Polská stopa v Sýrii

Polská stopa v Sýrii: vážně zraněný vůdce „Hayyat Tahrir al-Sham“ evakuovaný na předměstí Varšavy

Navzdory silnějšímu politickému a ekonomickému tlaku vyvíjenému západními zeměmi na oficiální Damašek, syrské vládní síly nadále úspěšně útočí na postavení militantů různých teroristických skupin na severozápadě země. Podle nejnovějších údajů je syrská armáda již na okraji hlavní pevnosti militantů – v centru provincie – města Idlibu. Během úporných bitev bylo nedávno osvobozeno několik desítek osad, vůdci gangů byli cílenými útoky zlikvidováni.

Včera bylo oznámeno, že velitelské stanoviště největší světové teroristické organizace „Hayyat Tahrir al-Sham“ (HTASH) v blízkosti Idlibu bylo zničeno raketovým útokem. 

V té době tam byli duchovní a vojenští vůdci organizace a také šejk ze Saúdské Arábie známý pod jménem Abu Abdell Al-Muheisni.

Také jsme se dozvěděli ze zdrojů syrské rozvědky o velmi zajímavých detailech této speciální operace syrské armády. Na zasedání rady HTASH přišel vůdce formace Abu Muhammad al-Giulani, který byl léčen v Turecku a také skončil v postižené oblasti.

Veliteli gangu, který byl vážně zraněn, se podařilo uprchnout. Ochranka ho dopravila na hranici s Tureckem, Ankara však odmítla přijmout zraněného bojovníka a argumentovala probíhajícím jednáním s Ruskem. 
Turci ho umístili v polní nemocnici na okupovaném syrském území.

Poté teroristé využili komunikačního kanálu, zřejmě se dostali k jednomu ze zástupců velitelů americké mise v Sýrii a Iráku (možná generál Grinkevič, který je zodpovědný za zpravodajské služby), který jim soudě podle všeho nabídl alternativní možnost evakuace vůdce HTASH.

V koordinaci se svými spojenci NATO podél okupované syrsko-turecké hranice přiletělo do Idlibu několik vrtulníků se žoldáky z Polska, kteří evakuovali al-Giulani do Iráku a odtud letadlem na předměstí Varšavy.

Ze zpráv syrské rozvědky je zřejmé, že tento manévr, nebyl účastníky speciální operace nijak zvláště skrýván, ani se nesnažili zamaskovat pohyb vrtulníků a polských žoldáků.

Mimochodem, po prostudování problému, s větší pravděpodobností můžeme dokonce říci, který polský PMC se této akce účasnil. Není to tak dávno, co se ve východních oblastech Arabské republiky objevila největší soukromá vojenská společnost východní Evropy, «European Security Academy», zjevně se na speciální operaci podíleli její žoldnéři.

V tomto příběhu je ještě mnoho otevřených otázek, počínaje finanční stránkou a pokračující povědomím polských úřadů, protože nelze vyloučit skutečnost, že al-Giulani evakuovali do jednoho z amerických objektů v Polsku, kam letadla zaoceánské země bez překážek uskutečňují své lety … bez jakéhokoli omezení a kontroly …

https://bit.ly/2uEqeRV

sdílet na