nezařazené

Odvetné sankce Ruska zveřejněny. Zasáhly 31 společností z EU a USA

Kabinet ministrů zakázal transakce ve prospěch osob zařazených na sankční seznam Moskvy, včetně plateb a transakcí s cennými papíry.

MOSKVA, 11. května. /TASS/. Vláda Ruské federace schválila seznam právnických osob, proti kterým se zavádějí odvetné sankce.  Odpovídající usnesení kabinetu ministrů bylo zveřejněno ve středu na oficiálním portálu právních informací.

Na seznamu je 31 organizací z Německa, Francie a dalších evropských zemí, ale také z USA a Singapuru. Jsou mezi nimi bývalé evropské dceřiné společnosti Gazpromu, obchodníci a provozovatelé podzemních zásobníků plynu.

Jak vyplývá z dokumentu, s takovými společnostmi již nebude možné provádět řadu transakcí. 

Zejména ruské úřady, právnické osoby a občané nebudou moci uzavírat transakce s nimi a organizacemi pod jejich kontrolou, plnit vůči nim závazky z uskutečněných transakcí a provádět finanční transakce v jejich prospěch. Patří sem i uzavřené zahraniční obchodní smlouvy. 

Tyto zákazy byly stanoveny dříve dekretem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kabinet ministrů svým usnesením také stanovil další kritéria pro transakce, které je zakázáno provádět se společnostmi ze sankčního seznamu Ruské federace. Patří mezi ně transakce uzavřené ve prospěch těchto osob nebo zajišťující provádění plateb, transakce s cennými papíry s účastí nebo ve prospěch takových společností nebo navrhované vplutí do přístavů Ruské federace lodí vlastněných nebo pronajatých sankcionovanými osob, v jejich zájmu nebo jejich jménem.

Jak je uvedeno v dokumentu, „zákazy stanovené tímto usnesením se provádějí, pokud osoby provádějící zvláštní hospodářská opatření mají informaci, že je akce prováděna ve prospěch sankcionovaných osob“.

Kromě toho bylo Ministerstvo financí Ruské federace jmenováno odpovědným za zasílání návrhů kabinetu ministrů na provedení změn v seznamu, jakož i za udělování dočasných povolení pro určité transakce s osobami, na které se vztahují sankce. 

Vyhláška nabývá účinnosti dnem oficiálního zveřejnění.

Sankcionované společnosti

Ruský sankční seznam zahrnuje zejména Gazprom Germania GmbH, Gazprom Schweiz AG, Gazprom Marketing & Trading USA Inc, Vemex, Wingas, EuroPol GAZ.

Dne 31. března 2022 ukončila skupina Gazprom účast v německé společnosti Gazprom Germania Gmbh a všech jejích aktiv, včetně Gazprom Marketing & Trading Ltd. Holding již nevlastní dceřinou společnost Gazprom Export Business Services se sídlem v Petrohradu, která je zase jediným zakladatelem Gazprom Germania GmbH. Ruský holding uvedl, že tyto společnosti by měly přestat používat ochranné známky Gazpromu.

Německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu svěřilo společnost Gazprom Germania GmbH do 30. září pod správu Spolkové agentury pro sítě.

Gazprom Germania je mezinárodní skupina společností, která se prostřednictvím své dceřiné společnosti Gazprom Marketing & Trading zabývá obchodováním se zemním plynem na spotových trzích Spojeného království a také prodejem zkapalněného zemního plynu v jihovýchodní Asii prostřednictvím své dceřiné společnosti Gazprom Schweiz AG, obchoduje se zemním plynem v zemích Střední Asie a bývalého Sovětského svazu, dále v Rakousku, Itálii a Srbsku. 

Zemní plyn je obchodován a uváděn na trh v Německu především prostřednictvím společnosti Wingas a v České republice a na Slovensku prostřednictvím společnosti Vemex Gazprom Germania.

Gazprom Germania je také provozovatelem několika velkých zásobníků plynu v Německu, zejména ve spolupráci se společností Wingas v Jemgum a Reden, a několik projektů bylo také rozpracováno v Srbsku, Rakousku a České republice.

