibližně kolem jedné hodiny přišel ke konstrukci muž, který se zahalením sochy nesouhlasil, na lešení vylezl a plachtu strhnul. Pak ji pohodil za pomník. Podle svědků přislíbil, že kdykoli se plachta vrátí na místo, vrátí se i on. Je prý dokonce připraven rozebrat i lešení.

„Pomník čelí dlouhodobě vandalským útokům, potřísněn barvou bývá minimálně dvakrát do roka. Proto jsme se rozhodli  sochu zakrýt, aby byla těchto útoků ušetřena,“ řekl České televizi mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Podle jeho slov jde o momentálně nejlevnější a nejúčinnější způsob ochrany pomníku. Socha zůstane zakryta do té doby, než se vedení městské části rozhodne, jak s ní dál naloží. „Bude to záležet i na dalších jednáních, která povedou k přesunu nebo dalšímu způsobu ochrany pomníku. To vše se uvidí v průběhu času,“ řekl České televizi Šrámek.

Video Studio ČT24

Mluvčí Prahy 6: Sochu chceme ochránit, než rozhodneme, co s ní bude dál

Zastupitelstvo se sejde 12. září, řešit na něm bude osud sochy. Na dopis starosty Ondřeje Koláře (TOP 09), ve kterém vyzval k jednání o osudu sochy, ruská ambasáda zatím nijak nereagovala. Naproti tomu se podle Šrámka ozvalo už několik nadšenců, kteří o sochu projevili zájem pro svá historická muzea.

Potíže se sochou řeší radnice dlouhodobě

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) už dříve uvedl, že radnice zvažuje různé varianty, mimo jiné i oplocení sochy či její ostrahu 24 hodin denně. Nabídla také její přesun do zahrady ruské ambasády, která se však ostře ohradila jak vůči útokům proti soše maršála, tak proti úvahám o stěhování.

Sochu maršála Ivana Koněva v Bubenči při srpnovém výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy neznámý pachatel polil barvou a popsal. Policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za nějž pachateli hrozí až roční vězení.

Video Zpátky v čase. Koněvův pomník odhalili v roce 1980. Dnes budí kontroverze

Zpátky v čase. Koněvův pomník odhalili v roce 1980. Dnes budí kontroverze

Zdroj: Televizní noviny ČST

Ruské velvyslanectví pomalování sochy označilo za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d’affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2910350-praha-6-zakryva-kontroverzni-sochu-koneva

Podle informací Deníku N se jednalo o proruského aktivistu Lukáše Černohorského.

https://video.aktualne.cz/dvtv/aktivista-strhl-plachtu-ze-sochy-koneva-na-praze-6-sochu-zak/r~db794280cb1811e9a24cac1f6b220ee8/

NSDAP 09! Nas*aný Ovčáček totálně vypěnil. Zakrytý Koněv a nový vývoj ze všech stran

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/NSDAP-09-Nas-any-Ovcacek-totalne-vypenil-Zakryty-Konev-a-novy-vyvoj-ze-vsech-stran-594285

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
30. 8. 2019 21:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Na oba Koláče by už měl někdo hodit síť a dát jim svěrací kazajku… přinejmenším. Jakýpak vandal? vlastenec který ví komu vděčí za život a člověk co má páteř. Kdybych byla z Prahy, tak tomu “vandalovi” pomůžu bez váhání.
Ovčáček opět skvěle. Má dobrý tah na branku.
Stejně před pár dny o památníku skoro nikdo ani nevěděl, a teď tam lidi nosí kytky. Dobrý:))

Editor
30. 8. 2019 21:38
Odpovědět  Janinna

Dojedou na to, dříve nebo později.
Díky, jak se má horal?

Editor
30. 8. 2019 21:51
Odpovědět  josh-xy

:))… a ty? dlouho si se neozval?

Editor
30. 8. 2019 22:16
Odpovědět  Janinna

Čas?… jak to bylo v tom jednom článku…. to nejcennější co člověk má?:)) Přelétla jsem ten článek, vlastně podobné shrnutí jako v tom mém článku Komu zvoní umíráček. To je dobrý:) Už se jich vyrojilo jak máku, jenom v čété zaspali dobu.

Editor
30. 8. 2019 23:10
Odpovědět  josh-xy

Určitě je hrdinně porazí. Já mám svého oblíbence Hercule Poirota:)

Editor
31. 8. 2019 09:37
Odpovědět  Janinna

A pomůžou mu Profesionálové. Bodie a Doyle to jistííííí

Editor
1. 9. 2019 00:15
Odpovědět  josh-xy

To jako fakt?… debil, zalezl a teď ani necekne. To snad není pravda co za svoloč ti Pražáci volí.
Ufff,… jsem tak ráda, že patřím k té skupině nevzdělaných buranů z venkova co jim kazí normy.