nezařazené

Polákům vypnuli plyn, zaplatí za to Češi. Placení rublem? Habaďůra, bylo to jinak. Expert řekl vše

Energetický analytik Vladimír Štěpán se v rozhovoru pro RadioUniversum.cz vyjádřil zejména k otázce ruského plynu. Podle jeho slov ti, kteří chtějí okamžitě přestat odebírat ruský plyn, vůbec nevědí, o čem mluví. Hovořil i o tom, zda Západ dokáže sankcemi přinutit Rusko, aby se stáhlo z Ukrajiny, a také proč přerušení dodávek přes Polsko postihne Česko.

Štěpán úvodem reaguje na zprávu, že Rusko ukončuje dodávky plynu potrubím Jamal přes Polsko. Co to znamená například pro nás? „Je potřeba si říct, že Rusko má takzvané dvoustranné smlouvy – a těch je asi třicet – na dodávku ruského plynu; dlouhodobé, i na dvacet a více roků. Plyn na základě těchto smluv jde přes Nord Stream 1 a přes Rusko. Plynovod Jamal byl určený pro krátkodobé dodávky, proto to, že je volná kapacita, neznamená teoreticky vůbec nic, protože aukce probíhají každý den. Buď si objedná Gazprom, nebo zákazník, takže to, že ten plynovod není využívaný, nemusíme přeceňovat. Horší je, když na základě politického vývoje Gazprom řekne, že končí dodávky přes Jamal,“ poznamenal Štěpán.

Dosud podle něj byla dohoda, že Polákům přes Jamal dodávat nebude, ale bude tudy dodávat do Německa. „Z tohohle pohledu nám ubyl jeden zdroj a pro nás je to zcela zásadní, protože tímto plynovodem byl dodáván plyn na burzu a Česká republika kupuje téměř 100 % svého plynu právě na burze. To znamená, že okamžitě byla postižena zvýšením cen u plynu na burzách tak, jak to vidíme, okamžitě se to promítá do cen, za které nakupují plyn obchodníci, takže můžeme tento rok čekat ještě dvojí zdražování plynu,“ zmínil Štěpán.

Tento krok je podle jeho slov směřovaný tak, že Gazprom je na základě dvoustranných smluv odpovědný za dodávku a byl by finančně penalizován za každý kubík, který by podle těch smluv nedodal. Jenže… „V tomto případě on ale není povinen dodat nic, a jestliže se rozhodli, že tudy dodávat nebudou, tak to znamená, že končí energetická burza. Že Jamalem plyn dodáván na burzu nebude, a tím pádem na burze nebude plyn anebo bude za obrovské ceny. Ten, kdo kupuje na burze, tak bude finančně postižen, popřípadě mu bude hrozit, že plyn mu bude fyzicky chybět. Takže to je takový základní důsledek tohoto,“ dodal Štěpán s tím, že na plynové burze jsou závislé téměř všechny státy.

„V situaci, kdy Jamal nefungoval, němečtí obchodníci dodávali na burzu a také kupovali z burzy a za ty burzovní ceny to prodávali do České republiky. Řádově jsou to čtyři největší obchodníci, kteří sem dodávají z Německa, takže my kupujeme ruský plyn z Německa za burzovní ceny, což znamená, že místo tak šesti korun z dlouhodobých kontraktů to kupujeme za pětadvacet. A to kupujeme devět miliard kubíků, rozdíl je 15 korun, takže to je tak 100 až 150 miliard za rok, o co přicházíme tím, že nemáme ten dlouhodobý kontrakt, a teď i tím, že Gazprom přestal dodávat přes Jamal. Tím se nám to násobí,“ hovořil Štěpán o zvyšování cen.

On sám předpokládal, že ve chvíli, kdy Rusko stoplo Jamal, že stoupne cena na burze, ale že to prakticky nebude až tak dramatické. „Už poslední měsíce Gazprom velmi výrazně snížil nebo úplně zastavil dodávky plynu přes Jamal a na trhu se zase tak moc nedělo. Ale on nastal další faktor, který toto riziko zvýraznil, a to bylo to, že Ukrajina uzavřela kompresní stanici Sochranovka pro tranzit přes Ukrajinu. To je jedna věc a druhá věc je, že v Německu zabavili ruský majetek, který byl podílem v energetických firmách typu WINGAS a tak dále, které jsou obrovské, a tím pádem se množství ruského plynu dodávaného do Německa snížilo o 20 %,“ uvedl Štěpán.

Vyjádřil se také k tomu, jak se hovořilo o tom, že požadavky platby v rublech jsou nepřijatelné. Agentura Bloomberg však nedávno zveřejnila informaci, že rublový účet si zřídilo dvacet evropských odběratelů. 

