nezařazené

Pepe Escobar: Sledování toku řeky Čína

Jako řeka, která nerušeně protéká skalnatou divočinou, plyne Čína tiše dál na své cestě k mírovému prvenství.

Pepe Escobar:

Přední webové stránky Guancha zveřejnily přepis prvotřídní přednášky na Renminské univerzitě o čínsko-amerických vztazích, kterou přednesl Martin Jacques, autor knihy Když Čína vládne světu. Jacques je jedním z mála západních vědců se zkušenostmi z terénu, kteří skutečně rozumí čínské psychice a způsobu života na rozdíl od Západu.

Zvláště zajímavá část přednášky se týká výzkumu Dannyho Quaha, děkana uznávaného Lee Kuan Yew Institute v Singapuru. Tohle je citát, na kterém záleží:

„Mezi lety 1980 a 2020 klesl podíl Evropy na světovém HDP z 26 % na 15 %. Jinými slovy, klesl o 11 procentních bodů, což je velmi velký pokles. Ve Spojených státech byl sice pokles menší, ale z 21 % v 80. letech 20. století na necelých 16 % v roce 2020. Z jiného pohledu Asie a východní Asie neustále rostou. V roce 1980 činil jejich podíl 11,5 % a v roce 2020 vzrostl na 25 %. Z těchto 25 % má největší podíl Čína, na kterou připadá 18 %.“

To, co názorně ilustruje, je akutní výkyv světového hospodářského centra – bez ohledu na rétorické tsunami vycházející z řad hegemona. V roce 1980 bylo ekonomické centrum atlantické. Quah se však domnívá, že ekonomické centrum dosáhne čínsko-indické hranice až v roce 2050.

Vezmeme-li Čínu v kombinaci s deseti členy ASEAN, aniž bychom vůbec brali v úvahu jižní Asii, lze tvrdit, že ekonomické centrum bude na východě již v roce 2030 a čínsko-indické bude před rokem 2040.

Jacques má pravdu, že do té doby „‚asijský věk‘ nahradí ‚západní věk‘, a od roku 1750 se svět vždy nacházel v západním věku“. Osobně, poté co jsem většinu posledních tří desetiletí žil a pracoval v Asii, kvalifikuji naše století jako „euroasijské století“.

A to je ve zkratce důvod, proč jsou hegemonistické/atlantistické elity v režimu hluboké paniky. Bezplatný oběd – vykořisťování bohatství globálního Jihu – se chýlí ke konci.

Hongkong opět v centru pozornosti

Čína již navrhla hlavní plán své rozvojové strategie až do roku 2035 a v mnoha ohledech až do roku 2049. Současný okamžik je však nesmírně ošemetný.

Čínská lidová banka bere nezbytné mistrovské úpravy ekonomiky velmi vážně. Začátkem tohoto týdne PBoC oznámila snížení nesplacené hypoteční sazby a sazby povinných minimálních rezerv: to je množství hotovosti, které musí komerční banky držet jako rezervy. PBoC také snížila základní úrokovou sazbu a podpořila kapitálové trhy.

Poté v plné síle zasáhlo politbyro, jemuž předsedá sám prezident Si Ťin-pching, a přislíbilo, že ochrání čínské soukromé podniky; konečně stabilizuje vždy vratký sektor nemovitostí a přijme nezbytné fiskální výdaje.

To je domácí fronta. Na vnější frontě je Čína na koni. Hlavní prioritou je pomalu, ale jistě internacionalizace jüanu. A právě zde hraje klíčovou roli Hongkong – jak podrobně uvádí zpráva Renminské univerzity.

Čína již téměř závratnou rychlostí de-dolarizuje. Podíl amerického dolaru na vzájemném obchodu již klesl z 80 % na méně než 50 %.

Čína nyní obchoduje se světem převážně v jüanech – a petrojüan ještě ani není v plné síle. Od zahájení SMO ze strany Ruska na Ukrajině v únoru 2022 je jüan pro Rusko de facto asijskou rezervní měnou. Současně Peking urychluje měnové swapy v celém spektru a určuje více clearingových bank po celém světě.

