Panika v americké flotile: hlavní metalurg Spojených států po dobu 30 let falšoval výsledky testů oceli pro ponorky

Panika ve flotile: hlavní metalurg USA po dobu 30 let falšoval výsledky testů oceli pro ponorky.

Okamžitě si vybavíme nedávnou nehodu americké ponorky „z neznámých důvodů“. 

Mnoho z nich má jaderné zbraně.

Americké námořnictvo posílilo monitoring svých ponorek poté, co se zjistilo, že bývalý hlavní metalurg jedné z amerických společností dodávajících ocel pro válečné lodě dlouhodobě falšoval výsledky testů, uvedla 9. listopadu France-Presse (AFP).

Elaine Thomasová, 67 let, se tento týden přiznala k falšování výsledků testů, které měřily pevnost a houževnatost oceli používané v ponorkách amerického námořnictva, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.

Thomasová, bývalá ředitelka metalurgie v ocelárně Bradken ve státě Washington, se přiznala k podvodům, že více než 30 let přidělovala vysoké hodnocení oceli, která neprošla technologickými zkouškami.

Ocelárna Bradken je předním dodavatelem lité vysokopevnostní oceli používané hlavními dodavateli, jako jsou General Dynamics a Huntington Ingalls Industries, pro stavbu trupů ponorek amerického námořnictva. Ocelové odlitky musí splňovat nejpřísnější námořní specifikace na pevnost a houževnatost a ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že přibližně polovina odlitků společnosti Bradken neprošla laboratorními testy.

“Thomasová zfalšovala výsledky testů, aby zakryla skutečnost, že ocel testem neprošla,” uvedlo v prohlášení americké ministerstvo spravedlnosti.“Výsledky více než 240 druhů ocelí byly zfalšovány, což představuje významné procento odlitků od Bradken pro americké námořnictvo.”

Podvod byl odhalen již v květnu 2017 zaměstnancem laboratoře, který zjistil, že testovací karty byly Thomasovou změněny a informoval vedení Bradken.

Elaine Thomasová pracovala ve slévárně Tacoma od roku 1977 do května 2017 a v roce 2009 byla jmenována ředitelkou metalurgie.  Přiznala se k falšování výsledků testů od roku 1985 až do svého odchodu do důchodu v roce 2017.

https://bit.ly/3kL0AlF

sdíletj na