blognezařazené

Odhalení krádeží zbraní v ukrajinské mezinárodní legii

Jakub Wrona

Ukrajinské médium The Kyiv Independent ve spolupráci s polskou televizí TVN zveřejnilo 30. listopadu vyšetřování týkající se krádeží a zpronevěry zbraní v Mezinárodní legii územní obrany Ukrajiny. Bylo to již podruhé, kdy ukrajinští novináři zveřejňují materiál o problémech Legie. Tentokrát se zabývali podezřelým mizením zbraní a vybavení v jednotkách. 

Po rozhovorech s vojáky Legie zjistili několik incidentů, kdy někteří lidé naložili do civilních terénních vozů některé zbraně, které dále zmizely. Legionáři také zaznamenali, že řidiči těchto aut neměli zapnutá světla. Ukázalo se, že svědkem přesunu zbraní bylo nejméně 30 osob. Co se tam tedy dělo?


Kyjevští novináři zdokumentovali akty mizení zbraní i při inventuře zbrojnice. Jeden z dobrovolníků z 1. praporu Legie uvedl, že mezi zbraněmi, které údajně zmizely, bylo 54 pušek M4, několik raketometů, granátů, pistolí a několik tisíc nábojů.

Někdy byly krádeže zbraní pro legionáře osudné. Nejmenovaný voják, který se účastnil bojů na jihu Ukrajiny, novinářům řekl, že jeho jednotka velmi trpěla nedostatkem velitelské odpalovací jednotky (CLU) z raketového systému Javelin AT, když se “setkala” s ruským tankem. Byl také překvapen, když na základně Legie v Kyjevě uviděl několik plně funkčních CLU. 

Zároveň ostatní legionáři obvinili své velitele z krádeže lehkých zbraní ze zbrojních prostor. Svědectví novinářů potvrzuje, že vedení obou křídel Mezinárodní legie, včetně vojenské rozvědky a ozbrojených sil, mohlo být zapleteno do různých druhů pochybení: krádeže a zpronevěry lehkých zbraní, šikany, vyhrožování atd.

Podle zjištěných údajů jsou za krádeže zbraní v ukrajinské Mezinárodní legii odpovědné dvě osoby: Saša Kučinskij a Taras Vašuk. Oba patří k vojenské rozvědce (GUR). A jestliže o Sašovi lze na internetu snadno najít spoustu informací – o Tarasovi není známo téměř nic. Naštěstí se nám s pomocí našeho polského přítele z Legionu, který si přál zůstat v anonymitě, podařilo zjistit některé podrobnosti o Vašukovi. 

Nejdříve však odhalíme některé podrobnosti o Kučinském. Novináři z Bellingcatu zjistili, že se nejedná o jeho pravé jméno, ale o pseudonym pro použití v řadách ukrajinských ozbrojených sil.

Piotr Kapuscinski (Sasha Kuchynsky)

Jeho skutečné rodné jméno je Piotr Kapuscinski. Narodil se 24. ledna 1962 ve Varšavě. Počátkem roku 2000 byl odsouzen za loupež, únos, drogovou trestnou činnost a další zločiny a nastoupil do vězení. Dále se stal policejním informátorem, díky čemuž Kapuscinski získal status “korunního svědka” (ochrana výměnou za informace). Toto privilegium mu pomohlo vyhnout se odpovědnosti za více než 70 obvinění z trestných činů včetně nelegálního držení střelných zbraní. Status svědka mu byl brzy odebrán, protože byl viděn při falšování případů. 

V roce 2016 se Piotr přestěhoval na Ukrajinu, kde pokračoval ve své “nezákonné činnosti”. V dubnu 2016 jej obvinila ukrajinská policie ze sexuálního napadení a loupeže.

Brzy poté si polské úřady uvědomily, jakou chybu udělaly, když Kapuscinskému umožnily útěk. V listopadu 2017 požádal varšavský soud, který Piotra odsoudil na tři roky, Kyjev o jeho vydání, ale ukrajinský soud v Galiči zahájil řízení, ačkoli se vyšetřování protahovalo. V květnu 2021 našly orgány činné v trestním řízení v Kapuscinského autě pistoli, náboje a výbušniny a “polského gangstera” zatkly, ale brzy byl propuštěn na kauci. Po vypuknutí války Kapuscinski vstoupil do ukrajinské armády, takže haličský soud jeho případ zastavil.

V legii se Piotr Kapuscinski rychle dostal k moci a začal realizovat podezřelé obchodní plány. Protože byl zodpovědný za zásobování zbraněmi, mnozí legionáři si všimli, že mizí zbraně, jako jsou útočné pušky, pistole, odpalovače NLAW a Javelin a bajonety. Někteří zahraniční bojovníci navíc uvedli, že Kapuscinski se často podílel na vybavení a zbraních jako na dani. 