Pokud jde o nejmodernější finanční instituce, Hongkong je třída sama pro sebe. Proto je toto spojení pro globální investory nevyhnutelné: přes Hongkong lze v Číně uzavírat nejrůznější obchody, navíc s bonusem, že se vyhnou sankcím Hegemona.

Od nynějška tak bude Hongkong ještě větším svatým grálem pro nejrůznější transakce denominované v jüanech. Mluvíme o magnetu pro finanční technologické kouzelníky.

Hongkong je již nyní nejvýznamnějším světovým trhem pro offshore jüany – zpracovává téměř 80 % všech zúčtování. Podle údajů Hongkongského měnového úřadu (HKMA) před třemi měsíci,

měl zvláštní správní region offshore vklady ve výši 151,7 miliardy dolarů.

Ne náhodou se jeden z vrcholných představitelů HKMA začátkem tohoto měsíce zúčastnil Východního ekonomického fóra ve Vladivostoku. Vzhledem k vysokým americkým úrokovým sazbám a nízkým úrokovým sazbám PBoC se budou offshore dluhopisy v jüanech vydávat, jako by neexistoval žádný zítřek.

Jaderná zkáza nebo nedokonalý vyvíjející se nový řád

Čínské politicko-ekonomické elity od Pekingu až po Hongkong jsou zcela spokojené s tím, že poprvé v historii není vzestup velmoci podmíněn imperialismem, válkou, otrokářstvím, drancováním a vším výše uvedeným, ale tím, co bylo od reforem malého kormidelníka Deng Xiaopinga z konce 70. let minulého století kodifikováno jako „mírový rozvoj“.

To se odráží v několika pojmech, jako je win-win; vzájemná prosperita; rovnost; „společenství sdílené budoucnosti lidstva“; a jako hlavní geoekonomický projekt propojující koridory konektivity v rámci iniciativy Pásmo a cesta (BRI).

Zatímco Čína investuje do rozvoje infrastruktury po celém světě, hegemon uvaluje sankce, zapojuje se do bombardování, podporuje varianty věčných válek, financuje a vyzbrojuje barevné revoluce.

„Strategie“ Hegemona, kterou je možno označit za naprostou bezradnost, sahá od vlády USA, která financuje kampaň za 1,6 miliardy dolarů s cílem očernit Čínu, přes republikány rozdělené v názoru na to, zda je změna režimu v Pekingu jejich konečným cílem, až po demokratického velvyslance v Pekingu, který je přesvědčen, že politika Washingtonu vůči Číně není příliš jestřábí.

Pak je tu puntičkářský funkcionář a náměstek ministra zahraničí Kurt Campbell – muž, který během první Obamovy vlády vymyslel „pivot k Asii“ -, který nařizuje Evropanům, aby se k Číně chovali jestřábím způsobem, a před zahraničním výborem Sněmovny reprezentantů definuje Peking jako „nejvýznamnější výzvu v našich dějinách“.

Takovým klaunům věnuje pozornost jen málo lidí s IQ vyšším než pokojová teplota napříč Asií. V informovaných diskusích od jižní po jihovýchodní Asii naopak nyní zaznívá, že pokrok BRICS nebude dostatečně stabilní, pokud bude nadále kladen důraz na konsenzuální rozhodnutí.

Objevuje se odvážný návrh, že by Rusko a Čína – skuteční lídři BRICS – měly na summitu v Kazani příští měsíc oznámit, že podporují alianci jüan/rubl/zlato: jako že pokud si svět musí vybrat mezi hegemonií NATOstánu nebo alternativou BRICS, je lepší začít se zdravými (skutečnými) penězi.

Kromě proveditelnosti takového návrhu je tu vážná kritika utopie; globální většinu je třeba dotlačit k tomu, aby se postavila tváří v tvář tvrdé realitě, které čelí – jaderné zkáze nebo nedokonalému vyvíjejícímu se novému řádu – a rychle se k ní postavila.

Mezitím Čína jako řeka nerušeně proplouvající kamenitou pustinou tiše plyne dál na své cestě k mírovému prvenství.

