Petříčkovo ministerstvo vyzývá Rusko: Respektujte lidská práva

České ministerstvo zahraničí je znepokojeno hromadným zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě. Na svém twitterovém účtu vyzvalo ruské úřady, aby respektovaly základní lidská práva. Při sobotní demonstraci proti zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva zadržela policie v centru ruské metropole několik set lidí. Zásah proti demonstrantům kritizují i někteří čeští politici, napsala ČTK.

„Jsme znepokojeni opětovným masovým zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě,“ uvedlo dnes české ministerstvo zahraničí. Ruské úřady vyzvalo k respektování základních lidských práv a svobod. V souvislosti s nadcházejícími volbami do místních zastupitelstev apeloval Černínský palác na Rusko, aby ctilo závazky vyplývající z členství země v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Už o minulém víkendu reagovala česká diplomacie na zadržení stovek lidí pokojně protestujících v Moskvě. Upozornila, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky, a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem.

Sobotní zásah proti demonstrantům v Moskvě kritizovali také někteří čeští politici. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila policie brutálně pozatýkala lidi za to, že chtějí svobodné a nezmanipulované volby. „Ruští papaláši ukázali, jak vypadá strach ze ztráty moci,“ uvedl předseda TOP 09 na twitteru.

Podle Pospíšilova stranického kolegy a předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska vládci Kremlu od rozpadu Sovětského svazu nic nezapomněli a ničemu novému se nenaučili. „Je mi stydno za každého českého politika, který jim podlézá a jejich zločiny zlehčuje a přehlíží,“ uvedl Kalousek na sociální síti.

Ruská garnitura opět ukázala, jak se bojí svobodných voleb, je v souvislosti se sobotním zásahem v Moskvě přesvědčen místopředseda KDU-ČSL a šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek. „Obušky proti lidu, zastrašování a vězení. I u nás se ale najdou ústavní činitelé, kteří tento režim podporují,“ napsal Bartošek.

Lidé v centru Moskvy v sobotu demonstrovali proti zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva. Do protestu se lidé zapojili navzdory úřednímu zákazu a přes důrazné policejní varování. Ještě před začátkem akce byla zatčena prominentní opoziční aktivistka Ljubov Sobolová v taxíku, když se snažila dorazit na demonstraci, a byla odvezena v policejním autě, uvedla agentura Reuters.

Ruské úřady uvedly, že zadržely 600 lidí a že demonstrace se zúčastnilo 1500 lidí. Záběry z protestů nicméně podle Reuters naznačují vyšší účast. Podle serveru OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky, zadržela policie 828 účastníků demonstrace. Minulou sobotu bylo při podobné akci zadrženo v Moskvě přes tisíc lidí a organizátorům hrozí vysoké tresty vězení.

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
4. 8. 2019 21:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Ach bože… to je dement, že neprotestuje při mlácení žlutých vest ve Francii….no, jo já hloupá…. tam je třískají humánně, jenom přijdou o oko a tak. A Kalousek s jeho stydno ať jde do háje, o Bartoškovy nemá cenu ani mluvit… a jde na mě to nutkání o kterém píše pan Schneider?

Editor
4. 8. 2019 22:04
Odpovědět  josh-xy

Plave s proudem .. jede na populární vlně kopání do Ruska… nebo jdou všichni sborem za tím prvním volem? Nějak jim uniká, že se jednalo o nepovolenou demonstraci, bez použití nepřiměřené síly – škoda, a na 13 milonovou Moskvu, těch pár stovek demonstrujících… fakt ubohé.

Editor
4. 8. 2019 22:08
Odpovědět  josh-xy

Pšššt… kritika Anglie je v českém rybníčku tabu… přeci?

Editor
4. 8. 2019 21:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Ani jsem nepochválila… Hezkej obrázek?

Editor
6. 8. 2019 23:30
Odpovědět  josh-xy

Dobře ona:)) MaloPetr je ostudou ČR. Herec před ním, také nebyl žádný lumen, alespoň svoji roli hrál… s “přesvědčivě” svraštělým obočím, když chtěl dodat důraz. Tenhle hňup neumí ani hrát… co hrát, ani odříkat naučený text,… a ještě se montuje do věcí do kterých mu nic není.

Editor
6. 8. 2019 23:53
Odpovědět  josh-xy

navedenej určitě není, je to horší, protože to dělá cíleně.