PR za tisíce v Playboyi vyměnil za Koněva

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: PR za tisíce v Playboyi vyměnil za Koněva. Starosta Prahy 6, syn diplomata a Drahošova strůjce Petra Koláře, velí: ….. NA RUSKO!

Kdyby to nebylo k pláči, možná bych se smál tomu, co předvádí starosta Prahy 6 za TOP 09 Ondřej Kolář v souvislosti s barvou politou sochou generála Koněva.

Chápu, že jde o levnější PR, než když radnice předloni za jeho sebeprezentaci v Playboyi zaplatila 50 tisíc korun z kapes občanů (což „milostivě“ po provalení kauzy nahradil ze svého).

Chápu také důsledky výchovy v rodině bývalého diplomata a představitele Evropských hodnot Petra Koláře, který je znám svými protiruskými postoji a naopak až nekritickým pohledem, eufemisticky řečeno, na USA a EU. Ale všeho moc škodí a některá „hrdinství“ jsou vskutku levná.

Kauzu polití sochy sovětského maršála Koněva z minulého týdne jsem původně sledoval spíše zpovzdálí.
Další „hrdinové“ a „pozdní disidenti“ zřejmě potřebují vyplnit vzduchoprázdno při nedostatku ega či mozkových buněk. Vandalové ukájející se nad poškozováním soch, pomníků, památníků…
V současnosti se jim často říká „performeři“. Nebo třeba nějací protiruští provokatéři. No co?
Těch bylo – a bohužel bude.

Jaký táta, takový syn. Kdo z nich bude hrát proti Rusku prim?

Ale postupně mě zaujala několikerá prohlášení starosty Prahy 6, kde ona poškozená socha sovětského vojevůdce stojí, jistého Ondřeje Koláře z TOP 09. O tom, že sochu – památník osvobození Prahy, potažmo České republiky Sovětskou armádou od nacistického Německa – radnice nenechá umýt.  

  • Že lidé, kteří ji nakonec umyli, jsou ruští trollové.
  • Nebo že když se pán nazlobí, tak socha může jít vlastně do sběru.
  • Že nebude za „pucfleka“ a „dokola leštit (Rusům) generálské holínky“. 

Trochu jsem si zahledal a začal spojovat jedna a jedna dohromady. Syn Drahošova „stvořitele“ (viz níže), bývalého diplomata, a předsedy dozorčí rady Evropských hodnot Petra Koláře. Starosta, který pravidelně vyvěšuje na radnici tibetskou vlajku a který si v časopise Playboy dělal předloni sebepropagaci za peníze daňových poplatníků (byť necelých 50 tisíc po vypuknutí této kauzy zaplatil ze svého). Nepochybně charakter.

Velkoústá mediální vyjádření. Trochu levné hrdinství

„Vnímáme to tak, že to je socha sovětského vojevůdce a Rusko je nástupnický stát Sovětského svazu. Proto s Rusy léta hovoříme o tom, že bychom sochu rádi přesunuli, případně kam. Oni se tomu brání a stěžují si. Neuvědomují si ale, že to je to jediné, co mohou dělat. Nám když dojde trpělivost, tak sochu můžeme klidně uklidit do sběru,“ uvedl třeba pro server Lidovky.

„Nevidím důvod, když se Rusové neustále vměšují do našich záležitostí, říkají nám, co bychom měli dělat se svým majetkem, posílají kvůli tomu diplomatické nóty nebo si zvou naše diplomaty na kobereček a zároveň se nestarají o naše pomníky. Proč bych jim měl dělat ‚pucfleka‘ a pořád jim dokola leštit generálské holínky.“

Velkoústá a zavádějící prohlášení v tom žádoucím směru zřejmě podědil po otci. Ostatně myslím, že jeho výroky výše posoudíte sami bez mého bližšího komentáře. Pořád se jedná o docela důležitý památník (který má navíc relativně nově dovysvětlující tabulku s textem, abychom si náhodou nemysleli, že šlo snad jen o hrdinu).