Překlad Deepl

Zdroj

sdílet na

Souhlas
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
30. 9. 2024 13:18
Ohodnotit příspěvek :
     

To se jim to proplouvá když tam nemají žádného Fialu ve vládě.

standa
30. 9. 2024 13:48
Odpovědět  Gales

Jak už jsem psal! Švýcaři mají fialovou krávu a my fialového vola.

Ladislav 💤
30. 9. 2024 17:34
Odpovědět  standa

👍👍👍👍👍

Skeletor
30. 9. 2024 13:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Je jen ” úsměvná ” Yenkees rétorika, neb se chystají na válku s Čínou do roku 2027 pomocí robotů. Zkuste to raději bambusem, “možná” budete mít úspěch, velkotlamý amíci ještě krom Indiánů nikoho neporazili a oni se “chystají” na Čínu.

Jarek
30. 9. 2024 13:57
Odpovědět  Skeletor

Indiány porazili jen díky tomu, že zběř která jako kolonisté přišla na území severní ameriky ,pocházela z technicky vyspělejších zemí a hlavně už tenkrát se tahle banda vymykala zdravému rozumu,slušnosti a
všemu co je samozřejmé v normální zdravé společnosti. Byli to ostatně vesměs zločinci kteří utíkali před zákonem ve svých zemích původu. A za těch cca 280 let existence toho konkubinátu postupně anektovaných států se v jejicdh myšlení a chování nic nezměnilo. Plných 230 let z této doby byli neustále v nějakém konrfliktu které vyvolávali po celém světě a tam kde vůbec neměli co dělat a jak správně říkáš ani jednný zatím nevyhráli a vždy ve finále utíkali jak krysy z lodi. Což hodně vypovídá o jejich duševní výbavě. Jen blbec se nepoučí z bezpočtu proher.

Tatys
1. 10. 2024 12:28
Odpovědět  Jarek

A hlavně – pro angloameričany je slovo čest, prázdným pojmem. Možná si ho tak ještě nejasně vybaví v nějaké spojitosti s hlupáky. Všech svých “úspěchů” dosáhli pouze pomocí krádeží, zabíjení ,lstí, intrik, zrad a porušováním slibů. Jsou to karikatury lidství. I to slovo “demokracie” v jejich podání znamená jen to, co se zrovna hodí jim. A o “řádu založeném na pravidlech” už ani nemluvě…

Jarek
1. 10. 2024 13:31
Odpovědět  Tatys

Když ta banda mluví o “řádu založenem na pravidlech” myslí výhradně ty svá zvrácená pravidle ,která většina rozumného světa odmítá,protože jdou proti lidské populaci. Vemte si třeba jen tu zvrácenou snahu o masovou depopulaci lidstva o kterou usilují. Každý kdo
na něco takového jen pomyslí , nebo to schvaluje je gauner který nemá právo na místo v rozumné společnosti. A každý kdo se podílí přímo na těch snahách zaslouží ten nejvyšší trest aby společnost normálních lidí byla takových zrůd zbavena. Viz Fauci, Gates, Bourla
Schwab a Leino a další kteří jim ta zvěrstva umožŇují a podporují je dokonce z našich daní a všechny podobné lidské zrůdy. Že ještě chodí po, světě , je opravdu triskní.

30. 9. 2024 15:09
Ohodnotit příspěvek :
     

No, Pepe, nechtěl bych se dožít toho prvenství čínskýho míru. Nejspíš bych se v něm udusil. Dávám přednost Ruskýmu míru.
Ale že se nám Panda dere do popředí v tom spolku rovnejch, co?
Poprvé s Pepem nesouhlasím a přijde mi, že má v tom pohledu na Čínu bud drobet zašmudlaný brejle, nebo drobet špatnej sluch. Copak neslyší za těmi mírovými medy ten skřípot?

unor 2022
30. 9. 2024 16:45

Asi tak.