EuroPol GAZ je společným podnikem Gazpromu a polské společnosti PGNiG, která vlastní polskou část plynovodu Jamal-Evropa.

https://bit.ly/3FQCbV7

Ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Rusko plně rozumí tomu, jak dál žít tváří v tvář rozsáhlým západním sankcím.  Zdůraznil, že země se bude spoléhat pouze na sebe a spolehlivé partnery. Lavrov navíc poznamenal, že Ruská federace má dostatek odběratelů energetických zdrojů, se kterými bude práce pokračovat.

sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
11. 5. 2022 21:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsou moc pomalí.

zdena
11. 5. 2022 21:42
Odpovědět  Pedro

není kam spěchat… a pak : práce kvapná – málo platná. A tohle tedy sedí jak ušité 🙂

Ladislav
12. 5. 2022 11:13
Odpovědět  Pedro

Ne ne, pěkně promyšleno! ?

zdena
11. 5. 2022 21:36
Ohodnotit příspěvek :
     

No to je geniální…. takže teď už nejde o to, kdo chce či nechce odebírat ruské suroviny ale oni prostě nemůžou ani požádat nebo se pokusit něco vyhandlovat… no to je gól…..to se Rusům fakt povedlo…. to je přímo výsměch…. něco jako “my na vás z vysoka” …. ale velmi na úrovni….klaním se…. klobouk dolů……

Albi
11. 5. 2022 23:08
Odpovědět  zdena

Jak jsi správně napsala: “práce kvapná – málo platná”.
Kdyby kolektivní Západ napřed myslel a všechno promyslel …..
Ale protože to udělal Putin, to bude zas kritiky, nadávek, urážek a lží – a výzev k atentátu.
Takhle nám kazit světlé kapitaliszticko.globalistické zítřky.

miro
12. 5. 2022 11:28
Odpovědět  zdena

Jo padla kosa na kamen,opatření Ruska jsou správná a oprávněna, “jak se do lesa volá tak se z lesa ozývá”. Cela “slavná” EU+USA je v řiti jako baťa s dřeváky a proto ten řev.Ruská operace probíhá v souladu s plánem a při akci na Zmyjim ostrově dostali ukrouší po držce a teras nevědí kde je major a podplukovník anglánů a amíků ?!

Helena
12. 5. 2022 13:09
Odpovědět  miro

Taktéž souhlasím.

Pedro
11. 5. 2022 21:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Takže sem už ne, mizí pravda.

11. 5. 2022 22:25
Ohodnotit příspěvek :
     

No kóóónečně…

Vladimír
12. 5. 2022 01:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Gaza něbudět? Je poněkud nejasné, co z informací vyplývá pro odběr ruského plynu. Podle článku nebudou moci dělat jmenované společnosti transakce s ruskými firmami. To znamená, že Německo nebude moci nakoupit ruský plyn – tedy ani za rubly? Pochybuji. A v tom případě v článku chybí to hlavní – vysvětlení smyslu toho opatření.

Helena2
12. 5. 2022 08:06
Odpovědět  Janinna

Nu, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá!

Ladislav
12. 5. 2022 11:15
Odpovědět  Vladimír

Neboj, brzy se dozvíš,hned jak bude chrlit gebls 24 špínu!

Gales
12. 5. 2022 11:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Tohle všechno nahrává Fialovi v gestech. Konečně může vyslat jasnej sygnál že jsme v prdeli.

Gales
12. 5. 2022 11:08
Odpovědět  Gales

Signál.

Luděk
12. 5. 2022 11:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Fialovi dezinformace, nebo spíš lži

Luděk
12. 5. 2022 11:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Fiala zablokuje weby, kde by se mohli lidé mohli přečíst něco jiného, než to co chce USA vytvářet propagandou “Rusko je zlo”, aby pak, co “západ” zmrazí a v podstatě ukradne tržby za plyn a ropu Rusku. Rusko pokud chce dostat zaplaceno vymyslí scénář úhrad za rubly, které si dotyčné země smění při platbách v eurech v ruských bankách. Museli by být padlí na hlavu, aby dodávali energie a nedostávali zaplaceno. A ulhaný Fiala sdělí, že se nenecháme vydírat!!! To je nehorázné co si dovolí směrem k Rusku.

Samuel
12. 5. 2022 15:54
Ohodnotit příspěvek :
     

JJ, trvalo jim to, dávno to mělo být zavřené…..