Jeho činnost přitáhla pozornost orgánů činných v trestním řízení a v červnu ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování zahájil proti Kapuscinskému vyšetřování. V srpnu zahájila Bezpečnostní služba Ukrajiny rovněž vyšetřování Kapuscinského údajného zapojení do krádeží zbraní a humanitární pomoci. Zatím jsme se však od vyšetřovatelů nedočkali žádných výsledků. 

Legionáři také poznamenali, že všechny zločiny pana Kapuscinského “kryl” jiný vysoce postavený důstojník, major Taras Vaščuk. Je známo, že T. Vaščuk je zástupcem velitele Mezinárodní legie. Legionáři poznamenávají, že Taras je třicetiletý major GUR.

Vashuk jako kadet 2014

Vashuk je absolventem Oděské vojenské akademie. O této osobě není tolik informací, protože zpravodajští důstojníci jsou na sociálních sítích velmi opatrní. Přesto byl Taras v roce 2014 viděn ve zprávě o cvičení na cvičišti Chabanka v Oděské oblasti, kde je zastoupen jako kadet 3. ročníku Oděské vojenské akademie. Kromě toho zde najdete videa a fotografie ze 145. promoce Vojenské akademie z roku 2016, kde můžete Tarase Vašuka poznat. Zajímavé je, že novopečený poručík nemá nášivku s příjmením, ačkoli všichni jeho spolubojovníci v hodnostech tento prvek vojenského oděvu mají. To může naznačovat, že patří k ukrajinské GUR, která nabírá zaměstnance dlouho před tím, než kadeti absolvují. Za pozornost stojí také speciální spodní košile – telňaška, která je ozvěnou sovětského dědictví a symbolem výsadkářů a příslušníků speciálních jednotek, kteří jsou považováni za vynikající kandidáty pro práci v GUR. O příslušnosti k tajné jednotce ještě více vypovídá odstranění zprávy o absolvování Vojenské akademie z webových stránek Ministerstva obrany Ukrajiny. 

Vašuk jako poručík v roce 2016

Po absolvování akademie udělal T. Vashuk závratnou kariéru a za pouhých šest let dokázal dosáhnout hodnosti majora. Legionáři také uvádějí, že Vashuk slouží se svým strýcem, rovněž Tarasem. Sami legionáři jim říkají “mladý Taras” a “starý Taras”.

Za zmínku stojí, že kromě ukrývání Kapuscinského zločinů je T. Vašuk obviňován také ze špatného velení a špatného zacházení s podřízenými. Tak američtí bojovníci novinářům řekli, že poslal jejich jednotku na sebevražednou misi poblíž Mykolajova – v důsledku toho jeden Američan zahynul a tři byli těžce zraněni. Téhož dne byl na stejné místo vyslán další oddíl cizinců. Historie se opakovala, tentokrát však se čtyřmi mrtvými, mnoha zraněnými a jedním zajatcem.

Jaké závěry lze z výše uvedeného vyvodit? Za prvé, ukrajinská armáda obecně, a mezinárodní legie zvláště, trpí problémy spojenými s krádežemi zbraní a munice. Dodávky zbraní na Ukrajinu navíc částečně ztrácejí smysl. Zadruhé, vzhledem k tomu, že o těchto otázkách informují ukrajinští novináři (navzdory vojenské cenzuře), lze předpokládat, že krádeže jsou systémové a Zelenskij a velení ozbrojených sil Ukrajiny si jich již všimli. Zatřetí, evidence, skladování a oběh zbraní by měly být podrobeny nejpřísnější kontrole, a to nejen ve prospěch Ukrajiny, ale i evropských zemí. Kromě toho je třeba pokrýt tak citlivá témata, jako jsou krádeže a pašování zbraní, aby se obnovil pořádek a neztratila mezinárodní důvěra. A to i přesto, že ruská propaganda toho může využít pro své účely.

Autor Jakub Wrona pro pokec24

sdílet na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
4. 2. 2023 15:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Ty popisky u fotek tam nějak falírujou…

ModrýKlokan
4. 2. 2023 22:41
Odpovědět  primak

ten starej je strýc vašuk nebo ta polská mrdka kapustinsky

Pijack
4. 2. 2023 15:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Už vidím za pár měsíců, jak tanky Leopard brázdí územím Konga nebo Nigerie, které místním klanům prodali Ukrajinští oligarchové. To bude srandy na sále. Dozví se o tom také korespondenti ČT? 🙂 🙂 🙂

Markýza
4. 2. 2023 16:36
Odpovědět  Pijack

Nedozvědí. Dozvěděli by se jedině, kdyby se tam promenádoval tank ruský. A kdyby se následně ukázalo, že jej tam nechali Wagnerovci jako dárek, už by to neuvedli, neboť už by to nebylo důležité.
Nebo by naše vláda dotyčný tank prohlásila za metaforu. To je taky možnost.