Autor
30. 9. 2024 21:45

Osobně si myslím, že to opravdu byla jen žvanírna, ty mírové plány, takový jakýsi balónek hokus pokus, co to udělá a s kým.
Ale ohledně toho prvenství. Musím vás Milane zklamat. Ono to už tady de facto je. Dokazuje to mnoho náznaků, i takový “ten průmysl přes “Manufacturing of China” atd. Mnohé věci prostě nikdo jiný ani nevyrábí, podobně jako drtivá většina moderních čipů je jen z Thajwanu.
Evropa nemůže – například – bez čínských výrobků vůbec provést žádnou rozsáhlou “ekologizaci výroby energie”, protože kdo to vyrábí v nutném množství – správně za sto bodov – jen Čína. A hodně dlouho to bude ještě platit.
Čína jde dopředu ekonomicky, jako celek. Ale nejde vojenskou silou, pokud nemusí. Rusko je opravdu ale jediné, které může zabezpečit mnohopolární svět.

Čínské ,myšlení lze do určité míry lépe pochopit přes detektivky Roberta van Gulika o soudci TI. Je to sice historicky pomíchané (pravý soudce žil v jiné době – viz doslov u některých překladů – především v edici 3x …), ale dává to určitý pohled na čínské myšlení. Van Gulik byl diplomatem v Asii opravdu velkým znalcem čínské historie.
Záklaldní informace zde – https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_van_Gulik

1. 10. 2024 01:03
Odpovědět  Peter 008

Gulika zrovna ted čtu; hádám že počtvrté. Rozhod jsem se totiž, že si ted, v té předkremační pauze, přečtu všechny autory a knihy, které mě kdy zaujaly – ty, co nezaujaly se mi beze zbytku z hlavy vykouřily, tak žádný problém. Jo, když jsme u Číny. Taky není marný přečíst si “Hovory Konfuciovi” a “Knihu proměn: Yijing / I-Ťing”.
Nezklamete. Nemyslím ekonomický, ale politický systém (skřípot za mírovými medy). Měkkou silou tlačený přes ten ekonomický, jak to zrovna ted opatrně a nenápadně zkouší v Africe. Nerad bych se dožil, a ani dětem to nepřeju, toho, čím si současná Čína zajištuje vnitřní stabilitu; to, čemu říkám “čínský mír”. Rozvádět to snad nemusím.
Souhlas. Jediný, kdo dokáže Kitajce udržet v mezích a zajistit uspořádání budoucího světa do… jak to říct… navzájem si rovných blokových civilizací? – protože není jedna, je jich víc -, je jedině Rusko. Nikdo jiný nemá ani zkušenosti, ani sílu a vůli, prosadit to. Bez Ruska by byl svět za pár století jedna ohromná, globální Čína, setsakra příbuzná se schwabovým digikoncentrákem. Jak udržet mír ostatně už testují sami na sobě sociálním kreditem a… a jdu od toho. Je toho víc, ale takhle to stačí, řekl bych.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
1. 10. 2024 12:38
Odpovědět  Peter 008

Hm, tady často brečíte, jak nám prý kapitalisti po `89 zruinovali náš “skvělý” socialistický průmysl,

ale ve skutečnosti nám průmysl převálcovala Čína, protože nic už se tu nevyplatí vyrábět, zejména ne v té nekvalitě, ve které jsme to tu dělali, protože to sem z Číny dovezou desetkrát levnější, nebo třikrát kvalitnější…

Od spotřebního zboží, oděvů, nástrojů, elektroniky, až nyní po auta a energetiku… To BRI (belt road initiative) je zánik našeho průmyslu už nyní, a čím levněji sem číňané dovezou své zboží (za naprosto dumpingové ceny), tím důkladněji nám tu zničí veškerý průmysl…

To budeme ještě rádi, pokud nám dovolí dělat pro ně pastevce a rolníky…

πα½

Spam krpo
1. 10. 2024 14:35
Odpovědět  P.A.Semi

S tou kvalitou to je ale přeháňka – kulhá na nohy, obě !

