Nový světový řád: neočekávané výsledky nedávných událostí

Rusko spustilo řetězec událostí žalostných pro americkou ekonomiku, když oznámilo, že bude prodávat plyn pouze za rubly. To znamená, že se blíží konec dolarové éry.

V rozhovoru pro portál „Народные новости“ to uvedl ekonom Vasilij Koltašov.

Poznamenal, že v posledních letech důvěra v dolar a euro klesá. Dnes si mnoho zemí uvědomilo, že jde o extrémně rizikové měny, protože mohou být z politických důvodů kdykoli zmrazeny.

Koltašov zdůraznil, že Spojené státy a Evropa udělaly obrovskou chybu, když začaly uvalovat sankce na ruský byznys. Ukázaly všem, že každý, kdo má co do činění s dolarem a eurem, může přijít o všechno jen kvůli svému pasu. To znamená, že pokud působíte v dolarovém prostoru, podstupujete riziko.

„V libovolném okamžiku mohou být uvaleny sankce proti kterémukoli státu a vše vám vezmou“, – řekl ekonom.

Expert se domnívá, že v konečném výsledku dolar a euro ztratí svůj vliv a v Eurasii se objeví nová, méně zpolitizovaná a bezpečnější měna. S největší pravděpodobností bude zabezpečená zlatem a bude vytvořena z iniciativy Ruska, Číny a zemí EAEU.  

Svět bude ještě čelit důsledkům událostí na Ukrajině, konkrétně se to promítne do cen energií a potravin a tyto události povedou k jinému světovému řádu, uvedl indický ministr zahraničí Subramanyam Jaishankar.

„Myslím, že svět se v mnoha ohledech změnil. Je zřejmé, že jedním z těchto událostí je konflikt na Ukrajině, politika konfliktu, to, co udělala ve smyslu výzev pro diplomacii a politiku různých zemí… Myslím, že skutečné problémy teprve přijdou. V naší části světa jsme nečekaně svědky dopadu konfliktu na ceny energií a komodit. Došlo i k jiným problémům – finanční vazby jsou přerušeny, dodavatelské řetězce jsou narušeny a trhy jsou ve zmatku. To vše bude mít dopad na zbytek světa a myslím, že to právě pozorujeme,“ řekl během projevu na prvním indicko-britském fóru o budoucí strategii.

Poznamenal také, že události na Ukrajině by mimo jiné mohly vést k vytvoření nového světového řádu.

„Jednou ze součástí měnícího se světového řádu je obrovská ekonomická nerovnováha, ke které došlo za posledních 30–40 let a která vedla k mnohem multipolárnějšímu světu… Světový řád se také mění v závislosti na konkrétních událostech a procesech. Myslím, že světový řád se z našeho pohledu změnil kvůli tomu, co se loni stalo v Afghánistánu. Myslím si, že světový řád se částečně mění kvůli důsledkům vzestupu Číny a politice, kterou Čína provádí, zejména vůči svým sousedům. Změnil se také kvůli třenicím, které panují mezi hlavními mocnostmi. Myslím, že plný dopad toho, co se stalo a co se děje na Ukrajině a reakce na to, teprve přijdou. Jde tedy o jakousi sadu šoků, které doplňují dlouhodobý trend. A skutečně to podle mého názoru povede k jinému světovému řádu,“ řekl.

https://bit.ly/3IUEia7

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
2. 4. 2022 10:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin byl donucen používat rubl pro platby.Platby v eurech a dolarech mu byly ukradené a zadarmo ani kuře nehrabe.

Pavel
2. 4. 2022 10:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten anglosaský světový řád se přežil, to musí pochopit každý, kdo má ještě v dutině lebeční trochu výplně. To, že náš stát čekají zlé časy – jakou třídu vládců si lidé vybrali, takový budou mít i život. To je zákon duševní vyzrálosti. Howg.

ladik
4. 4. 2022 18:39
Odpovědět  Pavel

Rusko je nadějí, že tento svět nebude zničen.