Pád letadla UIA B738 v Teheránu

Letecký herald Poslední aktualizace: Středa, 8. ledna 2020 11: 47Z

 Crash: UIA B738 v Teheránu 8. ledna 2020, ztracená výška po vzletu

UIA Ukraine International Airlines Boeing 737-800, registrace UR-PSR provádějící let PS-752 z Teheránu Imám Khomeini (Írán) do Kyjeva (Ukrajina) se 167 cestujícími a 9 posádkami, stoupání 8000 stop z dráhy Teheránu 29R asi 12nm severozápadně od letiště asi 06: 18L (02: 48Z), když přestaly signály transpondéru letadla. Letadlo bylo nalezeno v otevřeném poli poblíž Parandu, surbubu Teheránu, v poloze N35.5529 E51.1121 asi 10nm východně od poslední polohy transpondéru (N35.52 E50.91). Všichni obyvatelé při havárii zahynuli.

Íránský úřad pro civilní letectví CAO informoval, že letadlo bylo předáno ATC přibližně v 06: 18L poblíž Teheránu, když dopadlo na zem. Počáteční zprávy naznačují, že všichni obyvatelé byli při dopadu zabiti. Íránská komise pro vyšetřování nehod vyslala na místo vyšetřovatele. Nejvíce obyvatel byli íránští občané, řada dalších obyvatel, byla občany jiných národů.

Záchranné a jednotky odeslané na místo havárie íránské pohotovostní služby hlásily, že černé skříňky byly zajištěny.

Ukrajinské velvyslanectví v Íránu tweetovalo, že UIA potvrdila, že jejich letadlo havarovalo poblíž letiště Teherán po vzletu. Podle prvních informací byli všichni obyvatelé zabiti. Byla zřízena pracovní skupina a horká linka pro příbuzné. Velvyslanectví následně na své webové stránky připojilo prohlášení, ve kterém uvedlo: „Podle předběžných informací z íránské strany letadlo havarovalo kvůli selhání motoru z technických důvodů. Verze teroristického útoku nebo raketového útoku je v současné době vyloučena.“ Všech 9 členů posádky byli ukrajinští občané. Velvyslanectví 8. ledna 2020 kolem 08: 20Z zcela stáhlo své sdělení na svých webových stránkách a nahradilo jej cestovním varováním Íránu. Velvyslanectví uvedlo ve svém Twitteru podle manifestu cestujících letadlo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (včetně 9 posádek), 10 švédských občanů, 4 afghánští občané, 3 Němci a 3 britští občané (176 cestujících). Velvyslanectví později obnovilo svou dřívější staženou zprávu, avšak bez zprávy týkajícího se poruchy motoru, a nyní místo toho uvedlo: „Informace o příčinách havárie letadla vyjasňuje komise pro vyšetřování nehod. Jakákoli prohlášení týkající se příčin nehody před komisí rozhodnutí není oficiální. “

Íránská rada pro vyšetřování nehod oznámila, že všichni jejich vyšetřovatelé jsou mimo vyšetřování havárie. Posádka neodeslala žádné tísňové volání a nenaznačila žádné problémy. Letadlo havarovalo asi 5 minut po odletu. Večer AIB hlásil, že černé skříňky ještě nebyly nalezeny.

Íránská tisková agentura IRNA uvádí, že 147 obyvatel bylo íránských občanů, 32 obyvatel bylo občany jiných zemí (redakční poznámka: toto je o 3 lidi více, než je oficiální počet cestujících a posádek uvolněný úřadem CAO).

Místní obyvatelé natáčeli letadlo, pravděpodobně UIA Boeing 737-800, zatímco letadlo vzlétalo z Teheránu, ztrácelo výšku a dopadalo na zem. Hlas na videu říká, že byl ve Ferdowsi Quarter of Shahriah (přibližně pozice N35.5973 E51.0239 asi 4nm jihozápadně od Shahriah), letadlo bylo v plamenech (což zjevně přimělo osobu začít filmovat), po několika výrazech strachu a žádost o božskou podporu pro lidi, které hlas říká, že nyní je potřeba zavolat hasiče. Přibližná poloha filtry je asi 5nm severozápadně od místa srážky.

Bod prvního nárazu na zem je v poloze N35.5597 E51.1044, pole suti se rozšiřuje jižně od tohoto místa – což naznačuje, že se letadlo otočilo a znovu se pohybovalo ve směru na letiště.

Po prudkém rozbroji mezi USA a Íránem, ke kterému došlo 3. ledna 2020 proti dronskému útoku na íránského vojenského vůdce v Bagdádu (Irák), došlo na příkaz prezidenta USA k vážnýmu napětím, kdy Írán začal večer odpalovat rakety proti americkým vojenským základnám ze 7. ledna 2020.

Video obyvatel (Video: mizanonline.com):

První dojmy z místa srážky:

První dojmy z havárie

První dojmy z havárie

Zobrazení z místa srážky (Fotografie: picturedesk / APA / AFP):

Dojmy z místa havárie (Foto: picturedesk / APA / AFP)

Dojmy z místa havárie (Foto: picturedesk / APA / AFP)

Dojmy z místa havárie (Foto: picturedesk / APA / AFP)

Dojmy z místa havárie (Foto: picturedesk / APA / AFP)

Dojmy z místa havárie (Foto: picturedesk / APA / AFP)

Detail fotografie motoru výše (Fotografie: picturedesk / APA / AFP):

Detail fotografie motoru výše (Fotografie: picturedesk / APA / AFP)

Podrobná mapa místa srážky (Grafika: AVH / Google Earth) :

Podrobná mapa místa havárie (Grafika: AVH / Google Earth)

Mapa (Grafika: AVH / Google Earth):

Mapa (Grafika: AVH / Google Earth)

https://bit.ly/2RalJpN

sdílet na