O lidech, kteří nakonec sochu na vlastní náklady vyčistili, se pro tentýž server vyjádřil jako o ruských trollech. Nevím, jestli tady k tomu měl nějaký důvod, nebo důkaz:

„Jsem názoru, že věci je dobré pojmenovávat pravými jmény. A lidé by se neměli bát a stydět říkat pravdu. Když piedestal drhne člověk, který se netají svou proruskou orientací, otevřeně podporuje prezidenta Putina a šíří dezinformace, je to ruský nebo proruský troll.“

To by v tom byl Putin, aby nezmínil Zemana

„Je to další skládačka do série incidentů, které tuto sochu provázejí. Byť jde samozřejmě o vandalství, mám pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení, neboť to, co se děje jen o pár kilometrů dál, na Hradě, logicky vyvolává i tyto rozporuplné reakce. Možná že než začneme pátrat po tom, kdo použil barvy, měli bychom zapátrat a ukázat na toho, kdo zatím nutí svým jednáním Čechy brát do rukou barvy. A možná je už konečně načase začít zcela vážně jednat o přesunu sochy Koněva na zahradu ruské ambasády,“ prohlásil pak pro server Týden.

„Abychom poškozování pomníku zabránili, už jsme toho udělali hodně a přestože desky vysvětlují, co všechno Koněv za svůj život ‚dokázal‘, vox populi mluví jasně. Dejvice Koněva nechtějí,“ napsala mimo jiné Praha 6 na svém facebooku.

No nevím, jestli „vox populi“ mluví jasně, když si pár jedinců – vandalů jednou za čas vytahuje kšandy a polívá pomník sovětského vojevůdce. Kolářův odkaz na Hrad pak je evidentně účelový a opět po vzoru tatínka dokáže ohnout realitu tak, aby v tomto případě cokoliv negativního přiřknul Miloši Zemanovi, potažmo Rusku.

Zajímala by mě reakce Ondřeje Koláře, kdyby někdo barvami a třeba textem „Pravda a láska = humanitární bombardování?“ potřísnil nějakou z laviček Václava Havla, nebo srdíčko na jeho náměstíčku (patřilo-li by pod jím spravovanou část Prahy). Byť nejde o památník, dokáži si hysterii v očích pana Koláře představit.
To by bylo křiku, jako když někdo prckovi rozbije hračku.

Zrození mýtu „slušný“ Jiří Drahoš

Jen poznámka pod čarou k mému tvrzení, že tatínek Ondřeje Koláře Petr byl jedním z loutkářů a šedých eminencí v zákulisí poslední prezidentské volbě u nás.

V roce 2018 v rozhovoru pro Seznam řekl Petr Kolář, jak se započalo zrození mýtu o „slušném“ Jiřím Drahošovi z Jablunkova: „Jsem poměrně racionální člověk a vyhodnotil jsem si, že potřebujeme změnu, že už si nemůžeme dovolit tohoto prezidenta, i když jsme si ho zasloužili a dobře nám tak. Já jsem u voličů Miloše Zemana vnímán jako ‚Antizeman‘, jsem k němu kritický, tak jsem si vyhodnotil, že bych nebyl pravý kandidát. Rozhlížel jsem se proto kolem sebe, zda by nebyl jiný vhodný kandidát, s jehož postoji bych se mohl identifikovat. A potom jsme měli pár schůzek s panem profesorem Drahošem.“

A v DVTV rovněž předloni uvedl: „Když jsem s ním měl možnost mluvit od toho března, kdy jsme se poprvé bavili o tom, jestli ho podpořím nebo ne, tak jsem se ujistil, že jeho názory a jeho světonázor je naprosto v pořádku, konvenuje tomu mému a byl jsem k dispozici, abych mu ty jeho správné názory, pokud mohu, alespoň trochu argumentačně vyfutroval. A to se děje. PREZIDENTSKÝ KANDIDÁT DRAHOŠ UŽ DOKÁŽE NEJENOM ŘÍCT, ŽE PATŘÍME NA ZÁPAD, TAKÉ DOKÁŽE ŘÍCT, PROČ TAM MÁME PATŘIT.“

https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-tomase-vyorala-pr-za-tisice-v-playboyi-vymenil-za-koneva-starosta-prahy-6-syn

sdílet na