„Politici si hrají své hry, udělali z toho něco monstrózního, jak ten Putin zase nechce dodávat plyn a jak ovládne a jak vydělá na kurzových změnách… a ono nic z toho není pravda. On je to úplně normální obchodní případ, jak jsem říkal – že Rus jediné, z čeho měl strach, bylo, že bude dodávat plyn a jeho odběratel to zaplatí tuzemské západoevropské bance, která to nepřevede do Ruska. A to byl jediný problém. Ten se odstranil velmi rychle, když firmy pochopily, že se jedná pouze o administrativní problém. Začal německý Uniper, který to řekl okamžitě, pak se přidali Rakušáci a pak další firmy – a dneska už je to z hlediska byznysu naprosto nezajímavé,“ zmínil Štěpán.

https://bit.ly/3NAXEDV

sdíletj na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
26. 5. 2022 09:59

Tady není co řešit. Odborníci vědí, politici jsou dementi, kteří netuší vůbec nic. Kéž by zmrzli pouze politici, kteří tuhle propagandu lží rozpoutali. Víme kdo to je. Stačí si jejich jména pamatovat…. Výsledek se dostaví sám. Opravdu nepochopím tzv. “odborníky”, kteří přitakávají husímu kejhání v Evropské komisi. Je jich hodně. Z jejich “erudice” vstávají vlasy hrůzou….

Helena2
26. 5. 2022 12:23
Odpovědět  Pijack

Politici nejsou dementi. Ti jsou za to co právě dělají a nedělají PLACENI !! A husímu kejhání v EU přitakávají za hodně velký balík. Jak je to jednoduché, že?

Milan ze Zahrady Čech
26. 5. 2022 16:23
Odpovědět  Pijack

Dementi jsou bez debat ti co to hodili pětiděsu.

Asi tak
26. 5. 2022 10:16

Super rozhovor s odborníkem, který by měl být prezentován povinně ve všech médiích. Výsledek trestu pro politiky by se dostavil, jako samozřejmost,…a jako precedent !!!!

Gales
26. 5. 2022 10:33

Fialovej bandita vyslal jasnej signál,že plyn z ruska nepotřebujeme.Tak jaképak obavy z nedostatku plynu? Přeci mu musíme věřit,vždyď nám dělá premiéra. Nebo nám jako premiér lže?

Ladislav
26. 5. 2022 11:04
Odpovědět  Gales

Jsme ještě Česká republika? Nebo Banderostan? K fašismu nás ta Fyjalova sebranka už přivedla! Pane Putine, udělejte tu čístku od nacistů v celé Evropě!

Asi tak
26. 5. 2022 11:09
Odpovědět  Gales

Zavřít to fialový….do mrazáku

Pavel
26. 5. 2022 11:13
Odpovědět  Gales

Já tyto lidi nechci nikdy nazývat premiér, vláda apod. To je obrovská degradace těchto pojmů. Už nám tu vládli kdejací arogantní lidé, člověk je má v živé paměti, ale tito skutečně překonali veškerou možnou hranici vládnutí. Pro mne nejsou ničím i když vím, že fakticky mne ohrožují. Proto je nikdy nebudu nazývat slova, kteří si slušní lidé ve vedení státu zaslouží.

All
26. 5. 2022 22:58
Odpovědět  Pavel

Ti hajzlové u nás jen obsadili vládní budovy,ukázalo se,že neoprávněně,vůbec to nejsou žádní ministři,ani premiér,ukázali se jako nacisté a rozpoutávači války,sprostí vrahové.Fialové bestie,

Pavel
26. 5. 2022 11:06

Škůdci zemští z nás mají legraci, ty řídí jiní lichváři ze zámoří. Paní Helena to tady psala jasně, jde o likvidaci našeho hospodářství a absolutní poddanost světovému globálu řízenému ze států. Čím dříve to všichni pochopí tím lépe. To vše, co se zde děje je úmysl, o tom se nedá pochybovat. Jsou to neználci, ale tak blbí nejsou, je to prostě úmysl. Musíme si uvědomit jediné, to co se zde děje je plánovaný kolaps hospodářství.

Frank
26. 5. 2022 12:09

A co na to blbý fialový hnus?

Helena2
26. 5. 2022 12:59
Odpovědět  Frank

Nic, chechtají se nám do ksichtů až se za břicha popadají! Musí splnit zadání jejich pasáků! Udělat z naší republiky průtokový bankomat: vyrábět v něm.montovnách pro němčoury za pár šupů, nakupovat v nadnárodních řetězcích komplet dovážené zboží a nechat všechny zisky plynout na západ a platit astronomický nájem v bytech, které čecháčkové budou nuceni prodat, aby zaplatili plyn a elektřinu a PHM a které koupí němčouři a jejich skvadra-i amíci si ukousnou.

václav
26. 5. 2022 20:04
Odpovědět  Frank

Ten nás má v paži. Co na to národ, obyčejní lidé, proberou se až budou rýt držkou v zemi?