‚Omicron‘: Strach z nového kmene Covid zachvátil svět

27.11.2021. Nově identifikovaný, silně zmutovaný kmen koronaviru nazvaný „Omicron“ spouští poplach na velké části zeměkoule, což vede k prudkým omezením cestování kvůli obavám, že stávající vakcíny nebudou schopny tuto variantu zastavit.

Nová „varianta obav“ Covid

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek svolala mimořádné setkání, aby projednala virový kmen, který byl dříve známý jako B.1.1.529, a prohlásila jej za „variantu vzbuzující obavy“, přičemž mu dala nový název „Omicron“. 

„Předběžné důkazy naznačují zvýšené riziko reinfekce u této varianty ve srovnání s jinými kmeny,“ uzavřela agentura. I když je o Omicronu zatím málo známo , hlavní vědec WHO Soumya Swaminathan poznamenal, že obsahuje „řadu znepokojivých mutací“, které by mohly způsobit, že kmen bude nakažlivější, než kterýkoli dříve pozorovaný.

… s desítkami znepokojivých mutací

Velký počet mutací také vyvolal obavy, že by Omicron mohl být odolný vůči stávajícím vakcínám a terapeutikám, zvláště když se ukázalo, že v současnosti dostupná imunizace ztrácí v průběhu času účinnost proti jiným známým variantám, které vyvolávají obavy.

Jedním z hlavních určujících faktorů přenosnosti viru je evoluce jeho „spike proteinů“ – mikroskopických výčnělků, které umožňují koronaviru přístup a unášení hostitelských buněk, což způsobuje infekci. Kmen detekovaný v Jihoafrické republice v květnu 2020 a nazvaný „Beta“ měl například tři významné mutace v oblasti hrotu, díky čemuž byl o 20 až 30 % infekčnější. Na druhé straně se předpokládá, že Omicron má alespoň 32 hrotových mutací.

Omicron již překročil kontinenty

První případy Omicronu byly identifikovány v africké Botswaně 11. listopadu, další infekce byly zjištěny v Jižní Africe o několik dní později. Od té doby se věří, že Omicron nyní tvoří 90 % nových infekcí v jihoafrickém regionu Gauteng, podle místních epidemiologů.

Hongkong zaregistroval svůj první případ Omikronu ve čtvrtek, zatímco Izrael ohlásil infekci od cestovatele, který se v pátek vrátil z Malawi, a nyní monitoruje další dva podezřelé pacienty, což naznačuje, že se kmen rychle šíří daleko za jižní Afriku, kde byl poprvé spatřen.

… zasáhl Evropu

Belgie se v pátek stala první evropskou zemí, která ve svých hranicích odhalila kmen. Tento objev vyvolal poplach na celém kontinentu i mimo něj, přičemž britská Agentura pro zdravotní bezpečnost označila Omicron za „nejhorší variantu, jakou jsme doposud viděli“.

…a paralyzované cestování

Vzhledem k tomu, že zprávy o napětí dominovaly titulkům po většinu pátku, Itálie, Francie, Nizozemsko, Dánsko, Španělsko, Německo a Česká republika, kromě jiných evropských zemí, vyhlásily nové zákazy cestování. Rusko se také přidalo k rychle rostoucímu seznamu zemí, které zavedou nové zákazy cestování, spolu se Spojenými státy, Filipínami, Malajsií, Japonskem, Singapurem, Brazílií a Bahrajnem.

Přestože WHO varovala před příliš unáhleným zákazem cestování, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala k pozastavení všech leteckých cest do a ze zemí s hlášenými případy nové varianty, dokud úředníci nebudou lépe rozumět zátěži.

Co bude dál?

Ačkoli Omicron již udělal velké vlny po celém světě, které ovlivnily globální akciové trhy a mezinárodní cestování, stále se o nové variantě a nebezpečí, které představuje, musíme hodně dozvědět.

K revizi bylo od čtvrtka k dispozici méně než 100 úplných genomových sekvencí a technický vedoucí WHO pro Covid-19, Dr. Maria Van Kerkhove, řekl, že může trvat několik týdnů, než se o kmeni a jeho mutacích získá mnohem více informací.

Vysoko na pořadu jednání je však určení, zda je Omicron odolný vůči aktuálně dostupným vakcínám, na které mnoho zemí spoléhá, ​​aby omezily jejich propuknutí a v konečném důsledku ukončily pandemii.

Některé z největších světových farmaceutických firem také přispěchaly se zavedením strategií, jak zvládnout nový kmen, mezi nimi Pfizer, BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson, z nichž každá tvrdila, že pečlivě sleduje Omicron a hledá způsoby, jak změnit své stávajících vakcín a boosterů.

4.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ZRX1200
27. 11. 2021 13:54
Ohodnotit příspěvek :
     

To už snad nemá ani cenu komentovat. Jen pár postřehů, je zajímavé že se mutace (pokud vůbec existuje) v Evropě objevila poprvé v Belgii, která má vysokou proočkovanost. Dále že ji přenesl očkovaný, protože jiní cestovat nesmí, no a že kvůli tomu zakáží cestovat, i když kvůli tomu se ty ovce nechali opíchat. A věřím, že i přes všechna opatření bude za chvíli převažující mutací.

Albi
27. 11. 2021 14:17
Odpovědět  ZRX1200

1) Nebude-li převažující, najde se jiné písmeno řecké abecedy.
Mimochodem – jak mohou vědět, které písmeno mutace právě úřaduje, když se prý ještě nikde a nikomu nepodařilo čistý virusnSARS-2 izolovat?