1. 10. 2024 15:45
Odpovědět  P.A.Semi

Hlavně nekvalitní jaderky, které jsme vyváželi a vyráběli na klíč, a cukrovary a pivovary a agrotechniku, to vše vyvážené do celého světa, a taky nekvalitní králíkárny, s větším bytovým prostorem, než jaké mají současné kapitalistické kurníky a ve kterých králikárnách našla bydlení více než polovina obyvatel a které nyní mají milionové hodnoty a nebýt jich, polovina obyvatel by se mohla stěhovat pod most atd. a ten post mezi 10ti nejprůmyslovějšími zeměmi světa, který jsme zaujímali od vzniku republiky, je zajisté komoušská propaganda, že?
Převálcovala Čína? A umožnil jí to rozkradením a likvidací českého průmyslu a následným odmítáním spolupráce s Čínou, takže by nepřeválcovala, ale spolupracovala na principu win-win, kdo?
Třikrát kvalitnější? Jakože k nám třeba dovážejí třikrát kvalitnější ocel, než byla ta z Poldovky, svou kvalitou na světové špičce, pročež ji, za čtrnáct mega doláčů všimného, klaus, ve spolupráci z dlouhým, zlikvidovali
https://www.youtube.com/watch?v=qE5KjmNaGag (chce to trpělivost a hluchy proklikat) aby své německé soudruhy zbavili nejtvrdší konkurence? Třikrát kvalitnější, než ta z Huti Klementa Gottwalda?
To myslíš vážně, klerofašoune?!

1. 10. 2024 15:47

Pastevce a rolníky? Jakože u nás začne Čína podnikat v zemědělské sféře? Když už bleješ hovadiny, tak blej aspon drobet reálné hovadiny, abys tu nebyl kór za prolhaného svazáka.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
1. 10. 2024 16:48

Tím jsem myslel, třeba jak tam Španělé do Číny vyvážejí vepřové, Norové lososy, Francouzi víno a sýry… Kdybychom nebyli v Čechách idioti (tedy naše vláda), vyvážíme tam třeba jablka…

Prostě Evropa je pro Čínu zajímavá zřejmě čím dál víc jen jako producent potravin…

https://www.infokuryr.cz/n/2024/09/14/michael-svatos-velka-lekce-v-pekingu-vysoci-politici-zemi-nato-vcera-zkrotli-jako-holubicky-a-klaneli-se-cinanum/

A já bych ten vývoz vepřového (anebo třeba hovězího?) do Číny popsal asi tak, že tu v podstatě děláme Číňanům pastevce, nebo farmáře, na to jsme jim ještě dobří…

πα½

Boomer
1. 10. 2024 17:19
Odpovědět  P.A.Semi

.. tzv. zemědělská výroba je běh na dlouhou trať, některé segmenty víc, některé segmenty míň, kupříkladu od výsadby jabloní po první skutečně hodnotnou sklizeň uběhne několik let, navíc to vše podléhá vlivům, které dokážete jen těžko usměrnit, a tak se můžete lehce stát dodavatelem neplnícím své smluvní závazky. No, a když tohle ještě umocníte socialistickou dotační politikou EU, známou jako “vařila myšička kašičku a tomu dal víc, tomu dala míň..” tak v našich klimatických a dotačních podmínkách mnohé přejde chuť něco dělat.

Dobří jsme v řepce olejce, za 103 let jsme dokázali sklizeň zvýšit z 6 569tun(r.1920) na 1 309 496tun(2023).. ;o))))))

Administrátor
P.A.Semi
1. 10. 2024 17:33
Odpovědět  Boomer

Michael Svatoš to v těch analýzách také asi někdy psal, jak tady rušíme pěstování jabloní, čím dál víc… (to nyní nedohledám)

A je to škoda, protože jak píšete, znovu to rozjíždět bude běh na dlouhou trať…

πα½

Boomer
1. 10. 2024 19:03
Odpovědět  P.A.Semi

.. byli jsme dobří v cukru, tak dobří, že konkurence raději zalobovala pro kvóty v EU, následně naše cukrovarnictví skoupila přes nastrčené prostředníky a hned nato zrušila, neb na otevřený konkurenční boj na světových trzích prostě neměli koule.

