nezařazené

Objevují se detaily nových donbasských smluv

Dohody s nově uznaným Doněckem a Luganskem zahrnují vojenskou spolupráci

Zatímco smlouvy o přátelství a spolupráci mezi Ruskem a nově uznanými republikami Doněck a Lugansk jsou stále ve fázi návrhu, ruská Státní duma v pondělí večer zveřejnila navrhované dokumenty. Jejich součástí bude společná obrana proti vnější agresi a právo vzájemně využívat vojenskou infrastrukturu.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí uznal Doněckou a Luganskou lidovou republiku – dvě separatistické oblasti na východě Ukrajiny – za nezávislé státy.

Státní duma minulý týden drtivou většinou hlasů podpořila žádost Kremlu o uznání povstaleckých regionů. Návrhy smluv o přátelství a vzájemné pomoci s oběma entitami – které mají trvat nejméně 10 let – byly nyní zveřejněny na internetových stránkách zákonodárného sboru.

Zajímavý je zejména článek 5, který dává oběma smluvním stranám právo “budovat, využívat a zlepšovat vojenskou infrastrukturu, základny a další objekty na svém území”. Kreml již nařídil ruským vojákům, aby se v obou oblastech rozmístili jako mírové jednotky, dokud nebude uzavřena formální smlouva o vojenské spolupráci.

Článek 6 zakazuje oběma stranám “vstupovat do jakýchkoli bloků nebo aliancí namířených proti kterékoli z nich” a nedovolí, aby jejich území bylo využíváno ke vzájemným útokům.

Putin podepsal “okamžité” uznání regionů Donbasu
Článek 11 předpokládá volný pohyb občanů mezi smluvními stranami a zavazuje Rusko i republiky “vypracovat a zavést dohodnutý soubor opatření k úpravě režimu vstupu občanů třetích zemí na jejich území a jejich výstupu z něj”.

Článek 13 rovněž zavazuje smluvní strany chránit “etnickou, jazykovou, kulturní a náboženskou identitu národnostních menšin na svých územích a vytvářet podmínky pro zachování a rozvoj” těchto identit a zároveň zaručit individuální a kolektivní práva menšin, “aniž by byly vystaveny jakýmkoli pokusům o asimilaci proti své vůli”.

Doněck a Lugansk vyhlásily nezávislost na Ukrajině v roce 2014 poté, co nacionalisté podporovaní USA svrhli demokraticky zvolenou vládu v Kyjevě. Tehdy usilovaly o uznání ze strany Ruska, ale Moskva to odmítla s tím, že jejich konflikt je vnitřní záležitostí Ukrajiny.

Rusko se připojilo k Francii a Německu v tzv. normandském formátu, aby v letech 2014-2015 zprostředkovalo příměří mezi Kyjevem a povstalci v Minsku. Tento proces předpokládal, že Ukrajina poskytne oběma regionům širokou autonomii, ale Kyjev opakovaně odmítl dostát svým závazkům – místo toho změnil ústavu země, aby to znemožnil.

Putin tento vývoj zmínil a obvinil Ukrajinu, že si chce oba regiony podmanit silou, ve svém pondělním projevu, v němž uznání donbaských republik oznámil jako krok “dávno zpožděný”.

sdílet na