2) Ani přes masivní očkování opatření nezabrala – čekáme na zázrak, jednou zabrat prostě musí. A nezkusíme nic jiného, protože TO určitě fungovat nebude a hlavně už nemáme co zavřít.

Očkujte se! Pak možná po 5. dávce povolíme i zpívat.

Michal47(@michal47)
27. 11. 2021 14:49
Odpovědět  Albi

Ale mrtví přece už nezpívají a po 5. nejpozději po 6. dávce toho utrejchu už nebude skoro nikdo naživu, snad jenom jedinci s doslova koňskou náturou a i ti nekpozději po 7. dávce zaklepou bačkorama!

Albi
27. 11. 2021 17:09
Odpovědět  Michal47

Tak tak. :-))))))
Z jiného webu:
Metodou virtuálního ohrožení, biče a cukru. Nenápadně, po malých kouscích – tzv. salámovou metodou:
– hadr stačí
– rouška stačí
– rouška nestačí, potřebuješ respirátor
– Primula: „opravdu potřebujete fotbal? Noste raději roušky“ … Primula na fotbale bez roušky

Albi
27. 11. 2021 17:11
Odpovědět  Albi

– Primula: „nechoďte do hospod“ … Primula v hospodě
– odstup metr a půl stačí
– odstup 1,5 m nestačí, musí být 2 m
– u jednoho stolu může sedět 6 osob
– u jednoho stolu jen 4 osoby
– zkrácená zavírací doba restaurací má vliv na šíření viru
– zákaz nočního vycházení má vliv na šíření viru
– sedíš-li v restauraci, virus se nešíří, stojíš-li, šíří se
– při mluvení se nešíří, při zpívání ano

Albi
27. 11. 2021 17:12
Odpovědět  Albi

– tanec zhoršuje epidemiologickou situaci
– v nacpaném supermarketu se virus nešíří, v malém krámě s pár zákazníky ano
– ve službách se virus šíří, v průmyslu ne
– potřebujeme proočkovat jen 60 % populace
– potřebujeme proočkovat jen 70 % populace
– potřebujeme proočkovat „jen“ 80 % populace
– potřebujeme proočkovat všechny, včetně kojenců
– druhá dávka vakcíny udělá tečku za Covidem
– bez třetí dávky se neobejdeme
– čtvrtá dávka je výborný nápad
– očkování nikdy nebude povinné … očkování bude povinné

Albi
27. 11. 2021 17:13
Odpovědět  Albi

– další lockdown rozhodně nebude (léto 2020) … lockdown (podzim 2020)
– lockdown pro neočkované? Nikdy … 22. 11. 2021 – lockdown pro neočkované
– další lockdown už nedopustíme … asi budeme potřebovat další lockdown

Albi
27. 11. 2021 17:14
Odpovědět  Albi

Látce, u níž se interval mezi opakovaným použitím neustále zkracuje, se neříká vakcína, ale droga … Důvod k očkování:
1. dávka na kuráž
2. dávka abychom nekulhali
3. dávka posilní
4. dávka zajistí nehořlavost
5. dávka neprůstřelnost
6. dávka schopnost procházet zdí
7. dávka neviditelnost
8. dávka umožní levitovat
po 9. dávce už nastupuje jasná nesmrtelnost.
Už je jasné, proč izraelské očkovací pasy mají jen 8 kolonek?

*******
A omlouvám se za tu délku. :-)))

Rony
27. 11. 2021 14:51
Odpovědět  Albi

Vypadá to na dobře promyšlený postup snížení populace. Ono totiž moc dobře organizačně ani nejde použít kyanid..Takže až se dostaneme na predikovaných 500mil.,stav populace, tak dojde jako zázrakem k izolování virusnSARS-2 a vodička s živou vodou bude na světě. Těch 500mil, je tak akorát pro mocné a podané a pro přežití této zplundrované planety s morálně upadlou, chamtivou civilizaví a k záchraně této jedinečné a vyjimečné planety, která nemá v prostoru konkurenci.

BB Rad
27. 11. 2021 21:44
Odpovědět  Rony

Romy , to nevypadá to JE A EXISTUJE v plné síle NWO HNUSU

BB Rad
27. 11. 2021 21:42
Odpovědět  ZRX1200

Správně — Je to jen usměrněná propaganda Goebbels News Zio-Usáckých médii ve snaze utáhnout otěže. Začíná se ale bouřit celý svět . My jako obvykle se připojíme až ke konci -nakonec . Je to tzv.bezpečné

Markýza
27. 11. 2021 15:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Já myslím, že to dopadne tak, že strachy umřou ti nevyděšenější a ty ostatní to prostě přestane bavit.

Albi
27. 11. 2021 17:18
Odpovědět  Markýza

Hlavně aby to přestalo bavit ty politiky.
Když jim dojde „obecenstvo“ a přiměřeně dostatečně si nahrabali, by to mohlo .vyjít.

Markýza
28. 11. 2021 09:18
Odpovědět  Albi

Přesně: musí jim dojít obecenstvo. Nejsou diváci – není divadlo.

zdena
27. 11. 2021 18:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen by mě zajímalo, zda varianta Omicron – ( patnácté písmeno řecké abecedy , tak kde jsou předcházející ?) skutečně existuje, nebo to je jenom humbuk na prodej dalších vakcín ???????