Autor
4. 2. 2023 15:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Systém zlodějny, klamu, otroctví, vydírání, podvodů, vražd, násilí, to je přece to, za co se “tam” bojuje. Takže čekat poctivost, čestnost, to může jen vůl (jak jinak to napsat?). Kdyby to nehrozilo posílením zločineckých band, mafií, bylo by to možno dokonce vítat.
Tím stejně tak jako tak urychlují svůj konec. A hlavně Američané jsou tak “blbí”, že nakonec se přiznají tím, že budou vyžadovat dokonalé vyúčtování toho, co jim poslali. Stejně jako to bylo s Usámou ben Ládinem i Husajnem …. Víte to, “pane” “Prezidente”? Držte dokonalé účty nejen těch druhých, ale především svoje!

849d.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
unor 2022
4. 2. 2023 16:02
Odpovědět  Peter 008

American vystavi ucet a hloupi lidickove z EU zaplati.

Pavel K
4. 2. 2023 16:40
Odpovědět  Peter 008

To myslíte fakt jako že američané? 🌝🌝😋🙋‍♂️
….a možná že to ještě prodají defakto dvakrát. Poprvé ukrům a pak kdoví kam. 🤦‍♂️🤦‍♂️🙏

Aleš
4. 2. 2023 16:01
Ohodnotit příspěvek :
     

A taková je celá Ukrajina už chápu proč ji SPOLU podporuje. Vrána k vráně sedá.

Pavel
5. 2. 2023 04:37
Odpovědět  Aleš

Odhaluji se ty nejmensi zlodeji ,aby se neprislo na ty velky.
Ty velky na takovy na odhalitele poslou navstevu..
Optimismem je nazor ,ze by mela prijit kontrola, aby se nekradlo.
Prave kazda kontrola a bez kontroly, by si nakradla jeste a nejvic.
Vedeni EU si tam dela schuzi ted ,asi se ukrove prestali delit..
Potom padaji z niceho nic ,helikoptery..
Kdo jsi bez viny , hod kamenem..Najit nekoho dneska kdo nekrade , nejede v korupci, neni mozny.
Takovyho mezi ani sebe nepusti.

Pavel
5. 2. 2023 05:47
Odpovědět  Pavel

Velka akce a nejlepsi umysly taky nejsou vzdy odmeneny.
Jednou se reditel mladoboleslavsky automobilky dohod s ruskym generalem ,aby vojaci nesedeli zbuhdarma v kasarnach ,ze kdyz budou uzitecne pracovat zadarmo a tak se nauci pracovat, po skonceni vojensky sluzby se to jim hodi….
Vejplaty si rozdelili ,aby vojak penezma nezkazili..
Kazdej vi, jak kazdej vojak ,proti vsem pravidlum ekonomie,ty jenom tvrdohlave odmita a ignoruje ,rozhazuje za chlast a za dev…
Potom reditel zmizel povysenim na ministerstvo a general zmizel do SSSR..

4. 2. 2023 16:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Famózní !!!

Vašuk rok od roku mládne! Že on vyšmelil ty zbraně za živou vodu?

Drak
4. 2. 2023 18:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Je naivní předpokládat, že si Zelenský “už něčeho všiml”. Ten by mohl psát knížky a točit filmy. o tom. jak se stát za rok z dolarového milionáře, miliardářem. Ten si všiml šance daleko dřív, než ostatní s tou kamarilou, co má kolem sebe, už si odlili, co bylo možno odlít. Teď už jen řve, po židovsku, že je třeba to i ono, co půjde nejlépe zpeněžit, aby konta rostla.

Gales
4. 2. 2023 19:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo nekrade není Ukrajinec. A šup s ním na frontu.Cizáčtí žoldáci ať si bojují za tu svoji demokracii.My se budeme živit po svém.Tak jak jsme zvyklí a naučeni.Sláva Ukrajině.

