nezařazenépolitika

Podívejte se na rvačku v tureckém parlamentu kvůli ‚urážce‘ Erdogana

Turecký parlament, jak je v něm zvykem, si ve středu zase užil jednu ze svých periodicky se opakujících pěstních bitev, když se strhla pěkná mela mezi opozičními politiky a členy vládnoucí strany AKP, která rvačku zjevně začala, když jeden z opozičních vůdců „urazil“ prezidenta  Recep Tayyip Erodgana.

Urážky se na tiskové konferenci před zasedáním parlamentu dopustil Engin Ozkoc předseda Republikánské lidové strany (známé pod tureckým akronymem CHP). Divoká výměna pěstních úderů přišla hned nato a neúčastnili se jí jen muži ale v rámci genderové inkluzivity se do ní zapojily i jak vidno emancipované ženské poslankyně této zákonodárné komory.

Ozkok později své poznámky z této tiskové konference shrnu na Twitteru a to následovně: „Člověk, který se stal spolu-předsedou Projektu za Velký střední východ, který schvaluje zamordování tří milionů muslimů, který volá po ‚hlavách‘ mučedníků je hanebný, bezectný, zavrženíhodný bídák! Takový člověk nemůže být prezidentem Turecké republiky!“

Erdogan sám sebe příležitostně nazýval „spolu-předsedou“ nebo „spolu-prezidentem“ vágně definovaného „Projektu Velkého středního východu,“ čímž Erdogan myslí Střední východ stmelený dohromady pod vedením schopných vladařů a silných obhájců islámské víry, jako je Recep Tayyip Erdogan.

Tím „zamordováním tří milionů muslimů“ v komentáři bylo nejspíš myšleno Erdoganovo soukromé vyjadřování k masovým hrobům z genocidy Arménů, která začínala jako pokus o nucenou konverzi křesťanských Arménů na islám, což ale nefungovalo a narušovaly se tak aspirace Otomanské říše, neboť Erdogan sám tolik muslimů nezabil, ten se během své kariéry zasloužil o daleko menší čísla pozabíjených muslimů (i nemuslimů), naposledy hlavně v Sýrii, k níž se v poslední době vyjadřuje tak, že odpůrcům Turecka v této zemi brzy už „hlava na ramenou nezůstane,“ když ho řádně neposlechnou a nevyklidí provincii Idlib, kterou by si Sýrie drze chce vzít zpátky.

Erdogan je, pokud jde o „urážky“, notoricky přecitlivělý a urážka jeho majestátu je ve skutečnosti i porušením tureckého zákona. Kromě toho, že Ozkok dosta od členů Erdoganovy strany po čumáku, jakmile vstoupil na půdu parlamentu, tak rovněž bude za svoji rouhačnou řeč čelit trestnímu obvinění.

„Jelikož toto prohlášení učinil jako mluvčí CHP, tak toto prohlášení poukazuje, že se nacházíme v nové fázi očerňující kampaně CHP proti našemu prezidentovi a jeho politiky pomocí sprostých urážek,“ řekl jeden z Erdoganových právníků, čímž zjevně poukazoval na to, jak se strana CHP drze od Ozkoca nedistancovala a vůbec jeho poznámky řádně neodsoudila.

Zákonodárci se vzájemně strkají, když v tureckém parlamentu v Ankaře v Turecku ve středu 4. března 2020 propukává rvačka. Bitka se v tureckém parlamentu strhla mezi zákonodárci z opozičních stran během vypjaté diskuse o tureckém vojenském vpádu do severozápadní Sýrie. (Fotky AP)

4 Mar 2020

https://bit.ly/2VMEFP3

Zdroj: https://www.breitbart.com/national-security/2020/03/04/watch-brawl-erupts-in-turkish-parliament-over-insult-to-erdogan/

sdílet na