Portugalsko bude s migranty zacházet jako s občany, získají zdravotní péči

Podle ČTK – Portugalsko bude v rámci zdravotní krize se všemi cizinci s žádostí o pobyt zacházet jako se svými občany. Nařízení, které má migrantům zaručit přístup ke zdravotní péči a dalším veřejným službám, začne platit v pondělí a potrvá nejméně do 1. června.

Kvalifikují se cizinci, kteří prokážou, že si podali žádost o pobyt či azyl. Na oplátku jim bude zpřístupněna státní zdravotní péče, sociální dávky, možnost založit si bankovní účet či uzavřít pracovní a nájemní smlouvy.

“Lidé by neměli být zbavení svých práv na zdravotní a veřejné služby jenom proto, že jejich žádosti ještě nebyly zpracovány,” uvedla mluvčí portugalského ministerstva vnitra. “V této výjimečné době musíme migrantům zajistit jejich práva,” dodala.

Opatření si také klade za cíl snížit riziko přenosu nákazy mezi žadateli a příslušnými úředníky.

Portugalsko dosud eviduje 5170 potvrzených případů nákazy a 100 úmrtí, tamní úřady očekávají, že krize v zemi dosáhne svého vrcholu na konci května.

V jihoevropské zemi bylo podle oficiálních statistik v roce 2019 okolo 580 tisíc imigrantů, nejpočetnější skupinou jsou Brazilci, následovaní Rumuny, Ukrajinci, Brity a Číňany.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/portugalsko-bude-s-migranty-zachazet-jako-s-obcany-ziskaji-z/r~a492630a710811ea842f0cc47ab5f122/?

NĚMECKO: Za migranty se letos přistěhovalo už přes 10 tisíc příbuzných

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Více než 10 tisíc rodinných příslušníků se letos do listopadu přistěhovalo do Německa za svými příbuznými migranty, kteří v zemi získali takzvanou doplňkovou ochranu. Informovalo o tom v pondělí německé ministerstvo zahraničí.

Zneužívají slučování rodin

V rámci slučování rodin bylo v období leden až listopad vízum uděleno 10 461 lidem, sdělilo ministerstvo. Slučování rodin migrantů, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze doplňkovou ochranu, bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené. Loni vláda velké koalice CDU/CSU a SPD po dlouhých sporech došla ke kompromisu, který slučování rodin od začátku srpna 2018 opět umožnil. Německo si ale stanovilo horní hranici vydaných dočasných víz na tisíc měsíčně.

Problematická “doplňková ochrana”

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale kterým v zemích původu hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce v Sýrii. Ta už ale na drtivé většině území Sýrie více než rok není. Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. V obou případech je možné pobyt prodloužit.

Rudolf Hruboň

sdíletj na