Administrátor
P.A.Semi
1. 10. 2024 17:06

Jako třeba vrtačky z Narexu, nebo nevím, kdo tu vyráběl kleště a šroubováky…

Když si nyní za 110 Kč koupím u Vietnamců z Číny kvalitní kleště, a za 49 Kč sadu 11 hodinářských šroubováků v krabičce, to je jeden za cenu jedné celozrné housky, ačkoliv podlě mě výrobní náklady zde by byly vyšší, než 50 Kč za jeden ten šroubováček…

Nebo třeba podporuji českou firmu Axago s počítačovou elektronikou… Nebo AlzaPower… Akorát že to všechno vyrábějí v Číně… Protože tady to buďto neumíme, nebo by to bylo 10x dražší… Tedy to Číňani dělají za naprosto dumpingové ceny

Administrátor
P.A.Semi
1. 10. 2024 17:11
Odpovědět  P.A.Semi

A tu vaši NHKG? Kdepak ji máte? Zkrachovala… Nejen kvůli vysokým cenám energií a naprosté neschopnosti fialové vlády je zachraňovat jako italové své hutě, ale zřejmě jejich výrobky tu nemají dostatečný odběr, protože tu není průmysl, který by tu ocel potřeboval… nebo si ji nakoupí jinde levněji…?

zde viz hledání Liberty, srovnává to s Itálií :

https://www.infokuryr.cz/n/2024/07/12/michael-svatos-nove-ukrajinske-vojenske-video-a-prekvapive-skutecnosti-ktere-z-nej-vyplyvaji-proc-fiala-odmita/

a zde Liberty a možno pokračovat na MAP1928
https://www.infokuryr.cz/n/2024/09/11/michael-svatos-mimoradne-sokujici-odhaleni-proc-maji-cesi-i-slovaci-platit-do-bruselu-nove-tucne-poplatky-za-benzin/

Jenže to je právě jen část pravdy… V Itálii hutě zachránili, protože potřebují loděnice… Proč my nepotřebujeme ocel z NHKG/Liberty ?! Že by se tu třeba řešily tím vzniklé problémy jejich odběratelů…?! Proč nestojí odběratelé oceli z NHKG za řeč? Nevím, ale asi jich moc není, postupně také už zkrachovali předtím…?

πα½

Administrátor
P.A.Semi
1. 10. 2024 17:21
Odpovědět  P.A.Semi

Ta NHKG/Liberty je ukázkový příklad, jak je něco už nepřehlédnutelný průšvih, ale co k tomu vedlo tu nikdo neřeší…

Produkci NHKG si v obchodě jen tak nekoupíte, to odebírá další průmysl…

Takže zkrachovali kvůli údajně vysokým cenám energií…? To jako že začali být příliš drazí a jejich posledních pár odběratelů začalo radši kupovat ocel jinde…?

Proč to nikdo neřeší, kdo od nich odebíral ocel a přestal, a odkud odebírá ocel nyní? Nebo také zkrachovali?? Nevím… Asi už jich moc nezbylo, protože průmysl se postupně odstěhoval do Číny, kde to vyrobí 10x levněji než tady…

Takže to tu chřadlo a chřadlo, a drahé energie byly poslední kapka…

Ony s tím NHKG souvisely i problémy dolů OKD před pár lety, to nevzniklo najednou nyní, to je vleklý proces, jak to tu eroduje, protože se průmysl postupně stěhuje pryč…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
2. 10. 2024 00:44
Odpovědět  P.A.Semi

(to když po sobě čtu: “kvůli údajně vysokým cenám energií” samozřejmě mělo být “údajně kvůli vysokým cenám energií” – ty ceny energií samozřejmě vysoké jsou, no ale to byl spíš jen poslední hřebík do rakve té huti Liberty, když třeba to související OKD mělo problémy už předtím, asi měli čím dál méně odběratelů?? nevím, jen to je takto logické…)

To by chtělo časem kvalitnější rozbor, jak to tam postupně erodovalo a jak postupně ztráceli odběratele… Možná s tím přijde nějaký insider?

(a ovšem samozřejmě že mě to štve, že o ten průmysl na Ostravsku přijdeme… no ale není to tak jednoduché, jak to vypadá na první pohled… a právě v tom čuchám ten odchod průmyslové výroby do Číny…)

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
2. 10. 2024 20:47
Odpovědět  P.A.Semi

Tak n ebud línej a zjisti si KDO byli naši odběratelé a PROČ už nejsou, a přestaneš se divit