Okamura k rezignaci českého psychiatra

Okamura k rezignaci českého psychiatra:
Za projevení odborného názoru jste v dnešní době dotlačeni k odchodu z práce jako za bolševika.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček včera informoval o rezignaci českého dětského psychiatra Jaroslava Matýsa. Podle dostupných informací ho k tomu dohnala skutečnost, že se vyjádřil k tomu, co na Valném shromáždění v USA předvedla mladá eko-aktivistka Greta Thunbergová. Dnes na tuto zprávu reagoval i český politik Tomio Okamura.

Podle Okamurových informací Matýsa za jeho výroky ostře kritizovalo i ministerstvo zdravotnictví, jehož šéfem je Adam Vojtech z ANO. Matýs následně rezignoval.

“Za projevení odborného názoru jste v dnešní době dotlačeni k odchodu z práce jako za bolševika. 
Lidé s podobným psychickým postižením jako Greta si jistě zaslouží soucit a odbornou pomoc, ale ne,
aby se jejími manýry či manýry těch, kteří jimi manipulují, řídili politici a běh světa,”
konstatoval Okamura ve svém příspěvku.

Psychiatr Jaroslav Matýs odstoupil kromě pozice člena pracovní skupiny pro dětskou psychiatrii i z pozice člena a předsedy Výboru sekce dětské a dorostové psychiatrie Psychické společnosti ČLS JEP.

Kamenem úrazu se v Matýsově případě stalo jeho vyjádření o mladé aktivistce, kterou označil za nezralé dítě
s autistickými problémy bez nejmenšího sociálního cítění. Porovnal ji také s autisty, protože ti podle něj “nerozpoznají, co je dobro a co je zlo. Oni nechápou, co je spravedlnost”. 
Podle něj tak šlo v jejím projevu o “naučené a získané formulace, ale ne prožitek”.

“Když se podíváte na její umělou mimiku, přehnanou gestikulaci, nacvičené úšklebky, lpění na stejných slovech a větách, intonaci … Všimněte si, jak se rychle rozpláče, a pak se okamžitě uklidní. To je typické pro autismus. 
Stejně tak, když se zaposloucháte do řeči. Typické pro autisty je, že jsou schopni citovat celé pasáže o čemkoli, co je jejich téma. Například z pohádkové knihy celé kapitoly. Ale je to jen plochá intonace. Bez emocí,”
zaznělo v daném rozhovoru z úst psychiatra.

Okamura v příspěvku podotýká, že všichni odborníci vědí, že projevy její nemoci jsou různorodé, například nadměrná citlivost k vnímání zrakových, zvukových či čichových podnětů.

“Nevím tedy, proč by odborník nemohl projevit svůj osobní názor. 
Kde to jsme?,”

zeptal se na závěr Okamura a znovu zopakoval, že lidé s podobným psychickým postižením jako Greta si jistě zaslouží soucit a odbornou pomoc, ale ne, aby se jejich manýry řídili politici a běh světa.

Putin v reakci na Gretu:

“Jdi a vysvětli rozvojovým zemím, proč by měli i nadále žít v chudobě a nemít se jako Švédové”

Ruský prezident Vladimir Putin označil ve středu švédskou aktivistku za ochranu klimatu Gretu Thunbergovou za špatně informovanou teenagerku, kterou zmanipulovali k tomu, aby ve svém zářijovém projevu na půdě OSN přišla s nerealistickými požadavky.

“Jdi a vysvětli rozvojovým zemím, proč by měli i nadále žít v chudobě a nemít se jako Švédové,” vyzval mladou Švédku Putin na energetickém fóru v Moskvě.

Ruský lídr v této souvislosti dále zdůraznil, že je ubohé, jak Thunbergovou zneužívají určité nejmenované skupiny k prosazování svých cílů.

https://www.hlavnespravy.sk/okamura-rezignacii-ceskeho-psychiatra-za-prejavenie-odborneho-nazoru-ste-dnesnej-dobe-dotlaceni-odchodu-prace-za-bolsevika/1906293#

sdílet na