Oh, deus omnipotente….

…zvolal otec Scholasticus, když k němu přišla „pro duchovní potěchu“ princezna Dišperanda a řekla mu, …že jí prostě svrbí.
Tak totéž se mi chtělo zvolat na chalupě, když jsem se uvelebil do křesla a začal sledovat na noťasu donesené filmy, které jsem kdesi stáhnul.

Vlastně to začalo už velice dávno. V druhohorách. Když jsem si sehnal knihu Hlava XX. Ten první český překlad.
od Jaroslava Chuchvalce (tuším) byl VELICE zdařilý. Hlavně slangově. Kniha měla už své za sebou, tak jsem ji musel trochu zúšlechtit. Dokonce jsem nastavoval některé rohy. Dodnes má své výsostné místo. No býval jsem sběratel knižních skvostů, ale jak to tak vypadá, až natáhnu kóty, skončí to všechno v antikvariátu, nebo v kamnech.
Když okolo roku 80. vyšla stejná kniha, ale od někoho jiného, koupil jsem nadšen tři svazky. Že to jako někomu rozdám, jako dárek.
Jen zběžně jsem nakoukl do lepidlem vonících stránek na místa, kde jsou peprné dialogy a ono nic. Jen jakési translatické suché žvásty. Prostě to překládal pitomec bez fantazie. Všechny tři svazky jsem vhodil napoprvé ze čtyř metrů do koše.

No a na té chalupě zapnu ten externí hardisk do noťasu (starý mi odešel zpět na západ, odkud pochází) a spouštím starou klasiku.
Sedm statečných, ihned Podraz, a ihned i Butch Cassidy-..
Všechny tři nadabované úplně jinak. Nějakými pražskými havlotoči, typu Mádl apod.
Všechno, co jsem si nahrál v dobré víře bylo znovu předabováno zloději ze stávající komediantské kliky.
Jsem zvyklý na klasiku, když Funes, tak Filipovský, když Newman, tak Munzar, když Lemonn, tak Brabec.
Třeba Švehlíkův Krokodyl Dundee musel překafrat ustašovec Županič, protože mu dochází peníze. Trestuhodný zločin.
Když si vzpomenu na jinošská léta, jak se chodilo do letního kina na Angeliku, a my měli kolem pasu zaklíněnou dívku, když paní Švormová řekla:“ Nikolasi, chci abys to byl první ty!“
…neumím si představit, kdyby to zavřískala ta škaredší Issová.

A tak jsem dospěl k názoru, že už určitě přichází doba, kdy kafilérka začne předabovávat i české filmy (tzv. postsynchrony). Začnou Burianem, Werichem, Marvanem, Sovákem, Menšíkem (na ženské jsem zapomněl) ale to už zřejmě budu hluchý, slepý a němý (nebudu moci láteřit.)

TADY (!!) se odehrává tichá bitva a ne na Václaváku.

Zatím to je jenom sranda…

https://www.youtube.com/watch?v=-0LTIea-xJk

Ohodnotit příspěvek (5 / 2)

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ohodnotit příspěvek :
     

Já si myslím, že ty staré filmy nenechají předabovat, sice se na tom dá něco málo vydělat, ale málo. Oni raději udělají remake, to bude teprve ten pravý vývar, staré verze nebudou promítat a postupně na starou gardu herců, kteří ještě uměli mluvit správně česky a hrát a většinou i zpívat. Mladá jelita jejich řeči stejně už nerozumějí, je na ně příliš složitá. Proto budou jelita plně spokojená s moderními verzemi s holými větami prošpikovanými amerikanismy. složitým souvětími Wericha, Högera, Štěpánka a dalších si dnešní mlaďoši neporadí, jsou na ně příliš složitá.

Ahoj:)) kde jsi celou dobu? Už si v pořádku?
Přesně jak říkáš, rozvité souvětí je pro ně velký rébus…. než by ho dořekli, tak zapomenou jak začínalo.
Zmůžou se akorát tak na holověty. V sms nic jinýho stejně nepotřebují.

no v pořádku moc nejsem, pořád se to léčí a furt to není v pořádku, sice se to lepší, jsem venku, rehabilitace až od července v Písku. Teprve teď budu přesazovat rajčata, ruka mě u toho bolí jak čert ale co se dá dělat. V červenci na CT oka, podezírají mojí sítnici z degenerace, tak mě honěj po doktorech.

Bože, ty z těch doktorů nevyjdeš. Teď ještě oko. Tak snad ti ty rehabilitace pomůžou.

Tuhle jeden můj kamarád prohlásil, že kdyby věděl, jak za hovno stojí být starej, tak by býval raději zůstal mladej!

:)) dobrý názor, ale znáš to… nikdy se navrátí pohádka mládí.

tuhle písničku jsem nikdy neměl rád razz

Ohodnotit příspěvek :
     

Ahoj:)) klasika je klasika, Filipovský jako Funes… to je prostě bezkonkurenční. Lepší než originál:))