Pavel
5. 2. 2023 05:16
Odpovědět  Gales

Vzhledem k daleko nejvetsimu a rekordnimu dluhu vsech dob , musej nejvice krast americani..
Neni mozny si myslet neco jinyho..
Mala skupina a cmajznou ,takovy megaprachy,to da praci..
Kdyz jeste vykradaji bojem ,kdyz siri demokracii a svobodu na celej svet..
Porad nejak nemaji dost ,tech prachu , kterejch je uz vice nez dost , tak si v prubehu dalsi triliony tisknou…
Kdyz vlada cpe velky prachy nekam a nekomu a nechce za zadnou cenu vedet ,co se tema penezma stane ,kam zmizej, tak je vse jasny..
Velky penize uz nejsou, tak se pucujou, nejvic vod Ciny..
Americkej lid zaplati ,ale nema narok ani vedet ..
Musi duverovat vlade..Jinak kdyz se najde nekdo chce neco vedet ,tak dezinformuje..
Nejsnadnejsi je , kdyz treba general krade rozkazem.
Naridi jinejm,co pro nej musi ukrast a vsichni musi poslechnout a nikdo si nesmi stezovat..To je poruseni kazne a discipliny a to si kazdej rozmysli..
Neni snadny informovat o ztratach generala..
Vojak na sebe jen upozorni../S vojakama se nikdo nedeli ,je jich moc/.
Pro vojaka /na to je dulezitej/se vyrobi a nakoupi boty za velky prachy a za tejden je vojak bos.

Pavel
5. 2. 2023 05:47
Odpovědět  Pavel

Pokr.
Tak je nutne dalsi boty vyrobit dodat a vlade prodat..Nejde zakazovat vojakovi aby nechodil a boty nenicil..
Taky se potom v dusledku zakaze vojakovi utocit..
Vyrobce je nekdy neochotnej , radeji vyrabi modni boty pro lehkomyslny devcata, ktery si dou v nich lehkomyslne zatancovat a sotva vyjdou na chodnik, upadne jim kramflek , nebo cela podrazka..
Premlouvani neni zadarmo samozrejme..
Utok ve valce se odlozi ,aby se neplejtvalo nabojema,kdyz nejsou a jeste je za to pochvala…
Napriklad kontrola uctu potom na velitelstvi se nedopocita , kde sou dva triliony..To je problem ucetnich co kontrolujou.
Studujou jednodusse moc, az do zblbnuti. Moc potom vedi..
A tak vedi, jak se vedomosti nekdy nevyplaci..
Najednou nejsou schopni spocitat jednoduchy ucty.
Lepsi vejplata ne odplata..

Pavel
5. 2. 2023 06:15
Odpovědět  Pavel

Nekdo sedi nekde v kancelari nekolik mesicu a pak se mu nadava do generala nezodpovedne , nektery se pak muzou zeptat ,proc generale nejdes bojovat??
Vod ceho ses general..To je jako se zeptat lekare, proc neleci..Proc chce bejt reditelem banky..
Nebo aspon ministrem…
Ale prizemni ksefticky a prkotiny jako je prodavani diplomu, u nas uz davno zavedeny nestoji za rec..
Uz to neni, co bejvalo..Vedeni universit tak na sebe prozradilo ,ze vzdelani vyjde na stejno..
Studujes na diplom nebo nestudujes na diplom /jednoduchym zakoupenim/ a diplom a titul mas v obou pripadech .Zadnej rozdil..
A muzes se se zacit cpat vsude , vsude chteji diplom aspon jeden..Tyranie a diktat vlastnictvi diplomu,vladne vsude a zavinil poptavku..
Bez diplomu ani do vlady nelez..
Diplom a jeho puvod zadnej akademik ,taky obdarenej diplomem nepodezira ,panuje risiko , lecos by se odhalilo a provalilo..
A este vic.
Veci se komplikujou ,kdyz studenti plati za studia velky prachy.
Vyhodi profesor tezky miliony do vzduchu ,pro universitu a svoji vejplatu ,kdyz studenta bez vedomosti ,kterej plati velky prachy za studia ,nejmin 5 let vyhodi vod zkousky…

Pavel
5. 2. 2023 06:42
Odpovědět  Pavel

Mezi universitama panuje soutez , ktera vic nauci , za vic penez .
Vice studentu . Taky zamena vice popularity a slavy pro universitu.
./Vic jeste penez, zdrava ekonomika se nesmi zanedbat , obzvlaste kdyz se ekonomika na universite vyucuje/..
Vyhodi ,opovazi se profesor lehkomyslne , bez uvazeni dusledku znacnych ztrat , kdy navic ,svet prijde o doktora s diplomem…/Kterej porad jeste vykrikuje v mediich ,kde studoval/.
Sice studenta ,nevedomeho, ale financne stedre prispivajiciho..
Kuriosni pripad , nakonec.
Zarucene mockrat pohrbenej a je tu furt..
Kdyz vseobecna nevedomost navzdory ,vladne svetem..
Denne a velmi dlouho , mnozi zarucene informuji s fakty po ruce ,,ze se kapitalismus polozi ,co nevidet …
Ani davy tech ,co studovali miliony hodin ani tisice draze zaplacenych poucek, jak spravne a kdy konecne , ma kapitalista zkrachovat nic beda, na situaci nemeni.
Marx ,hlavni funebrak kapitalu ,co nejvic o tom poucuje az dodnes ,je porad uctivanej..